pojawią się środki na budowę turbin wiatrowych

Nawet 47 tys. zł na turbinę wiatrową. Już niebawem nowe dofinansowanie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) finalizuje prace nad nowym programem dedykowanym wsparciu instalacji przydomowych turbin wiatrowych. Program noszący nazwę „Moja elektrownia wiatrowa” dysponować będzie budżetem w wysokości 400 mln zł, mając na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym.

W trakcie tworzenia – program "Moja elektrownia wiatrowa"

Konsultacje społeczne dotyczące programu zakończyły się 5 lutego 2024 roku, otwierając drogę do finalizacji jego założeń i warunków. Program Moja Elektrownia Wiatrowa ma za zadanie dofinansować zakup i montaż przydomowych elektrowni wiatrowych oraz magazynów energii. Przewiduje się, że program będzie oferował dotacje do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, lecz nie więcej niż 30 tys. zł na turbinę i do 17 tys. zł na magazyn energii. Wdrażanie programu planowaoja-elektrownia-wiatrowa/ ‎ne jest na lata 2024-2029, z możliwością podpisywania umów inwestycyjnych do końca 2028 roku.

Znaczenie nowego programu dla polskiej energetyki

Inicjatywa ta wypełnia istotną lukę w systemie wsparcia dla odbiorców indywidualnych, którzy do tej pory nie mieli dostępu do dofinansowania na instalacje turbin wiatrowych. "Moja elektrownia wiatrowa" nie tylko uzupełni ofertę programu Mój Prąd, skupionego na fotowoltaice, ale także przyczyni się do rozwoju instalacji OZE komplementarnych, co ma kluczowe znaczenie dla stabilizacji pracy sieci energetycznej. W szczególności, w obliczu postępującej elektryfikacji ogrzewnictwa, dywersyfikacja źródeł odnawialnych energii jest niezbędna do zapewnienia ciągłości dostaw energii i zmniejszenia obciążenia sieci.

Pojawia się jednak pytanie, czy pojawienie się nowego, oddzielnego programu dotacji na przydomowe turbiny wiatrowe sprawi, że zapowiedzi włączenia instalacji wiatrowych do Mojego Prądu staną się nieaktualne? Na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli poczekać do momentu pojawienia się szczegółów Mojego Prądu.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-02-17 20:45

Łaaaał…… tyle że bardzo dokładnie należy się upewnić czy „na naszej wsi” odpowiednio silnie „piździ panocku” (jak mawiał stary Góral)….bo jeżeli nie piździ -to wydamy kasę i nic z tego kompletnie nie będzie……