Limity na prąd - po co je wprowadzono?
Limity na prąd w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej wprowadzono, aby chronić gospodarstwa domowe przed gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej, w związku z kryzysem energetycznym i wojną na Ukrainie. Po raz pierwszy, limity na energię elektryczną zaczęły obowiązywać w 2023 roku.
Dzięki limitom, określeni w ustawie odbiorcy energii mogli korzystać ze stawek za prąd z 2022 roku, co zmniejszało ryzyko ubóstwa energetycznego.
Ile wynoszą i kogo dotyczą limity w 2024 roku?
Limity prądu, z niższymi stawkami za energię, obejmują kilka podstawowych grup odbiorców.
Odbiorca energii | Limit energii |
Rolnicy i osoby, posiadające Kartę Dużej Rodziny | Do 2000 kWh |
Gospodarstwo domowe, w których znajdują się osoby niepełnosprawne | Do 1800 kWh |
Pozostałe gospodarstwa domowe, w tym osoby budujące dom na potrzeby mieszkaniowe, korzystające z tzw. prądu budowlanego | Do 1500 kWh |
Limity na prąd w poprzednich latach
Limity na prąd w 2024 roku były o 50% niż w poprzednim, 2023 roku. Wynikało to głównie z faktu, że zasady zamrożenia cen prądu w 2024 roku obejmujące limity, obowiązywały tylko przez pół roku, do końca czerwca 2024 roku.
W 2023 roku limity wyglądały zatem następująco:
- Standardowe gospodarstwa domowe: Limit wynosił 2000 kWh rocznie. Zużycie do tej granicy było objęte zamrożonymi cenami energii.
- Rodziny z Kartą Dużej Rodziny i rolnicy: Dla tych grup limit wynosił 3000 kWh rocznie.
- Gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi: Limit na poziomie 2600 kWh rocznie.
Podwyższenie limitów na prąd
Podstawowy limit na prąd w 2024 roku wynosił 1500 kWh na gospodarstwo domowe. Istniała jednak możliwość podwyższenia tego limitu na podstawie oświadczenia dotyczącego zwiększenia limitu na energię elektryczną.
Dzięki oświadczeniu uprawnione gospodarstwa mogły zwiększyć przysługujące ilości energii po obniżonych stawkach. Wniosek należało złożyć nie później niż 30 dni od daty uzyskania uprawnień. Dokumentu nie musiały dostarczać osoby, które z podwyższonych limitów na prąd korzystały w 2023 roku.
Koszty energii elektrycznej po przekroczeniu limitu za prąd
Koszt energii elektrycznej po przekroczeniu limitu w 2024 roku, zgodnie z przyjętymi przepisami miał nie przekraczać 698 zł/ MWh netto z akcyzą, co daje 858,5 zł/MWh brutto. W przeliczeniu dawało to 0,8585 zł/kWh, przy czym był to jedynie koszt energii czynnej. Nie uwzględnia on kosztu dystrybucji.
W limicie, koszty energii były zaś równe stawkom obowiązującym u danego sprzedawcy i dystrybutora energii w 2022 roku.
Limity prądu a fotowoltaika i pompy ciepła
Limity prądu w 2024 roku obowiązywały wszystkich odbiorców energii elektrycznej, w tym prosumentów. Zasady rozliczania limitów energii, były różnicowane, w zależności od obowiązującego systemu prosumenckiego.
Prosument w net-meteringu a limity prądu
- W tym systemie, limit 2000 kWh był naliczany dopiero po uwzględnieniu energii, którą prosument oddał do sieci i odebrał na zasadzie opustów.
- Oznaczało to, że prosument najpierw zużywał energię oddaną do sieci, a dopiero po przekroczeniu tej ilości, zużycie było liczone w ramach limitu.
Prosument w net-billingu a limity prądu
- W przypadku net-billingu limit był naliczany inaczej, ponieważ system ten nie uwzględnia magazynowania energii w sieci.
- Każda kilowatogodzina pobrana z sieci była bezpośrednio wliczana do limitu.
- Przykład: Jeśli prosument oddał do sieci 3000 kWh i kupił z sieci 4000 kWh, wówczas limit 2000 kWh byłby wykorzystany w całości, a za pozostałe 2000 kWh musiało zostać dokupione po stawce maksymalnej.