żarówki prąd

Olimpiada Energetyczna 2020 – weź udział z rodziną!

Poszerzanie wiedzy – swojej oraz naszych dzieci, na temat energetyki jest bardzo istotne. Można to robić w różny sposób, jednak jedną z ciekawszych opcji jest Olimpiada Energetyczna 2020! To wydarzenie, dzięki któremu dowiecie się jak gospodarować energią oraz które dostarczy Wam istotnych informacji na temat odnawialnych źródeł energii – OZE. Jak wziąć w nim udział? Czy są przewidziane nagrody? Sprawdź, jak będzie wyglądać Olimpiada Energetyczna 2020!

Czym jest i co ma promować Olimpiada Energetyczna 2020?

Olimpiada Energetyczna o Puchar Prezydenta Gdyni to konkurs dla rodzin, który sprawdzi wiedzę na temat:

 • efektywności energetycznej,
 • ochrony powietrza i klimatu,
 • odnawialnych źródeł energii,
 • niskoemisyjnego transportu.

A więc uczestnicy Olimpiady muszą się orientować między innymi, czym jest fotowoltaika, pompy ciepła czy samochody elektryczne. Ponadto trzeba wiedzieć, jak wytwarzana jest energia w Polsce i na świecie oraz jakie surowce się od tego wykorzystuje. Informacje na te tematy można znaleźć na stronie wydarzenia Olimpiada energetyczna 2020 czy też w różnych serwisach zajmujących się energetyką, takich jak enerad.pl. Oprócz zdobycia ciekawych informacji na temat energetyki, uczestników czeka wspaniała zabawa i dobrze spędzony czas z rodziną.

Jak wziąć udział w tym wydarzeniu?

Wzięcie udziału w Olimpiadzie Energetycznej jest proste, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie wydarzenia. Zgłoszenia musi dokonać pełnoletnia osoba, która będzie pełnić funkcję opiekuna drużyny. Czas na zgłoszenie się do udziału w konkursie mija 14 października 2020 roku, o północy. Warto się jednak spieszyć, ponieważ ilość drużyn, które mogą wziąć udział w konkursie, jest ograniczona.

Olimpiada Energetyczna 2020 startuje 17 października 2020 roku o godzinie 11:00 i będzie nadawana na żywo w serwisach YouTube oraz Facebook, na profilu @GdyniaRodzinna.

Kto może wziąć udział w Olimpiadzie Energetycznej 2020?

Olimpiada Energetyczna 2020 o puchar prezydenta Gdyni to inicjatywa adresowana do mieszkańców województwa pomorskiego. Liczba osób w jednym zgłoszeniu może wynosić od 2 do 5. W drużynie musi znajdować się co najmniej jedna osoba pełnoletnia, pełniąca również rolę opiekuna. Jest to bardzo ciekawy sposób, aby czas spędzić z rodziną i to właśnie głównie do tej grupy kierowany jest ten konkurs.

W konkursie można zdobyć ciekawe nagrody! Jakie? Zobaczmy!

Nagrody do zdobycia w Olimpiadzie Energetycznej 2020!

W Olimpiadzie Energetycznej liczy się przede wszystkim zdobyta wiedza i zabawa, jednak organizatorzy przewidzieli różne, ciekawe nagrody!

 • 1 miejsce - zapewnia puchar okolicznościowy od Prezydenta Gdyni, hulajnogę elektryczną, a także rodzinne wejście do Centrum Nauki Experyment;
 • 2 miejsce - gwarantuje oczyszczacz powietrza oraz rodzinne wejście do Centrum Nauki Experyment;
 • 3 miejsce - zostanie uhonorowane zestawem LEGO Creator 10268 i rodzinnym wejściem do Centrum Nauki Experyment.

Oprócz tego przygotowano 30 wyróżnień dla uczestników, składających się z energetycznych gadżetów edukacyjnych. Nagrody są bardzo ciekawe, jednak warto pamiętać, że jest to głównie wydarzenie edukacyjne 😉

Organizatorzy i współorganizatorzy Olimpiady!

Nagrody i całe wydarzenie jest możliwe dzięki organizatorom i współorganizatorom. Głównym organizatorem jest miasto Gdynia, a współorganizatorami są:

 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku,
 • Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej,
 • PGE Energia Ciepła - jeden z gigantów energetycznych w Polsce,
 • Centrum Nauki Experyment w Gdyni - miejsce, w którym poprzez interaktywne instalacje i pokazy prezentuje się różne naukowe prawa czy eksperymenty. Takie centrum, łączy zabawę z nauką, dzięki czemu jest ona bardziej zachęcająca. Podobne instytucje działają w Warszawie (Centrum Nauki Kopernika) czy innych polskich miastach.

Jest tu wiele instytucji, które są mocno połączone z polską energetyką, dzięki czemu mogły przygotować taki konkurs jak Olimpiada Energetyczna. Również dzięki nim dostępne są nagrody wymienione wcześniej.

Czy takie wydarzenia pomagają zdobywać wiedzę o Energetyce?

Wydarzenia edukacyjne zawsze są bardzo dobrym pomysłem. Dzięki nim dzieci zyskują wiedzę na różne tematy - w tym przypadku, bardzo praktyczną wiedzę na temat energetyki. Dzięki temu konkursowi, młodsi obywatele naszego kraju mogą dowiedzieć się, jak wygląda produkcja energii w Polsce, jakie są ceny prądu czy gazu. Być może będą chciały poszerzać dalej swoją wiedzą w tym zakresie. Szczególnie interesujące powinny wydać im się rozwiązania OZE, ponieważ w przyszłości będą bardzo ważnym źródłem energii.

Starsze dzieci i dorośli mogą natomiast zainteresować się sytuacją na rynku fotowoltaiki, m.in. tym jak przedstawiają się ceny instalacji, jakie rozwiązania stosowane są w panelach fotowoltaicznych. Mogą oni być również ciekawi usług oferowanych przez firmy związane z odnawialnymi źródłami energii. Olimpiada to zatem doskonały sposób na poszerzenie i ugruntowanie wiedzy z zakresu energetyki, co może potem ułatwić wybór najwydajniejszych podzespołów czy najlepszej firmy z rankingu firm fotowoltaicznych. Dlatego, jako popularyzatorzy wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii, gorąco zachęcamy do udziału!

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments