obniżka opłat za prąd

Obniżka opłat za prąd dla firm - wnioski tylko do 27 lipca!

Tylko do 27 lipca 2019 roku mikro- i mali przedsiębiorcy, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych oraz samorządy mają czas żeby złożyć oświadczenie uprawniające do płacenia w najbliższym półroczu rachunków w tej samej wysokości, co w zeszłym roku! O ile rekompensaty w pierwszym półroczu 2019 roku należały się automatycznie wszystkim, o tyle już w drugim otrzymają je wyłącznie gospodarstwa domowe.

Spółki energetyczne niechętnie informują o wnioskach swoich klientów

Tylko nieliczni klienci dostali listownie lub SMS-em informację o tym, że mogą płacić za prąd mniej. Niestety, największe spółki energetyczne dość niechętnie informują swoich klientów o tym fakcie. Dlaczego, skoro to nie na nich, tylko na rządzie spoczywa odpowiedzialność pokrycia klientom obniżki prądu? Głównym powodem jest to, że nadal nie bardzo wiadomo w jakim stopniu zostaną one zrekompensowane, ponieważ Ministerstwo Energii nieprecyzyjnie napisało przepisy. W związku z czym, zarządy firm energetycznych nie chcą narazić się na zarzuty spowodowania strat.

Z powodu zdawkowych informacji, które zamieszczone są na stronach internetowych operatorów, wielu ich klientów może przegapić termin składania wniosków o obniżkę opłat za prąd, a tym samym, narazić się na wyższe rachunki. Dlatego też, jeszcze raz przypominamy, że na mocy przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2019 roku zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i paliwach ciekłych mikro- i małe firmy, jednostki sektora finansów publicznych (w tym samorządy) oraz szpitale mogą uzyskać obniżkę opłat za energię elektryczną pod warunkiem, że w terminie do 27 lipca 2019 roku złożą w zakładzie energetycznym oświadczenie (stanowiące załącznik nr 1 do ww. ustawy).

Minister energii podpisał rozporządzenie do ustawy o cenach prądu.

19 lipca 2019 roku minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisał rozporządzenie w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny i rekompensaty finansowej oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia. Jak napisano w komunikacie resortu “Głównym celem tego rozporządzenia jest określenie zasad rozliczania pomiędzy przedsiębiorstwami obrotu a Funduszem Wypłat Różnicy Ceny oraz sposobu wyznaczania obowiązujących 30 czerwca 2018 r. cen i stawek opłat za energię elektryczną dla odbiorców końcowych (cen odniesienia)". Zaznaczono również, że dzięki działaniom rządu już ok. 90% odbiorców końcowych nie płaci obecnie wyższej ceny za energię elektryczną, niż płaciło w 2018 r.

Podpisane rozporządzenie pozwoli firmom energetycznym rozliczać rekompensaty ponieważ wzory te nie znalazły się w ustawie zamrażającej ceny prądu. Każdy sprzedawca prądu po 30 dniach w od wejścia w życie rozporządzenia będzie musiał wyrównać ceny odbiorcom indywidualnym wstecz od stycznia 2019 r.

Do 27 lipca mikro- i mali przedsiębiorcy, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych oraz samorządy mogą składać oświadczenia do przedsiębiorstw obrotu, które warunkuje objęcie działaniem osłonowym w II półroczu 2019 r. Natomiast gospodarstwa domowe nie muszą składać oświadczeń i automatycznie skorzystają z działań osłonowych w II półroczu tego roku. A co w przypadku średnich i dużych firm? Od 1 lipca 2019 roku przedsiębiorstwa obrotu nie mają już obowiązku oferowania cen energii elektrycznej na poziomie z 30 czerwca 2018 r. dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Jednak będą one mogły składać wnioski o pomoc de minimis do Funduszu Wypłat Różnicy Ceny. Jednak pomoc ta wiąże się z pewnym ograniczeniem, jakim jest maksymalna kwota wynosząca 200 tys. euro w ciągu trzech lat podatkowych.

O ile wyższe ceny prądu w 2020 roku?

Z informacji, które dostajemy od naszych czytelników wynika, że niektórzy dostawcy energii elektrycznej nie czekają na wejście w życie rozporządzenia do ustawy zamrażającej ceny prądu i już teraz proponują swoim klientom wyższe rachunki. Tłumacząc to najczęściej tym, że muszą dostosować się do rynku. Jedną z takich firm jest Energa Obrót, która na początku lipca zaproponowała odbiorcom grupy taryfowej G (11 i 12) podniesienie ceny 1 kWh aż o 50 proc., ale z gwarancją utrzymania stawki w 2020 roku. Jednak Energa Obrót szybko wyjaśniła w “Dzienniku Gazeta Prawna”, że nie wprowadziła żadnych podwyżek w grupie taryfowej G, która obejmuje odbiorców indywidualnych. Natomiast przedstawiona oferta promocyjna to “prowadzone od lat standardowe działania sprzedażowe mające na celu przedstawienie klientom dodatkowych korzyści". Aktualne informacje o stawkach za energię elektryczną znajdziesz na stronie Ceny Prądu.

Jak wcześniej informował minister energii, dzięki ustawie zamrażającej ceny prądu w 2019 roku, podwyżki ominą 15,1 mln gospodarstw domowych, ok 1 tys. szpitali, 61,4 tys. instytucji sektora finansów publicznych (w tym samorządów, 1,937 mln mikrofirm i 57 tys. małych firm). Zagwarantował on również, że dzięki ustawie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej oszczędzą w ciągu 2019 roku 8 mld zł! A co z cenami prądu w 2020 roku? Zgodnie z prognozami ekspertów w przyszłym roku mogą one wzrosnąć nawet o 30 - 50 procent!

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments