Mieszkania z klimatyzacją wysoko cenione na rynku nieruchomości

Mieszkania z klimatyzacją wysoko cenione na rynku nieruchomości

Wybór mieszkania do zakupu bądź długoterminowego najmu, to jedna z trudniejszych decyzji, która niesie ze sobą wiele aspektów koniecznych do rozważenia. Niektóre z nich są kluczowe, inne mają podnosić komfort życia. W kontekście tych drugich coraz częściej na liście wymagań inwestorów pojawia się zainstalowana w mieszkaniu klimatyzacja. Takie nieruchomości cieszą się na rynku rosnącą popularnością. Skąd wziął się ten trend i jakie konsekwencje ze sobą niesie?

Klimatyzacja w mieszkaniu staje się standardem

Od ponad dekady analitycy branży HVAC (ang. heating, ventilation, air conditioning) obserwują na polskim rynku sukcesywny wzrost zainteresowania systemami klimatyzacji, co przekłada się na coraz więcej zleceń dla firm montujących klimatyzację. W kolejce na wolny termin u najlepszych instalatorów trzeba niekiedy czekać miesiącami. Jeszcze do niedawna dominującym typem inwestora decydującego się na montaż klimatyzacji byli właściciele nowo powstających lub już istniejących domów jednorodzinnych. W ostatnich latach rośnie jednak liczba zleceń na montaż klimatyzacji w bloku mieszkalnym i istnieje ku temu kilka powodów.

Czynnikiem, który skłania coraz więcej właścicieli mieszkań do poszukiwań optymalnego rozwiązania w zakresie klimatyzowania powietrza w swoich nieruchomościach, są aspekty wynikające z architektury charakteryzującej budownictwo wielorodzinne. Chodzi tu przede wszystkim o intensywne nasłonecznienie będące następstwem specyficznej wystawy okien czy wysokości na jakiej znajdują się mieszkania. Konsekwencją tych czynników jest wzrost temperatury powietrza w pomieszczeniach, który odbiera mieszkańcom komfort termiczny niezbędny do wypoczynku, czy pracy. Warto przypomnieć, że w ostatnich latach wiele osób zmieniło model pracy na home office.

Wzrost średniej temperatury powietrza w Polsce w latach 1951-2020

Wzrost średniej temperatury powietrza w Polsce w latach 1951-2020; Źródło: Raport IMGW-PIB: Klimat Polski 2022

Kolejnym, obiektywnym aspektem generującym wzmożone zainteresowanie klimatyzacją split, klimatyzatorami przenośnymi, a nawet klimatyzerami czy klimatorami, są sukcesywnie rosnące średnie temperatury powietrza w Polsce i na świecie. Zmiany w tym obszarze są zauważalne są dla dla każdego, kto ma możliwość porównania warunków pogodowych na przestrzeni ostatnich lat czy dekad. Badania naukowców z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozwiewają natomiast w tym obszarze wszelkie wątpliwości. W mieszkaniach, które lokowane są w coraz wyższych budynkach i wyposaża się je w coraz większe przeszklenia, wzrost temperatur jest odczuwalny.

Mało uświadomionym wciąż czynnikiem wpływającym na decyzje inwestycyjne w obszarze klimatyzacji jest podniesienie wartości i atrakcyjności mieszkania dla potencjalnych nabywców lub najemców. Okazuje się bowiem, że na rynku nieruchomości można zaobserwować w ostatnich latach trend rosnącej popularności mieszkań z zainstalowanym systemem klimatyzacji.

Mieszkania z klimatyzacją poszukiwane przez najemców

Analizy przeprowadzone przez portal Otodom wykazały, że sukcesywnie rośnie zainteresowanie mieszkaniami na wynajem, które wyposażone są w system klimatyzacji. Tylko w maju 2023 roku odnotowano w portalu wzrost ilości wyszukiwań takich lokali o 91 proc. w stosunku rok do roku. Przykrą wiadomością dla zainteresowanych jest jednak fakt, że na polskim rynku nieruchomości mieszkań z klimatyzacją na wynajem, jest dwukrotnie mniej niż tych wystawionych na sprzedaż.

Powodem, dla którego tylu najemcom zależy na zamieszkaniu w klimatyzowanym lokalu jest oczywiście fakt, iż ciężko uzyskać zezwolenie na późniejsze przeprowadzenie inwestycji w montaż klimatyzacji w nie swoim mieszkaniu. W szczególności jeżeli kosztami instalacji klimatyzacji będzie obciążony - co naturalne - właściciel nieruchomości. Skąd jednak tak istotny wzrost zainteresowania lokalami na wynajem wyposażonymi w klimatyzację? Można w tym kontekście wspomnieć o kilku czynnikach:

  • Większa świadomość znaczenia komfortu termicznego - rosnące temperatury powietrza, ale także więcej czasu, który w ostatnich latach ludzie spędzają w mieszkaniach sprawia, że coraz bardziej zależy im na komfortowych warunkach do odpoczynku, ale także pracy;
  • Optymalizacja kosztów ogrzewania - czynsze za wynajem mieszkań rosną jeszcze szybciej niż średnie temperatury powietrza w ciągu roku. Najemcy szukają zatem oszczędności, a jednym ze sposobów może być dogrzewanie pomieszczeń za pomocą klimatyzacji z funkcją grzania;
  • Popularność najmu długoterminowego - w Polsce przeważa najem mieszkań na okres dłuższy niż rok, co oznacza, że w wynajmowanych lokalach mieszkańcy spędzają zazwyczaj kilka sezonów charakteryzujących się zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Kupujący również stawiają na lokale z klimatyzacją

Zakup mieszkania otwiera zdecydowanie więcej możliwości w zakresie montażu instalacji klimatyzacji, gdyż jest to wówczas inwestycja we własną nieruchomość. Nie oznacza to (jak się okazuje), że przyszli nabywcy nie poszukują mieszkań z już zamontowanym systemem klimatyzowania powietrza. Według analityków z portalu Otodom wzrost zapytań o tego typu lokale to około 38 proc. w stosunku rok do roku. Oznacza to, że zarówno na rynku deweloperskim, jak i wtórnym coraz popularniejsze stają się mieszkania z klimatyzacją. Z czego to wynika?

Przede wszystkim zakup i montaż systemu klimatyzacji to zawsze dodatkowe koszty i konieczność przeprowadzenia prac instalacyjnych. Kolejnym i niezwykle ważnym aspektem jest tu często obowiązek uzyskania zezwolenia na montaż klimatyzacji od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Przed inwestorami kupującymi mieszkanie stoi zazwyczaj wiele wyzwań związanych z dopełnieniem formalności, wykończeniem i urządzeniem nieruchomości. Jeżeli mają zatem oni możliwość wykreślić z listy zadań montaż klimatyzacji, to często chcą z niej skorzystać.

Funkcje klimatyzacji takie, jak ogrzewanie, jonizacja, oczyszczanie, a nawet dezynfekcja powietrza, to w dobie wzrostu zachorowań na alergie i przewlekłe choroby dróg oddechowych aspekt zdecydowanie podnoszący komfort życia, ale także wartość nieruchomości.

Inwestycja w klimatyzację inwestycją w wartość mieszkania

Kupowanie nieruchomości pod inwestycję w charakterze późniejszego wynajmu lub sprzedaży, to jeden z popularnych sposobów uzyskiwania dochodu w tej branży. Przedsiębiorcy prowadzący taką działalność doskonale zdają sobie sprawę z czynników, które wpływają na wartość nieruchomości. Jednym z nich jest są instalacje podnoszące komfort życia, dbające o zdrowie domowników czy umożliwiające generowanie oszczędności w rachunkach za media. Do takich instalacji należy na przykład fotowoltaika, rekuperacja, czy pompa ciepła powietrze-powietrze, do której zalicza się między innymi klimatyzacja.

Warto pamiętać, że zamontowanie klimatyzacji podnosi wartość nie tylko nieruchomości inwestycyjnej, ale także tej przeznaczonej do zamieszkania przez kupującego mieszkanie. W tym kontekście trzeba myśleć perspektywicznie i brać pod uwagę ewentualne plany sprzedaży nieruchomości w przyszłości.

Gdzie szukać mieszkań z klimatyzacją?

Nie zaskakuje fakt, że mieszkań z klimatyzacją przeznaczonych na wynajem, a także na sprzedaż najlepiej szukać w największych miastach i ich okolicach. Prym wiedzie tu według według analiz ekspertów z Otodom Warszawa, Wrocław oraz Kraków. W przypadku rynku najmu istnieje jednak więcej możliwości trafienia na nieruchomość z klimatyzacją w mniejszych miejscowościach, szczególnie tych nadmorskich. Jest to oczywiście zrozumiałe, szczególnie w kontekście najmu krótkoterminowego w miesiącach letnich.

W maju 2023 roku 66 proc. ofert sprzedaży mieszkań z klimatyzacją z województwa pomorskiego pochodziło z Gdańska i Gdyni (rynek pierwotny), jednak prym wiodły tu województwa mazowieckie i śląskie, a 70 proc. ofert skupiały wspomniane już Warszawa, Wrocław, a także Kraków. W kontekście rynku najmu mieszkań z klimatyzacją aż 38 proc. ofert pochodziło z województwa mazowieckiego. Mniej optymistycznym wynikiem analizy jest fakt, że łącznie w aż sześciu województwach, lokali wyposażonych w klimatyzację przeznaczonych na wynajem było niespełna… 50.

Sytuacja ta prawdopodobnie będzie ulegała zmianom w najbliższych latach, gdyż jak pokazują dane zebrane przez Centrum Modelowania Meteorologicznego w 2022 roku mieszkańcy Torunia, Leszna oraz Wrocławia musieli radzić sobie przez prawie miesiąc z konsekwencjami upałów (temperatury równe lub wyższe niż 30 stopni Celsjusza).

Liczba dni upalnych w Polsce w 2022 roku

Liczba dni upalnych w Polsce w 2022 roku; Źródło: cmm.imgw.pl

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments