Plany uruchomienia środków z programu FEnIKS
Jako rozwiązanie awaryjne, minister Hennig-Kloska wspomina o planach uruchomienia finansowania z unijnego programu FEnIKS. Z tego źródła w 2024 roku ma zostać wydane minimum 4 miliardy złotych na wsparcie programu "Czyste powietrze". To działanie ma na celu zniwelowanie rosnącej luki finansowej i zapewnienie kontynuacji programu, który jest niezbędny dla walki z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce.
Wiceszef resortu klimatu i środowiska @motykamilosz w @tvp_info: Za naszych poprzedników, w programie #Czyste Powietrze, nie zagwarantowano funduszy na ich wypłatę obywatelom. Przesuwamy wiec środki do @NFOSiGW. Zdajemy sobie sprawę ze skali problemu. Zakładamy, że pieniądze, na… pic.twitter.com/biREBRciSt
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) January 28, 2024
Wzrost zaległości i zapotrzebowanie na środki
Z powodu braku środków, zaległości w wypłacie dotacji w programie "Czyste powietrze" wynoszą obecnie 470 milionów złotych i rosną z każdym dniem. 200 milionów złotych z KPO, którymi zasilono Czyste Powietrze w połowie stycznia 2024 roku, było krokiem w dobrym kierunku. Nie ma jednak wątpliwości, że to kwota niewystarczająca, biorąc pod uwagę tempo wzrostu zaległości. Do końca lutego kwota niewypłaconych dotacji może wzrosnąć do 700 milionów złotych, co podkreśla pilną potrzebę znalezienia dodatkowych źródeł finansowania.
Rekordowe zainteresowanie programem w 2023 roku
Rok 2023 był rekordowy pod względem liczby złożonych wniosków do programu "Czyste powietrze", osiągając liczbę 217 tysięcy. Wzrost zainteresowania programem jest związany z rosnącą świadomością społeczną dotyczącą korzyści płynących z inwestycji w termomodernizację domów, jak obniżenie rachunków za energię oraz przeciwdziałanie kryzysowi energetycznemu. Ten wzrost zainteresowania jednocześnie podkreśla potrzebę zapewnienia stabilności finansowej programu, aby mógł on efektywnie sprostać rosnącym wymaganiom i oczekiwaniom społeczeństwa.