PGE buduje centrum do zarządzania siecią dystrybucyjną

PGE przygotowuje się do cyfryzacji sieci. Buduje nowczesne centrum zarządzania

PGE Dystrybucja, jeden z czołowych OSD, rozpoczyna przełomowy projekt budowy Centralnej Dyspozycji Mocy (CDM) w Lublinie. Ta innowacyjna inwestycja, której koszt wynosi ponad 34 mln zł, ma na celu zasadnicze wzmocnienie niezawodności dostaw energii elektrycznej dla blisko 6 milionów odbiorców. CDM stanowić będzie główny punkt zarządzania pracą całego systemu energetycznego PGE.

Cyfryzacja systemu energetycznego kluczem do przyszłości

Projekt ten jest częścią szerszych działań PGE mających na celu cyfryzację systemu energetycznego. Nowoczesny budynek CDM wyposażony zostanie w zaawansowane technologie, w tym niezależne systemy zasilania, redundancję rozwiązań teleinformatycznych i ścianę graficzną z procesorem obrazu. Te rozwiązania umożliwią skuteczną kontrolę i zarządzanie siecią dystrybucyjną w czasie rzeczywistym, znacząco zwiększając bezpieczeństwo i efektywność energetyczną.

Transformacja energetyczna na rynku polskim

Projekt CDM wpisuje się w szerszy kontekst transformacji rynku energetycznego, która jest napędzana zarówno przez przełomy techniczne, jak i zmienne kierunki inwestycji w nowe moce. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, rosnąca rola prosumentów i cyfryzacja systemów energetycznych otwiera drogę do nowych modeli biznesowych i rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną.

Cyfryzacja jako odpowiedź na wyzwania rynku

Cyfryzacja systemów energetycznych, taka jak planowana przez PGE, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z bezpieczeństwem, wydajnością i dostępnością energii. Zdigitalizowana przyszłość oferuje możliwości lepszego zarządzania energią, zarówno dla dostawców, jak i odbiorców, co przekłada się na większą efektywność i możliwość pełniejszego wykorzystania danych dla rozwoju nowych przedsięwzięć biznesowych.

Wizja przyszłości: rozmycie granic między podażą a popytem

W przyszłości, dzięki cyfryzacji i rozwojowi inteligentnych sieci, może dojść do rozmycia granic między podażą a popytem w energetyce. Połączone i interoperacyjne systemy zarządzania energią, wspierane przez sztuczną inteligencję, otwierają nowe możliwości dla wszystkich uczestników rynku, od dużych zakładów przemysłowych po indywidualnych odbiorców. Rosnący udział prosumentów w transformacji energetycznej stanowi kluczowy element w kształtowaniu przyszłości sektora energetycznego.

Inwestycja PGE w budowę Centralnej Dyspozycji Mocy jest ważnym krokiem na drodze do zrównoważonej i efektywnej przyszłości energetycznej Polski, wpisując się w globalne trendy związane z dekarbonizacją i cyfryzacją sektora energetycznego.

Należy zauważyć, że PGE Dystrybucja jest jedną z tych firm, która bardzo aktywnie działa na rzecz rozwoju. Na początku grudnia firma poinformowała o budowie trzech magazynów energii o łącznej mocy 7 MW, które znacznie przyczynią do poprawy stabilności sieci.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-23 13:05

Bla…bla…bla…. Cyfryzacja niczego nie zmieni gdy brak w systemie mocy dyspozycyjnych. Ludzie nie zmienią przyzwyczajeń i rytmu dobowego. Nie pójdą spać o 16,00 a kawę, obiad, pranie i sprzątanie nie będą robić od 2,00 w nocy….. Po ilości zainteresowania rozwiązaniami off-grid domniemuję że zaczyna się schyłek monopolu w Polsce.