OTOVO Fotowoltaika – opinie i recenzja

Fotowoltaika w całej Europie ma się lepiej niż kiedykolwiek. W 2016 roku trend ten postanowili wykorzystać Andreas Thorsheim, Simen Fure Jørgensen, Lars Syse Christiansen oraz Andreas Bentzen, którzy założyli wówczas firmę OTOVO. W pierwszym roku funkcjonowania stała się ona liderem na norweskim rynku fotowoltaiki sprzedając panele fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych. Na fali sukcesu założyciele OTOVO postanowili wejść także na rynek szwedzki, francuski i hiszpański. Teraz swoją ofertę rozwijają również w Polsce. Jakie propozycje dla polskich inwestorów ma norweska firma?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

OTOVO – lider norweskiej branży fotowoltaicznej bazujący na jakości

Założona w 2016 roku w Oslo firma OTOVO odniosła na rodzimym rynku bardzo duży sukces jako dostawca najwyższej jakości paneli fotowoltaicznych, inwerterów, a przede wszystkim profesjonalnych i rzetelnych usług instalatorskich. Od początku swojej działalności OTOVO wykonała ponad 4000 instalacji w 6 krajach Europy i obecnie chce się rozwijać także w Polsce. Recenzowany podmiot wykorzystuje w swoich systemach panele renomowanych marek, takich jak Ja Solar i Jinko, które uwzględnione zostały w pierwszej dziesiątce rankingu paneli fotowoltaicznych 2023. W przypadku falowników są to natomiast tacy producenci, jak:

  • Fronius Eco i Symo,
  • SMA Sunny Tripower i Core 1,
  • SolarEdge.

Zarówno panele, jak i falowniki cechują się świetną wydajnością, trwałością i objęte są gwarancjami zapewniającymi bezpieczeństwo inwestycji i niezawodne działanie podzespołów.

Recenzowanie działalności firmy OTOVO trzeba jednak zacząć od wskazania faktu, że podmiot od samego początku funkcjonowania opiera się na współpracy z podwykonawcami. Oznacza to, że przedstawiciele OTOVO przeprowadzają klientów przez cały proces inwestycji w fotowoltaikę, jednak wykonaniem samej instalacji zajmują się wybrani przez firmę zewnętrzni instalatorzy. Już w tym momencie niektórzy inwestorzy mogliby uznać ofertę recenzowanego podmiotu za mało atrakcyjną, gdyż doświadczenia klientów z podwykonawcami często nie należą do najlepszych. Okazuje się jednak, że OTOVO skrupulatnie sprawdza swoich instalatorów pod kątem jakości wykonywanej przez nich pracy i zadowolenia klientów, regularnie poddając grupy montażowe audytom. Dodatkowo, w serwisie OTOVO znajduje się informacja zapewniająca klienta, że jego inwestycja pozostaje pod stałą opieką firmy podczas całego procesu zakładania instalacji oraz długo po jej montażu.


Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 4.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Fotowoltaika OTOVO – dla kogo?

Fotowoltaika od OTOVO od założenia firmy skupiała się na inwestorach prywatnych, a więc właścicielach domów jednorodzinnych. To właśnie im przedstawiciele firmy dobierali i dostarczali panele fotowoltaiczne. Można zatem przyjąć, że głównym obszarem działalności firmy OTOVO jest fotowoltaika dla domu. W serwisie dostawcy usług instalatorskich nie zaznaczono jednak nigdzie, że fotowoltaika dla firmy czy fotowoltaika dla rolnika wykraczają poza kompetencje OTOVO. Trzeba zatem przyjąć, że z oferty firmy może skorzystać każdy inwestor zainteresowany montażem instalacji fotowoltaicznej. Propozycję współpracy z firmą OTOVO powinien rozważyć także potencjalny klient, któremu zależy na długofalowej opiece posprzedażowej ze strony instalatora. Okazuje się bowiem, że recenzowana firma zapewnia w swoim serwisie internetowym, iż pracujący w jej strukturach zespół wsparcia klienta, jest do dyspozycji inwestorów jeszcze przez długie lata od zakończenia inwestycji. Trzeba przyznać, że jest to innowacja na polskim rynku fotowoltaicznym.

Z oferty firmy OTOVO powinien skorzystać także każdy inwestor, dla którego ważne jest, aby ekipa montażowa była przedstawicielem lokalnej dla niego firmy. Dlaczego? Ponieważ założenie OTOVO, to właśnie wybór najbliższego klientowi instalatora w sensie geograficznym. Musi on oczywiście przejść uprzednio kwalifikacje w zakresie doświadczenia, posiadanych certyfikatów, ubezpieczenia OC i zaprezentować udokumentowaną historię realizacji.

Cena fotowoltaiki w OTOVO

W serwisie internetowym OTOVO potencjalny klient zainteresowany inwestycją w fotowoltaikę nie znajdzie dokładnej lub choćby przybliżonej ceny instalacji fotowoltaicznej. Wynika to oczywiście z faktu, że doradcy recenzowanej firmy dokonują wyceny na podstawie indywidualnego zestawu danych dostarczonych uprzednio przez klienta. Oznacza to (co ciekawe), że OTOVO nie wykonuje we własnym zakresie audytu fotowoltaicznego w nieruchomości inwestora, a wycena inwestycji powstaje w oparciu o zdjęcia oraz informacje techniczne przekazane przez klienta i może ulec zmianie w przypadku otrzymania niedokładnych lub nieprawdziwych informacji. Jest to dość dyskusyjna kwestia, gdyż niedoświadczony inwestor może zupełnie nieintencjonalnie nie uwzględnić istotnych w kontekście wyceny czynników i przygotować się na zupełnie inny koszt inwestycji niż mu przedstawiono. Tym niemniej OTOVO dopuszcza w określonych przypadkach wizytę instalatora w nieruchomości klienta jeszcze przed dniem montażu instalacji.

Jedną z największych zalet OTOVO, którą firma chwali się na stronie głównej swojego serwisu jest gwarancja najniższej ceny. Co ona oznacza? Dzięki specjalnie zaprogramowanej platformie, OTOVO jest w stanie wybrać dla swojego klienta instalatora z jego okolicy, który zaoferuje swoje usługi w najniższej cenie. Jednocześnie ważne, aby wybrany instalator posiadał jak najlepsze opinie wśród dotychczasowych klientów. W ten właśnie sposób OTOVO może pochwalić się systemem, za pośrednictwem którego udziela klientom gwarancji najniższej ceny.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Fotowoltaika OTOVO – jak skorzystać z oferty?

Proces inwestowania w fotowoltaikę za pośrednictwem firmy OTOVO przebiega w czterech uproszczonych krokach, z którymi potencjalny klient może się zapoznać wchodząc na główną stronę serwisu firmy. Współpraca z OTOVO ujęta została w następujących etapach:

1. Sprawdź potencjał swojego dachu – w pierwszym kroku na podstawie informacji dostarczonych przez klienta, OTOVO oblicza potencjał energetyczny budynku inwestora. Dodatkowo, na tym etapie wykonywana jest wycena całej inwestycji (montaż plus materiały), a także kalkulacja szacowanych oszczędności;

2. Oferta i personalizacja – w porozumieniu z klientem, doradcy OTOVO wykonują projekt instalacji, dobierają odpowiednie panele fotowoltaiczne i falownik, a także ustalają dogodny dla klienta termin montażu;

3. Instalacja oraz podłączenie – OTOVO zapewnia, że na tym etapie będzie do pełnej dyspozycji klienta przez cały proces montażu paneli aż do podłączenia instalacji do sieci energetycznej;

4. Tania energia min. do 2045 roku – OTOVO kreśli przed klientem perspektywę przyszłości, w której przez minimum 25 lat jego instalacja będzie produkowała tania i czystą energię, a jej ewentualne nadwyżki będą magazynowane w zakładzie energetycznym przez 12 miesięcy.

OTOVO nie podaje w swoim serwisie dokładnych informacji dotyczących form finansowania instalacji dostępnych dla klienta, takich, jak np. kredyt na fotowoltaikę. Może się on natomiast dowiedzieć, że harmonogram wpłat regulujących należność z firmą OTOVO zawarty jest w umowie. W odniesieniu do istniejących ogólnopolskich dofinansowań do fotowoltaiki, OTOVO zaznacza, że może, ale nie musi pośredniczyć w procesie starań klienta o uzyskanie dofinansowania np. w ramach programu Mój Prąd.

Jakie gwarancje na fotowoltaikę daje OTOVO?

Tym, co w pewnym stopniu wyróżnia OTOVO na tle innych firm w branży fotowoltaicznej, jest wyszczególnienie gwarancji, jakich firma udziela w ramach wykonywanych usług. Należą do nich:

Gwarancja na montaż – bez względu na gwarancję udzielaną przez producenta paneli fotowoltaicznych bądź partnerów instalacyjnych OTOVO, firma udziela dodatkowo 5 – letniej gwarancji na wykonany montaż instalacji;

Gwarancja na produkt – niezależnie od gwarancji udzielanej przez producenta podzespołów użytych do wykonania instalacji fotowoltaicznej, OTOVO udziela dodatkowej 5- letniej gwarancji na panele fotowoltaiczne, falowniki, zestawy montażowe oraz kable użyte w trakcie montażu instalacji;

Gwarancja wydajności – jest to gwarancja na rzeczywistą nominalną moc wyjściową systemu prądu stałego. Nie należy jej jednak mylić z gwarancją na produkcję energii.

OTOVO Fotowoltaika – zalety i wady

Zalety fotowoltaiki OTOVO

Ogólnoeuropejskie doświadczenie
Gwarancja najniższej ceny
Montaż od lokalnego instalatora
Panele i falowniki renomowanych producentów
Wieloletnia opieka posprzedażowa nad klientem
Nadzór nad przebiegiem procesu instalacji
Wsparcie finansowe od największych skandynawskich inwestorów
Dodatkowe gwarancje na montaż, produkt i wydajność

Wady fotowoltaiki OTOVO

Brak informacji o cenie
Korzystanie z podwykonawców (niektórzy klienci poczytają to jako wadę)
Wycena inwestycji jedynie na podstawie informacji od klienta

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Jakość obsługi
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Firma OTOVO jest pod wieloma względami innowacyjnym projektem na polskim rynku fotowoltaicznym. Może być też świetnym podmiotem “odczarowującym” negatywne doświadczenia inwestorów z podwykonawcami. Dbanie o najwyższą jakość usług instalatora przy jednoczesnej gwarancji najniższej ceny, to z pewnością jedna z największych zalet działalności OTOVO. Dodatkowo, firma działa na panelach fotowoltaicznych i falownikach od producentów znajdujących się w czołówkach zestawień w branży. Między innymi z tego powodu OTOVO udziela dodatkowych gwarancji na montaż, produkty i wydajność instalowanych za ich pośrednictwem systemów. Wątpliwości może budzić jednak brak uprzedniej wizyty w nieruchomości klienta celem wykonania audytu i wyceny przedsięwzięcia oraz brak szacunkowych kosztów inwestycji. Europejskie doświadczenie i sukces OTOVO wskazują jednak, że rozwiązania stosowane przez firmę są skuteczne.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Specjalistka digital marketingu i zagadnień z dziedziny UX oraz SXO, znajdująca się na liście TOP 100 kobiet polskiej branży SEO. Zaangażowana w analizowanie wiedzy przedsiębiorców na temat znaczenia poszczególnych narzędzi marketingowych w osiąganiu sukcesu biznesowego. Szczególnie zainteresowana badaniem poziomu samoświadomości ekonomicznej Polaków. Entuzjastka propagowania rozwiązań z dziedziny energii odnawialnej i dbałości o środowisko naturalne.

Dodaj komentarz
guest
8 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
5 grudnia 2022 15:02

wszystko dobrze do momentu wpłaty pieniędzy. Potem droga przez mękę i nikt nie odbiera telefonów

Andrzej
Andrzej
27 października 2022 14:08

Przestrzegam przed firmą OTOVO. O ile montaż przebiegł dosyć sprawnie to instalacje pozostawili z rezystancją uziemienia ponad 40 Ohm / norma i ich własne protokoły mówią o < niż 10 Ohm /. Kilkukrotne moje reklamacje składane od prawie 2-ch miesięcy pozostają bez odpowiedzi. Pozostaje więc mi chyba tylko droga sądowa gdyz niestety zapłaciłem już im całą należność za montaż instalacji.

Mariola
Mariola
17 marca 2022 17:14

Założyłam instalację w zeszłym roku jestem bardzo zadowolona z współpracy z firmą OTOVO tak z przygotowaniem do założenia jak i sam montaż

Janusz
Janusz
3 marca 2022 18:57

Profesjonalne prowadzenie klienta, podwykonawcy montujący posiadają wysokie kwalifikacje. Polecam !

Justyna
Justyna
13 stycznia 2022 15:32

Witam, proszę o kontakt osoby które miały instalację od firmy OTOVO

Kisame
Kisame
13 października 2021 10:41

Witam. Odradzam firmę otovo.
Wpis będzie długi ale jeśli ktoś chce zainwestować w fotowoltaikę i szuka opinii zwykłego człowieka przed włożeniem tylu pieniędzy to może poświęci te parę minut na przeczytanie.

Konsultant z którym rozmawiałem był niestety niekompetentny. Fakt że sprawa była dość nietypowa ale Pan zamiast przyznać że nie wie i zapytać kogoś kompetentnego wprowadził mnie w błąd parę razy przez swoją niewiedzę (a może po prostu chciał złapać klienta) i sporo czasu zmarnowane. Wskutek błędu zawarłem z tą firmą umowę ale po dalszym kontakcie z bardziej kompetentnymi osobami okazało się że ze względów prawnych nie mogę mieć zrealizowanej instalacji plus inne informacje których Pan konsultant nie udzielił.
No dobra wiadomo błędy zdarzają się kazdemu szczególnie że jak pisałem sytuacja nietypowa. Chciałem rozwiązać umowę kontaktując się z firmą. Ale niestety próba kontaktu z osobami z otovo które wcześniej odpisywały w parę chwil teraz kontakt się urwał. Mój konsultant z którym wcześniej sporo się kontaktowałem z racji rozmaitych problemów napisał że sprawę załatwią potem że szefowa zadzwoni i załatwi a jeszcze później gdy zapytałem o stan sprawy to kontakt i tu się urwał.
OK to szukam formularza do odstąpienia od umowy i na ich stronie nie da się znaleźć mimo dużych poszukiwan. Dopiero po przeszukaniu w Google z tą frazą znalazłem odnośnik ale to chyba nie powinno być takie trudne?
Pomijając te problemy to firma nie wykonuje audytu wskutek czego wymagają zrobienia rozlicznych zdjęć różnych punktów podania różnych danych o których przeciętna osoba jak ja ma niewielkie pojęcie. Firma przyjeżdża tylko na montaż a jeśli coś będzie nie tak to czy obciąży klienta za problemy? Nie wiem ale patrząc po ich podejściu do klienta nie byłbym optymistycznie nastawiony. Inna firma podczas audytu wykryła pewne nieścisłości w instalacji wskutek czego firma prawdopodobnie nie wykonałaby instalacji.
Ale ta ostatnia część to tylko moje domysły bo nie doszło do montażu wszystko zatrzymało się na etapie ustalania.

Ewa
Ewa
3 września 2021 13:26

Firma Otovo przedstawiła szczegółową wycenę czas realizacji bardzo krótki cena przystępna ekipa montująca znająca się i dokladna

Wlodzimierz
Wlodzimierz
16 czerwca 2021 11:17

Firma Otovo jest godna zaufania. Wykonali pracę w szybkim terminie i szybko. Również w porównaniu z innymi ofertami tanio. Także solidnie.