Nawet 10 tys zł na efektywność energetyczną z projektem EEnergy

Nawet 10 tys. euro na efektywność energetyczną dla MŚP. Trwa nabór 2024 [luty - kwiecień]

Inicjatywa Unii Europejskiej, Projekt EENergy, otwiera drzwi dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) do uzyskania finansowego wsparcia na poprawę efektywności energetycznej. Z puli 9 milionów euro, 900 MŚP może otrzymać dotacje o łącznej wartości do 10 tysięcy euro na firmę. Celem projektu jest osiągnięcie co najmniej 5% poprawy w wydajności energetycznej, wspierając tym samym firmy w obliczu rosnących cen energii i zakłóceń w łańcuchach dostaw.

Kwalifikacja i proces aplikacyjny

Aby kwalifikować się do programu, MŚP muszą prowadzić działalność w Europie i wykazać gotowość do poprawy swojej efektywności energetycznej o co najmniej 5%. Proces aplikacyjny wymaga rejestracji na dedykowanej platformie grantowej, konsultacji z doradcą ds. zrównoważonego rozwoju i złożenia wniosku do weryfikacji przed 31 marca 2024. Co istotne, firma musi spełniać kryteria europejskiego MŚP.

Europejskie MŚP definiuje się na podstawie liczby pracowników, obrotu lub sumy bilansowej. Średnie przedsiębiorstwa mają mniej niż 250 pracowników i obrót do 50 mln euro lub sumę bilansową do 43 mln euro. Małe przedsiębiorstwa liczą mniej niż 50 pracowników, z obrotem lub sumą bilansową nieprzekraczającą 10 mln euro. Mikroprzedsiębiorstwa mają mniej niż 10 pracowników i obrót lub sumę bilansową do 2 mln euro. Kryteria te dotyczą pojedynczych firm, ale firmy będące częścią większych grup mogą musieć włączyć dane z grupy. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie na stronie: Kryteria europejskiego MŚP.

Jak aplikować?

Proces aplikacyjny jest prosty – wystarczy zarejestrować się na stronie projektu, skonsultować plan działania z doradcą ds. zrównoważonego rozwoju z sieci EEN i złożyć wniosek do 31 marca 2024 roku. Nabór wniosków rozpoczął się 1 lutego 2024 i potrwa do 15 kwietnia 2024. Dofinansowanie w wysokości 10 tysięcy euro może pokrywać 100% kosztów inwestycji i nie wymaga zwrotu.

Przykłady wykorzystania dotacji

Dotacja może być przeznaczona na różnorodne działania, takie jak:

  • Wykonanie audytu energetycznego,
  • Wymiana starego sprzętu na bardziej energooszczędny,
  • Zakup i montaż systemów energii odnawialnej,
  • Wdrożenie systemów zarządzania energią,
  • Szkolenia dla pracowników w zakresie efektywności energetycznej,
  • Uzyskanie świadectw charakterystyki energetycznej.

Projekt skierowany jest do firm działających na rynku przed 1 stycznia 2023 roku, z możliwością realizacji działań na poziomie operacyjnym i technicznym. Szczególnie zachęca się do aplikowania przedsiębiorstwa z branż energochłonnych.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments