Miejska farma fotowoltaiczna w Łodzi

Miejska farma fotowoltaiczna w Łodzi - 35 ha powierzchni!

Łódź planuje budowę imponującej miejskiej farmy fotowoltaicznej, zajmującej obszar 35 hektarów. Projekt ma nie tylko zmniejszyć zależność energetyczną miasta, ale także przyczynić się do walki z rosnącymi cenami tradycyjnie wytwarzanej energii. Tereny w rejonie ulic Brzezińskiej, Olkuskiej i Listopadowej zostały wyznaczone na lokalizację farmy, mającej zasilać szkoły, przedszkola oraz budynki miejskich instytucji.

Łódź na drodze do taniej i ekologicznej energii

Stawiając na odnawialne źródła energii, Łódź zdaje się kierować w stronę niezależności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Lokalizacja farmy na obszarze wcześniej zarezerwowanym na cmentarz komunalny pokazuje, że miasto wykorzystuje dostępne przestrzenie w sposób nowatorski i zrównoważony.

Analizy i współpraca z lokalnymi instytucjami

Przed rozpoczęciem inwestycji konieczne są jednak szczegółowe analizy techniczno-ekonomiczne i formalno-prawne. W projekcie biorą udział łódzkie jednostki samorządowe, sprzedawcy energii oraz Urząd Regulacji Energetyki. Kluczową kwestią jest sprawdzenie opłacalności przedsięwzięcia, zanim stanie się rzeczywistością. Miejska farma fotowoltaiczna w Łodzi to zdecydowany krok w kierunku zielonej przyszłości, gdzie energia elektryczna staje się nie tylko źródłem zasilania, ale także narzędziem samowystarczalności i ochrony środowiska.

Łódź nie jest jedyna

Miasta w Polsce stawiają na zieloną rewolucję energetyczną, planując budowę farm fotowoltaicznych. Konin, Włocławek, Tarnobrzeg, Warszawa, Uniejów, Bydgoszcz, i Gorzów Wielkopolski to tylko niektóre z miejsc, gdzie lokalne samorządy również realizują projekty związane z wykorzystaniem energii słonecznej.

Na przykład w Koninie wybudowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) instalacja ma moc 2,2 MW i składa się z 6615 paneli. Jak podkreślano dzięki inwestycji emisja CO2 spadnie o ponad 1500 ton rocznie.

Włocławek również planuje podobną inwestycję, a Tarnobrzeg ma już zaklepany obszar o powierzchni ok. 5,5 hektara na elektrownię słoneczną o mocy 4 megawatów, która ma przynieść miastu blisko 4 mln zł oszczędności rocznie. Warszawa ogłosiła plany budowy farmy fotowoltaicznej w Wilanowie, a Uniejów już podpisał stosowne umowy na zasilanie miejskiej oczyszczalni.

Wskazuje to na rosnącą świadomość lokalnych społeczności i samorządów w kwestii korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii oraz ich roli w kształtowaniu zielonej przyszłości. Wraz z postępem technologicznym i coraz bardziej dostępnymi rozwiązaniami, inwestycje w farmy fotowoltaiczne stają się kluczowym elementem strategii energetycznych miast, dążących do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-10 17:32

A nie mozna by tak na dachach obiektów w gestii miasta ? Przypuszczam ,że sumaryczna ich powierzchnia jest większa jak te 35 ha. I jeszcze jedna zaleta : energia produkowana była by w miejscu jej użytkowania…..