panele fotowoltaiczna na ścianie

Ogrzewanie domu klimatyzacją – zalety i wady

Polacy korzystają głównie ze znanych i sprawdzonych rozwiązań grzewczych dostępnych na rynku od lat. Dzieje się tak, ponieważ przez lata musieliśmy zmagać się z mroźnymi zimami i przyzwyczailiśmy się do pewnych systemów grzewczych. Klimatyzatory w tamtym czasie nie były jeszcze na tyle sprawnymi urządzeniami, by podołać ogrzewaniu budynku podczas srogiej zimy. Dotknęły nas jednak zmiany klimatyczne i mroźne zimy to pieśń przeszłości (poza jeszcze niektórymi regionami Polski). Zmiany nastąpiły nie tylko w klimacie, również producenci klimatyzatorów rozwinęli swoje urządzenia na tyle, by te radziły sobie z niskimi temperaturami. Sprawdźmy zatem jakie zalety oraz wady niesie za sobą ogrzewanie klimatyzacją?

Ogrzewanie klimatyzatorem – jakie zalety?

Klimatyzatory to całoroczne urządzenia wielofunkcyjne, zapewniają nam komfort termiczny latem oraz zimą. Warto dobrze przemyśleć wybór urządzenia przed montażem klimatyzacji, ponieważ odpowiedni klimatyzator może przynieść domownikom wiele korzyści, nie tylko tych związanych z utrzymaniem odpowiedniej temperatury pomieszczenia. Jakie, wiec są zalety ogrzewania domu klimatyzatorem?

Po pierwsze. Montując klimatyzację, otrzymujemy urządzenie 2 w 1. Możemy cieszyć się przyjemnym chłodem w upalne lato oraz ogrzewaniem zimą lub w okresach przejściowych.

Po drugie. Wykorzystanie klimatyzacji z funkcją grzania w domu w okresach przejściowych lub np. w małych sklepach, czy domkach letniskowych jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym od ogrzewania elektrycznego (grzejniki elektryczne lub farelka). Wynika to z faktu, iż klimatyzator przy SCOP/COP równym np. 4 przy pobraniu 1 kWh energii elektrycznej jest w stanie wyprodukować 3 kW energii cieplnej, a grzejnik elektryczny odda do pomieszczenia tyle samo energii, ile pobrał z gniazdka. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją – ile wynosi?

Po trzecie. Wykorzystanie klimatyzacji do ogrzewania pomieszczeń to przede wszystkim czystość i wygoda tego rozwiązania. Rozpoczęcie ogrzewania nie wymaga wykonywania tak zwanych brudnych czynności, jedyne co musi zrobić użytkownik to ustawić odpowiednią temperaturę na pilocie lub w aplikacji mobilnej.

Po czwarte. Ekologia – klimatyzacja nie generuje żadnych pyłów, czy spalin co w naszym kraju jest bardzo istotne, ze względu na smog. Niestety powietrze w Polsce należy do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie (Więcej: Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce). Dodatkowo większość z klimatyzatorów korzysta już z bardziej ekologicznego czynnika chłodniczego R32.

Po piąte. Bardziej zaawansowane modele klimatyzacji posiadają rozbudowane systemy filtrów oraz wbudowany jonizator powietrza lub lampę UV co pozwala unieszkodliwić rozwój bakterii, wirusów oraz wyczyścić powietrze z pyłów zawieszonych takich jak PM2,5 i PM10. Klimatyzacja to dobre rozwiązanie dla alergików.

Po szóste. Klimatyzacja daje nam również wyższy poziom bezpieczeństwa, niż tradycyjne źródła ciepła, ponieważ nie posiada źródła zapłonu, przez co minimalizuje ryzyko wystąpienia pożaru.

Po siódme. Klimatyzatory wspomogą nas w walce z wilgocią dzięki funkcji osuszania powietrza.

Na koniec możemy dodać, że klimatyzatory to estetyczne urządzenia, które będą pasowały do każdego pomieszczenia, a sam proces obsługi urządzenia jest banalnie prosty. Dodatkowo korzystając z ogrzewania klimatyzacją, nie musimy martwić się o składowanie opału oraz jego zakup, co w obecnych „niepewnych czasach” jest bardzo istotne.

Ogrzewanie klimatyzatorem – jakie wady?

Oczywiście ogrzewanie domu klimatyzatorem jak każdy inny system ogrzewania ma swoje wady. Jakie wady ma, zatem ogrzewanie klimatyzacją?

Po pierwsze. Montaż urządzenia lub urządzeń typu split. Założenie klimatyzacji ściennej w domu wiąże się z przewiertem ściany zewnętrznej w celu połączenia jednostki zewnętrznej z jednostką wewnętrzną. Co więcej, jeżeli dom, który chcemy ogrzać, jest duży, to wymaga to montażu kilku klimatyzatorów, najlepiej po jednym na pomieszczenie. W takim przypadku należy zamontować kilka zestawów split (jedna jednostka wewnętrzna oraz jedna jednostka zewnętrzna na pomieszczenie) lub skorzystać z urządzenia typu multisplit (jedna jednostka zewnętrzna na cały dom oraz kilka jednostek wewnętrznych) co wiąże się z kuciem ścian wewnętrznych oraz przewiertami w ścianach zewnętrznych.

Po drugie. Źle dobrana moc grzewcza urządzeń. Często zdarza się, że montowane urządzenie ma zbyt niską moc grzewczą, by ogrzać pomieszczenie w czasie mroźnej zimy. Problem dotyczy szczególnie chłodniejszych rejonów Polski.

Po trzecie. Należy zmienić nawyki dotyczące ogrzewania. Może zdarzyć się tak, że w pomieszczeniu będą miejsca cieplejsze i bardziej chłodne. Dodatkowo bezwładność cieplna w przypadku klimatyzatorów raczej nie istnieje i po wyłączeniu klimatyzatora, pomieszczenie wychłodzi się dość szybko.

Po czwarte. Podczas mroźnej zimy źle dobrany klimatyzator lub urządzenie niskiej jakości może nie poradzić sobie z ogrzewaniem. Co więcej, koszty ogrzewania wzrosną i nie będzie to już tak konkurencyjne rozwiązanie.

Ogrzewanie klimatyzacją – zestawienie plusów i minusów

Dla ułatwienia poniżej prezentujemy Wam zestawienie wszystkich zalet oraz wad ogrzewania domu klimatyzatorem w jednej tabeli.

Ogrzewanie domu klimatyzatorem – zalety i wady
Zalety Wady
całoroczne urządzenie 2 w 1 (chłodzi i grzeje) sposób montażu – przewierty oraz kucie ścian
ogrzewanie tańsze w eksploatacji od ogrzewania elektrycznego większe budynki wymagają montażu klimatyzatora w każdym pomieszczeniu
czyste i wygodne rozwiązanie, brak tzw. brudnych czynności często zdarza się źle dobrana moc grzewcza, przez co urządzenie nie radzi sobie podczas mroźnej zimy
ekologia – nie generuje pyłów i spalin oraz wykorzystuje bardziej ekologiczny czynnik chłodniczy R32 zmiana nawyków – chłodniejsze miejsca w pomieszczeniu oraz brak bezwładności cieplnej
system filtracji i oczyszczania powietrza podczas mroźnej zimy zwiększy się zużycie energii elektrycznej
brak ryzyka wystąpienia pożaru rozwiązanie trochę droższe w eksploatacji niż pompa ciepła powietrze-woda
wspomaga walkę z wilgocią
estetyczne urządzenie
banalnie prosta obsługa
brak potrzeby składowania opalu
brak potrzeby zakupu trudnodostępnych paliw stałych

Czy i kiedy warto ogrzewać dom klimatyzatorem?

Tak, warto zainwestować w klimatyzację z funkcją grzania. Biorąc pod uwagę jak bardzo niestabilne mamy teraz czasy (rok 2023), klimatyzacja sprawdzi się idealnie jako alternatywne lub dodatkowe źródło ciepła w domu, mieszkaniu lub firmie. W przypadku problemów z dostępnością paliw stałych będziemy mogli skorzystać z klimatyzatora, który dobrany w odpowiedni sposób jest wydajnym i dość tanim systemem grzewczym. Klimatyzator będziemy mogli wykorzystać również w okresach przejściowych, kiedy podstawowe źródło ciepła jeszcze lub już nie funkcjonuje.

Obecnie klimatyzatory z „górnej półki” zapewniają naprawdę wysoką wydajność grzewczą oraz pracę w niskich temperaturach i z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako podstawowe źródło ciepła prawie we wszystkich regionach Polski.

Klimatyzatory z funkcją grzania sprawdzą się również idealnie w punktach handlowych, restauracjach czy niewielkich mieszkaniach lub domkach letniskowych jako podstawowe źródło ciepła.

Czy są jakieś alternatywy do ogrzewania klimatyzacją?

Nie wiem, czy wiecie, ale praktycznie każda klimatyzacja jest tak naprawdę pompą ciepła tupu powietrze-powietrze. Naturalną alternatywą wydaje się zatem pompa ciepła typu powietrze-woda lub gruntowa pompa ciepła. Typowe pompy ciepła będą na pewno trochę tańszym rozwiązaniem w eksploatacji, lecz koszt, zakupu będzie zdecydowanie wyższy niż zakup i montaż klimatyzacji. Każdy z Was musi podjąć decyzję samodzielnie, które rozwiązanie lepiej się sprawdzi w Waszych warunkach. Można przyjąć, że klimatyzacja z funkcją grzania będzie idealnym rozwiązaniem jako dodatkowe źródło ciepła (w razie czego) wykorzystywane w okresach przejściowych, lub jako główne źródło ciepła w domkach letniskowych, niedużych sklepach, salonach kosmetycznych i w innych komercyjnych przestrzeniach. Pompa ciepła typu powietrze-woda lub gruntowa pompa ciepła, będzie w dłuższym okresie bardziej opłacalnym rozwiązaniem dla właścicieli domów.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments