MKiŚ chce pozyskać 4 mld zł na Czyste Powietrze z FEnIKS.

Plan awaryjny MKiŚ na ratowanie Czystego Powietrza: 4 mld z programu FEnIKS

Program rządowy „Czyste powietrze” boryka się z poważnym brakiem środków finansowych. Obecna luka wynosi blisko 500 milionów złotych, a sytuacja pogarsza się z każdym dniem, gdyż wnioski o dotacje nadal napływają. Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, wyjaśniła, że brak podpisu prezydenta pod ustawą okołobudżetową sprawia, że rząd musi szukać alternatywnych ścieżek finansowania. Według minister, w perspektywie najbliższych dwóch miesięcy planowane jest uruchomienie środków z unijnego programu FEnIKS, z którego ma zostać wydane minimum 4 miliardy złotych.

Plany uruchomienia środków z programu FEnIKS

Jako rozwiązanie awaryjne, minister Hennig-Kloska wspomina o planach uruchomienia finansowania z unijnego programu FEnIKS. Z tego źródła w 2024 roku ma zostać wydane minimum 4 miliardy złotych na wsparcie programu "Czyste powietrze". To działanie ma na celu zniwelowanie rosnącej luki finansowej i zapewnienie kontynuacji programu, który jest niezbędny dla walki z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce.

Wzrost zaległości i zapotrzebowanie na środki

Z powodu braku środków, zaległości w wypłacie dotacji w programie "Czyste powietrze" wynoszą obecnie 470 milionów złotych i rosną z każdym dniem. 200 milionów złotych z KPO, którymi zasilono Czyste Powietrze w połowie stycznia 2024 roku, było krokiem w dobrym kierunku. Nie ma jednak wątpliwości, że to kwota niewystarczająca, biorąc pod uwagę tempo wzrostu zaległości. Do końca lutego kwota niewypłaconych dotacji może wzrosnąć do 700 milionów złotych, co podkreśla pilną potrzebę znalezienia dodatkowych źródeł finansowania.

Rekordowe zainteresowanie programem w 2023 roku

Rok 2023 był rekordowy pod względem liczby złożonych wniosków do programu "Czyste powietrze", osiągając liczbę 217 tysięcy. Wzrost zainteresowania programem jest związany z rosnącą świadomością społeczną dotyczącą korzyści płynących z inwestycji w termomodernizację domów, jak obniżenie rachunków za energię oraz przeciwdziałanie kryzysowi energetycznemu. Ten wzrost zainteresowania jednocześnie podkreśla potrzebę zapewnienia stabilności finansowej programu, aby mógł on efektywnie sprostać rosnącym wymaganiom i oczekiwaniom społeczeństwa.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments