pompy ciepła pomagają wyjść z ubóstwa energetycznego

Naukowcy z UK: pompy ciepła pomogą wyjść z ubóstwa energetycznego

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili analizę, która wykazała, że pompy ciepła mogą znacząco zmniejszyć ubóstwo energetyczne w Anglii i Szkocji. Badanie uwzględniało ceny energii z lat 2019 i 2022, uwzględniając zmiany spowodowane przez pandemię oraz wojnę w Rosji i na Ukrainie. Stwierdzono, że wsparcie polityczne w wysokości 5 000 funtów (około 6 340 dolarów) może zmniejszyć ubóstwo energetyczne o co najmniej 90,2% w normalnych okresach i o 97,6% w czasie kryzysów.

Ubóstwo energetyczne i jego skutki

Ubóstwo energetyczne, rozumiane jako trudności gospodarstw domowych z pokryciem kosztów energii niezbędnej do ogrzewania domów, ma daleko idące konsekwencje, w tym problemy zdrowotne oraz zwiększone obciążenia dla systemów zdrowia publicznego. Badacze zdefiniowali ubóstwo energetyczne jako sytuację, w której konieczne koszty paliwa przekraczają 10% dostosowanego netto dochodu gospodarstwa domowego.

Analiza przeprowadzona na podstawie badań mieszkaniowych z Szkocji i Anglii ujawniła, że przed kryzysem ubóstwo energetyczne dotyczyło 35,55% gospodarstw w Szkocji i 17,38% w Anglii. W czasie kryzysu te wartości wzrosły do 67,26% w Szkocji i 47,68% w Anglii.

Możliwości i wyzwania związane z pompami ciepła

Pompy ciepła oferują niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu z systemami opartymi na gazie, co może pomóc w wyjściu z ubóstwa energetycznego. Jednak użytkownicy muszą zmierzyć się z wysokimi kosztami początkowymi instalacji. Koszt modernizacji sieci energetycznych, niezbędnej do obsługi zwiększonego zapotrzebowania na pompy ciepła, jest kolejnym wyzwaniem. Szacuje się, że w Anglii i Szkocji 457 z 3 891 głównych stacji transformatorowych będzie wymagać modernizacji, a szacunkowy całkowity koszt tych ulepszeń wynosi 715,4 miliona funtów.

Regionalne różnice w kosztach i korzyściach

Naukowcy zauważyli, że niektóre regiony, takie jak Wyspy Shetlandzkie i Orkady, wykazują niskie koszty i stosunkowo wysokie korzyści z wdrożenia pomp ciepła, zarówno w okresach przedkryzysowych, jak i w czasie kryzysu. Inne regiony, jak Aberdeenshire i wschodnia Anglia, odnotowują mniej korzyści przy wyższych kosztach.

Wnioski dla polityki energetycznej

Badacze podkreślają, że ich wyniki mogą pomóc w projektowaniu i priorytetyzacji regionalnych mechanizmów wsparcia i wdrażania pomp ciepła. Ich analiza, opublikowana w iScience, wskazuje, że korzyści z pomp ciepła utrzymują się zarówno w normalnych, jak i kryzysowych okresach, co oznacza, że ich wdrożenie może przynieść długoterminowe korzyści, zwłaszcza w kontekście przyszłych kryzysów energetycznych.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-01-20 17:52

Tja…… pompa ciepła pomoże wyjść z ubóstwa…. ciekawe….. Sorry pomimo szaleńczej propagandy ochronno / klimatycznej uprawianej w mediach jakoś tego nie widzę…..