Panasonic wprowadza nowe pompy ciepła powietrze-woda

Panasonic wprowadza nowe pompy ciepła powietrze-woda

Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadza na rynek pompy ciepła o szerokim zastosowaniu. Oznaczone jako ECOi-W AQUA-G BLUE urządzenia rewersyjne typu powietrze – woda korzystają z naturalnego czynnika chłodniczego R290. Innowacyjna technologia gwarantuje niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. ECOi-W AQUA-G BLUE są dostępne w czterech rozmiarach i mocach od 50 do 80 kW.

Zaawansowane technologie, wysoka efektywność i zrównoważony rozwój

Kluczową technologią tych wysokowydajnych pompy ciepła o maksymalnym współczynniku SEER 4,41 i SCOP 3,92 i efektywności energetycznej ocenionej na A++, jest technologia sprężarek spiralnych, zapewniająca balans między wydajnością a cichą pracą.

ECOi-W AQUA-G BLUE oferują wielofunkcyjne możliwości ogrzewania albo chłodzenia oraz produkcji ciepłej wody użytkowej i charakteryzują się minimalnym poziomem mocy akustycznej i minimalnym poziomem ciśnienia – odpowiednio 79,9 dB(A) oraz 51,9 dB(A).

Standardową wydajność pompy – w granicach 50–80 kW – można zwiększyć, łącząc do 6 jednostek w kaskadzie. Wówczas efektywność systemu zwiększy się nawet do 480 kW.

Nowe pompy ciepła są kompatybilne z Plug & Play firmy Panasonic, czyli systemem sterowania kaskadowego. Zestawienie tego z chmurą ECOi-W Cloud pozwala uzyskać zdalny dostęp i to w czasie rzeczywistym. To zaś ułatwia wykonywanie prac serwisowych w obrębie urządzenia.

Dlaczego pompy ciepła zyskują na popularności?

W Polsce, jak podkreślają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, sprzedaż pomp ciepła wzrosła w 2022 r. o 120% w porównaniu do roku 2021. Polska plasuje się na ósmym miejscu w Unii Europejskiej pod względem sprzedaży pomp ciepła na 1000 gospodarstw domowych.

Przyczyną ogromnego wzrostu popularności pomp ciepła są kwestie ekologiczne i ekonomiczne. Pompy ciepła są proekologicznym urządzeniem, wykorzystującym do ogrzewania budynku energię z otoczenia. Nie emitują szkodliwych substancji. Poza tym zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polski Alarm Smogowy obecnie najtańszymi metodami ogrzewania są właśnie pompy ciepła – powietrzna i gruntowa.

Koszt ogrzewania w przypadku powietrznej pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym wyniesie około 9,6 tys. i 8,3 tys. w przypadku pompy ciepła gruntowej z ogrzewaniem podłogowym. To wyliczenia prezentowane przez Polski Alarm Smogowy dla 150-metrowego domu, słabo ocieplonego, w którym mieszkają 4 osoby. Jeśli dom zostanie docieplony, te koszty można zmniejszyć nawet o połowę – twierdzi PAS.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments