Opłata mocowa a fotowoltaika – czy Prosument też zapłaci więcej?

Ocena: 5 (ilość ocen: 1)

Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Rok 2021 będzie rokiem podwyżek – pojawią się bowiem nowe koszty, m.in. podatek handlowy czy podatek cukrowy. Standardowo, jak co roku, można również spodziewać się podwyżek kosztów energii. Jednak tym razem, wzrosty nie obejmą jedynie cen prądu 2021. Już od stycznia 2021 roku na rachunkach za prąd pojawi się tzw. opłata mocowa. A fotowoltaika to jedno z niewielu rozwiązań, które pozwoli na zmniejszenie wysokości daniny lub nawet jej uniknięcie.

Już od 2021 roku – opłata mocowa. Fotowoltaika pomoże jej uniknąć?

Opłata mocowa, w dużym uproszczeniu, ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Będzie służyć dystrybutorom do utrzymywania rezerw prądu, unowocześniania istniejących elektrowni oraz do budowy nowych obiektów.

Pierwotnie, opłata miała pojawić się już w październiku 2020 roku. Ostatecznie jednak, termin jej naliczania przesunięto na 1 stycznia 2021 roku.

Nowa opłata mocowa obowiązuje zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa. Wysokość opłaty dla obu podmiotów uzależniona będzie od zużycia energii, w określonych godzinach.

Stawki opłaty mocowej oraz godziny szczytowego zapotrzebowania na energię będą co roku ustalane przez prezesa URE. Wiadomo już jednak, że przeciętne gospodarstwo domowe będzie musiało przygotować się na podwyżkę rachunków o około 130 zł rocznie.

Nie każdy wie natomiast, że opłaty mocowej można uniknąć. Jak? Odpowiedzią jest fotowoltaika!


 • Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 5.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

  W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

  Sprawdź ofertę fotowoltaiki


Opłata mocowa a fotowoltaika – jak możesz zaoszczędzić?

Jak już wspominaliśmy, opłata mocowa będzie naliczana od ilości energii pobranej z sieci w określonych godzinach szczytu. A zatem, jeśli jako Prosumenci będziecie pokrywać swoje zapotrzebowanie na prąd z własnego źródła energii (np. z paneli fotowoltaicznych) opłata mocowa nie będzie Was dotyczyć wcale (w przypadku całkowitego zaspokojenia popytu na prąd) lub w ograniczonym stopniu (w przypadku częściowego pokrycia zapotrzebowania na energię). Jak to możliwe?

Fotowoltaika – dla domu czy firmy, działa w ten sposób, że produkuje energię ze słońca, która następnie w pierwszej kolejności trafia do działających urządzeń. Ewentualne nadwyżki prądu, za pomocą dwukierunkowego licznika są natomiast przesyłane do wirtualnego magazynu w sieci energetycznej. Stamtąd zostaną pobrane w okresach, gdy fotowoltaika nie działa (w nocy) lub działa mniej wydajniej (jesienią i zimą).

Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki net-meteringowi, czyli bilansowaniu zużycia energii i wprowadzania nadwyżek do sieci. Rozliczenia, zakład energetyczny dokonuje w ciągu 12 miesięcy. Nadprodukcję prądu z lata w jednym roku, możesz spokojnie wykorzystać np. zimą lub do lata przyszłego roku.

Właściwie obliczając moc fotowoltaiki, możemy niemal całkowicie uniezależnić się od poboru energii z sieci, a co za tym idzie – uniknąć opłaty mocowej.

Opłata mocowa a fotowoltaika dla firm – będzie wzrost zainteresowania instalacjami dla biznesu?

Choć opłata mocowa będzie obejmowała zarówno osoby prywatne, jak i biznesy, to szczególnie firmy najboleśniej odczują pojawienie się nowych wydatków.

Gospodarstwa domowe już teraz chętnie sięgają po odnawialnych źródeł energii – głównie po fotowoltaikę. Wśród przedsiębiorstw praktyka ta nie jest aż tak częsta – a wpływ na to ma ograniczona liczba programów oferujących dofinansowanie do fotowoltaiki dla firmy.

Teraz, gdy pojawi się nowa opłata związana ze zużyciem energii, przedsiębiorstwa zyskają bodziec do zmiany tego stanu rzeczy. Wyjścia będą dwa:

 • przeprojektować system pracy w taki sposób, aby ograniczyć zużycie energii w godzinach szczytu – co może być kosztowne i bardzo trudne (lub nawet niemożliwe) zważywszy na to zróżnicowanie procesów operacyjnych i fakt, że godziny szczytów będą zmienne (prezes URE będzie je ustalał co kwartał);
 • zapewnić sobie własne źródło energii w postaci np. fotowoltaiki dla firm.

Wiele wskazuje na to, że właśnie to drugie rozwiązanie zaczną sięgać przedsiębiorstwa.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Opłata mocowa a panele fotowoltaiczne – jak dobrać zestaw, by jej uniknąć?

Dobra wiadomość jest taka, że dobór zestawu fotowoltaicznego, który w 100% pokryje Wasze zapotrzebowanie na energię (a tym samym uwolni Was od opłaty mocowej) nie powinien stanowić problemu. Oczywiście, przy założeniu, że skorzystacie z usług profesjonalnej firmy fotowoltaicznej.

Aby optymalnie dobrać moc fotowoltaiki, trzeba bowiem wziąć pod uwagę sporo kwestii, takich jak np.:

 • średnie roczne zużycie energii,
 • poziom nasłonecznienia w danej lokalizacji,
 • dostępne miejsce montażu oraz jego nachylenie,
 • orientację miejsca montażu względem stron świata,
 • ilość cienia,
 • możliwość wentylacji paneli,
 • rodzaj podzespołów.

Uwzględnienie wszystkich niezbędnych kryteriów, dla laika byłoby nie lada zadaniem. Dlatego też najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów – chociażby tych, których znajdziecie w naszym rankingu firm fotowoltaicznych 2020.

Opłata mocowa to narzędzie, które z całą pewnością wpłynie na popularność odnawialnych źródeł energii. Za sprawą nowej opłaty, rozwiązania takie jak np. fotowoltaika, stały się jeszcze bardziej opłacalne – inwestorzy, którzy się na nie zdecydują będą mogli liczyć na jeszcze szybszy zwrot z inwestycji. Warto zatem po nią sięgnąć już teraz, by uniknąć wyższych rachunków od nowego roku.

Najnowsze aktualności / recenzje

Dodaj komentarz