uwaga stop zagrożenie

Nieuczciwi sprzedawcy prądu - prokuratura szuka oszukanych!

Prokuratura w Płocku prowadzi śledztwo w sprawie nieuczciwych sprzedawców prądu oraz usług telekomunikacyjnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o akwizytorów, którzy podszywali się pod przedstawicieli innych firm i celowo wprowadzali błąd odwiedzane przez siebie osoby. Sprawdź, czy możesz pomóc!

Organy ścigania apelują do wszystkich osób, które padły ofiarami oszustów lub znają oszukanych, o zgłaszanie się na policję lub bezpośrednio do Prokuratury Okręgowej w Płocku. Obecnie akta sprawy (prowadzonej od roku) mają ponad 750 tomów gromadzących zeznania świadków oraz opisy procederu. Śledczym udało się dotrzeć do prawie 5 tysięcy osób, ale szacuje się, że liczba poszkodowanych może być aż sześciokrotnie wyższa, czyli wynosić około 30 tysięcy osób.

Jak działali oszuści?

Ofiarami nieuczciwych akwizytorów były przede wszystkim osoby starsze i będące same w domu. Oszuści podszywali się najczęściej pod przedstawicieli obecnego sprzedawcy prądu i wywierali presję na odwiedzanych osobach, by podpisały one przedstawione dokumenty. A jak naciskano na ofiary? Sposoby były następujące:

  • informowano, że dotychczasowa firma zmieniła nazwę i należy podpisać nowe dokumenty;
  • przekazywano informację, że obecny sprzedawca musi uszczuplić grono klientów, ponieważ grożą mu sankcje za monopol;
  • proponowano nową taryfę rzekomo u tego samego sprzedawcy energii;
  • informowano o jakichś błędach proceduralnych - szybkie podpisanie dokumentów miało pomóc je naprawić.

Dodatkowo, bardzo często straszono odwiedzana osobę, że brak podpisu spowoduje odcięcie energii lub gwałtowne podwyżki cen prądu. Oszuści bardzo często sprawiali wrażenie zmartwionych całą sytuacją i chcących pomóc - budowali w ten sposób poczucie zaufania. Jeśli osoby oszukane, jeśli nie podpisywały szybko papierów, to akwizytorzy starali się wpędzić je w poczucie winy, na przykład słowami “Ja się tak staram pomóc, a Pan/Pani chce mieć po prostu odcięty prąd, tak?”.

Dlaczego o tym piszemy? Przede wszystkim z troski o ofiary. Niektórzy pokrzywdzeni mogą się wstydzić swojej słabości i z tego względu nie przyznać się do zawarcie niekorzystnej umowy. A to już otwarta droga do bezkarności oszustów. Bądźmy zatem bardziej wyrozumiali dla ofiar manipulacji, a piętnujmy przestępców.

Jakie były warunki niekorzystnych umów?

Osoby, które podpisały umowę najczęściej po czasie dowiadywały się, że zmieniły sprzedawcę prądu. Firmy prawdopodobnie celowo składały wnioski do OSD z opóźnieniem, tak aby pokrzywdzeni nie zostali poinformowani o stanie faktycznym przed upływem 14 dni od zawarcia umowy. Wtedy bowiem mogliby bez konsekwencji wypowiedzieć umowę, o czym przeczytacie więcej w naszym artykule: Jak odstąpić od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem sprzedawcy prądu – wzór oświadczenia.

Warto wspomnieć o tym, że ceny prądu wcale nie były korzystniejsze. Ofiary oszustów niejednokrotnie płaciły wyższe rachunki za prąd niż dotychczas. Niebotyczne kary za odstąpienie od umowy skutecznie zaś zniechęcały do działania.

Jak uchronić się przed oszustami?

Podstawowa zasada, to nie dać się nakłonić do działania pod presją czasu i w pojedynkę. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, to je weryfikujmy. Zawsze na przykład możemy zadzwonić do naszego obecnego sprzedawcy. Pomocne będzie również zadzwonienie do osoby, do której mamy zaufanie, lub też przywołanie kogoś bliskiego na pomoc. W takiej roli sprawdzą się na przykład sąsiedzi. W większym gronie osób łatwiej będzie nie poddać się presji.

Niezbędne będzie również właściwe podejście do osób starszych. Samo ostrzeżenie przed oszustami może nie wystarczyć. Należy w seniorach budować przekonanie, że prośba o pomoc na przykład w ocenie umowy to nic strasznego.

Pamiętajcie również o naszych bezpłatnych narzędziach: nasza porównywarka cen prądu podpowie Wam, jaka firma ma najniższe stawki w Waszej okolicy. Ranking sprzedawców prądu mówi natomiast o jakości usług danej firmy oraz zadowoleniu klientów. Zachęcamy również do śledzenia komentarzy - niech doświadczenia innych będą dla Was przestrogą.

Najbardziej jednak skuteczne jest samo piętnowanie oszustów.  Zniechęci ich pokazanie, że takie kłamstwa mają krótkie nogi i sprawiedliwość ich dosięgnie. Przekazujemy zatem apel prokuratury w Płocku: zgłaszajcie wszystkie oszustwa i wszelkiego rodzaju próby takich działań. Zarówno wtedy, gdy dotyczą Was osobiście, jak i Waszych bliskich i znajomych - ich też nakłońcie do działania!

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Izabela
Izabela
2022-05-06 06:08

Ja też dostałam jakiś dziwny rachunek za prąd i gaz jestem zdziwiona ponieważ ja o niczym takim nie wiem a nawet mam rachunek za usługi stamotologiczne Jestem w szoku

RYCHO
RYCHO
2018-11-24 21:22

Gasoenergia Warszawa ich przedstawiciel wyłudził od rodziców moje dane (nie mieszkam w Polsce)przeniesiony zostałem z Tauronu do nich ,moja osobista interwencja u rzecznika praw konsumenta,na milicji,sprawa w prokuraturze i dupa zbita,śledztwo przez prokuraturę umorzone,ostatnio podali mnie do windykacji choć rachunki rodzice płacą ,zapłaciłem 600 zł aby nie mieć jeszcze większych kłopotów,e-mailem poinformowano mnie o pomyłce i przeproszono za rzekome niedogodności,poprosiłem o zwrot windykacji i niestety cisza choć mija już trzeci miesiąc.Nie będę się rozpisywał na temat ich stawek za energię ale napiszę krótko jeśli pojawi się w waszych progach przedstawiciel tego dostawcy a właściwie sprzedawca energii to poszczujcie go psami a na pewno uniknięcie kłopotów i kosztów które oni niestety gwarantują!!!

Marek
Marek
2018-02-11 08:42

Witam serdecznie.
Moja Mama prowadzi mały zakład fryzjerski i niestety padła ofiarą firmy Gasoenergia z Warszawy. Jest osobą starszą i wtym okresie oczekiwała na operację i straciła całkowicie czujność a przedstawiciel
tej oszukańczej firmy podawał się za pracownika firmy Tauron.
Mama niestety podpisała umowę miało to miejsce w listopadzie 2017.
Teraz dzwoniąc do tej firmy za odstąpienie od umowy chcą naliczyć karę 820 zł.Rzecznik nic nie pomógł bo to Zakład Fryzjerski i Mama prowadzi działalność gospodarczą.Gdzie się udać i uzyskać jakąś pomoc?

Krystyna Beiner
Krystyna Beiner
2017-11-20 18:49

Witam

Nieświadoma, podpisałam umowę. Umowa ma obowiązywać od 01.12.2017 czy jest możliwość wycofania się z niej przed rozpoczęciem działania umowy.

MADAN
MADAN
2017-08-02 18:52

Witam,
zwracam się z prośbą o interwencję w sprawie zawarcia umowy przez firmę GASOENERGIA z Warszawy sprzedającą energię starszym osobom w Kudowie Zdrój.
Piszę w imieniu starszej Pani właśnie z Kudowy Zdrój, która podpisała umowę pod presją i obietnicami tańszych rachunków. Obecnie jest straszona kosztami, pomimo tego,że firma jeszcze nie dostarczała energii. Reprezentując tą Panią chciałbym prosić o zaniechanie działalności takiej firmy, która traktuje starsze osoby jako źródło łatwych dochodów.
Mam nadzieję, że odpowiednie organy ścigania zajmą sie tą sprawą.
POZDRAWIAM