prąd w górę

Prąd w górę - kto odczuł to najbardziej? Rozmawiamy ze sprzedawcą prądu!

Pod koniec maja bieżącego roku, wszyscy ze zdziwieniem zaczęli przecierać oczy, obserwując drastyczny wzrost cen za energię elektryczną. Powód tak wysokich podwyżek nie jest do końca, dokładnie znany, dlatego też zbadaniem przyczyny tak rekordowych jej cen zajął się Prezes Urzędu Regulacji Energetyki – Maciej Bando. Wielu z nas z niepokojem obserwuje to co się dzieje i z tego powodu w naszym serwisie pojawia się coraz więcej pytań. Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie.

Jaka jest obecnie stawka za MWh?

Koniec maja okazał się być rekordowy jeśli chodzi o ceny energii elektrycznej, na Towarowej Giełdzie Energii - koszt megawatogodziny prądu wyniósł wtedy około 300 zł. W porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy 1 MWh wyceniana była na około 180 zł, zmiana jest drastyczna. Zaczyna również powoli odbijać się to na zawartości naszych portfeli. Przeciętne, średnie gospodarstwo domowe zużywa około 300 kilowatogodzin (kWh) prądu miesięcznie. Na tym przykładzie widoczny jest wzrost wydatków za prąd z około 55 do 90 zł miesięcznie, co daje nam podwyżkę aż o 40 procent. Jednak zdarza się, że u niektórych sprzedawców wynosi ona jeszcze więcej, ale o tym za chwilę.

Maciej Bando prezes Urzędu Regulacji Energetyki sprawdza, czy nie mamy do czynienia ze spekulacjami na giełdzie. Powiedział również, że głęboko wierzy w to, że cała ta sytuacja zostanie bardzo szybko wyjaśniona. W przypadku gdyby okazało się, że naprawdę chodzi o jakąś spekulację, to pokazałby ona dużą słabość obecnego giełdowego rynku energii elektrycznej. Taka sytuacja nie miałaby bowiem racji bytu na niemieckim EEX czy skandynawskim Noordpool. Jeśliby okazałoby się faktycznie, że są winni, to na pewno zostaną oni “dotkliwie i srodze ukarani”. Cała sprawa ma być wyjaśniona przez URE we współpracy z UOKiK i KNF.

Co mogło spowodować tak drastyczne podwyżki cen prądu?

Podwyżki cen prądu spowodowane są przede wszystkim droższymi opłatami za emisję dwutlenku węgla, a także ciągle rosnącymi cenami węgla kamiennego. Główna przyczyną, tak dynamicznego wzrostu kosztów tego surowca, jest niedobór wysokiej jakości węgla krajowego, problemy logistyczne na kolei, jak również wzrost jego cen na światowym rynku.

Następną przyczyną jest ogromne zapotrzebowanie na prąd, podczas letnich miesięcy, wtedy szczególnie dużo zużywa się go na klimatyzację. Również duży wpływ na jego podwyżkę mają ostatnie upały, bowiem przez nie bardzo obniżył się poziom rzek, które są źródłami wody używanej do chłodzenia bloków w elektrowniach. Eksperci często wśród innych czynników, które mają wpływ na podwyżkę wymieniają udział niektórych spółek obrotu energią, a także monopol na polskim rynku energii, dlaczego? Ponieważ za połowę produkcji energii elektrycznej odpowiada PGE, z gry wycofali się natomiast mniejsi sprzedawcy, tacy jak EDF i Suez, a pozostał jedynie ZE PAK. Niestety cała ta sytuacja szkodzi polskiemu przemysłowi, a niektóre organizacje z branży energetycznej podejrzewają nawet manipulację.

Podwyżki cen prądu – klienci biznesowi zabrali głos!

Od maja dostajemy wiele zapytań i komentarzy na temat różnych sprzedawców, którzy podnieśli ceny swoim klientom, głównie biznesowym. W tym gronie są m.in. Energia dla Firm, Gaspol, Corrente.

Podwyżki nie ominęły również niektórych klientów Pulsar Energia. Co jest powodem takiej polityki spółki? Postanowiliśmy zwrócić się do przedstawicieli Pulsar Energia i zadać podstawowe pytanie – co się dzieje?

logo enerad.pl Skąd podwyżki cen energii? Co na nie wpłynęło?

logo pulsar energia Od początku 2018 roku, obserwujemy ciągły wzrost cen energii konwencjonalnej ("czarnej"), na hurtowym rynku energii elektrycznej. Trend ten przekłada się bezpośrednio na ceny, jakie spółki obrotu oferują swoim Klientom. W pierwszym kwartale 2018 roku, średnia cena energii "czarnej" na TGE, mierzona indeksem TGe24, w porównaniu do średniej ceny w 2017 r., wzrosła o ponad 25%. Analitycy prognozują, że średnia cena energii w 2018 roku, wzrośnie o ponad 70% w stosunku do ceny z 2017 r. Niestety ale tak ogromne wahania na rynku, które nie miały nigdy miejsca w Polsce, nie mogły zostać bez echa. Odbiło się to głównie na mniejszych sprzedawcach energii, którzy zmuszeni byli podnieść ceny, zgodnie z zapisami umowy.

logo enerad.pl Co mają teraz zrobić klienci, którzy otrzymali korekty na 50 tys. czy ponad 100 tys. złotych? To są potężne kwoty, które zagrażają płynności finansowej ich biznesów. Czy Pulsar rozkłada to na raty? Co z odwołaniem się od takiej korekty?

logo pulsar energia Każda sprawa rozpatrywana jest przez Spółkę indywidualnie. Zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta, które odpowie na wszelkie pytania i rozwieje wątpliwości. Przypominamy, że każdy klient, zgodnie z prawem energetycznym, zapisami w umowie oraz OWU, ma prawo złożyć reklamację, która zostanie rozpatrzona, a klient otrzyma pisemną odpowiedź.

Co dalej z cenami prądu?

Tutaj nie mamy dobrych wiadomości - ani dla klientów biznesowych, ani klientów indywidualnych. Podwyżki cen prądu są nieuniknione i odczują to nasze portfele. Według prognoz Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) już do 2025 roku ceny mogą wzrosnąć do ok. 350 zł/MWh. W następnych latach trend się utrzyma i za energię elektryczną będziemy płacić jeszcze więcej! Przyczyny? Między innymi wysokie nakłady inwestycyjne w branżę energetyczną - według prognoz IEO energetyka węglowa w latach 2021-2040 będzie wymagała nakładów na poziomie 25 mld złotych! A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Bo energetyka gazowa to dodatkowy nakład 18 mld złotych, a jeśli rozszerzymy nasz mix energetyczny o atom, to tutaj finansowanie wyniesie aż 150 mld złotych. W tak ogromnym koszcie będą musieli partycypować już nie tylko klienci biznesowi, ale także indywidualni.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
2019-01-01 17:45

Ja też zostałem oszukany przez Pulsar, tydzień temu chcieli mi odciąć prąd. Złożyłem doniesienie o nielegalne praktyki do URE, Urząd Regulacji Energetyki radzę od tego zacząć wszystkim a potem do sądu wniosek o zabezpieczenie dostaw energii na czas rozwiązania sporu choć dostarczenie Pozwu. Nie zostawiajcie to bez echa!!!

Asia
Asia
2018-12-27 21:08

Mam podobny problem z firmą Pulsar, może czas się porozumieć z prawnikiem i złożyć pozew zbiorowy? Kontakt: 571260795

Mar
Mar
2018-12-21 17:39

Kiedy będzie zabrana koncesja tej pseudofirmie Pulsar za […] ludzi?

Komentarz edytowany przez Redakcję.

Basia
Basia
2018-12-20 10:24

Jak ktoś ma pomysł jak rozwiązać sytuację to proszę o kontakt. Kolejna oszukana przez Pulsar Energia 721.528.959

Rafał
Rafał
2018-11-26 17:11

Witam
Mam podpisaną umowę z firmą pulsar. 23.11.2018 dostałem pismo ,że podnoszą ceny o ponad 100 % ze skutkiem 1.08.2018r. Dzisiaj dostałem faktury korygujące wyrównujące do ceny od 1.08 z pulsar o 120 % więcej niż zapłaciłem za okres od 1,08,2018r . Mam podpisaną umowę na gwarancje ceny na dwa lata . Jak można zmieniąć umowę w trakcie trwania . Dla mnie to oszustwo .

coach
coach
2018-09-07 14:36

Energia dla firm od wczoraj nie „istnieje” klienci trafia do worka u operatora wiodącego z ceną rezerwową – pewnie oscylującą średnio w granicach 800 zł/MWh.
Dlaczego rząd pozwala na takie akcje? dlaczego mały edf nie informował klient wcześniej żeby sobie poszukali innego sprzedawcy celem uniknięcia ogromnego kosztu ceny rezerwowej? Bo jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę którą wyciąga z portfela biznesowego rząd… Ja uważam, że manipulacją ceny zajmuje się rząd szukając kasy na kolejne świetne decyzje jakie podejmują za NASZE PIENIĄDZE!!!

Pozdrawiam Marek
Pozdrawiam Marek
2018-07-18 18:32

Spółka Pulsar Energia to przekręt za kilka miesięcy zabierze się z rynku wraz z kapitałem wyłudzonym od swoich klientów. Chwilowo jest w super sytuacji nalicza swoim klientom korekty za kilka miesięcy wstecz o około 70 procent podwyżki cen energii elektrycznej. W naszym przypadku naliczyli prawie 220.000,00zł Kilka dni po złożeniu reklamacji przysyłają pismo w którym napisali, że sposób kalkulacji cen jest ich tajemnicą i nie czują się zobligowani ujawniać nam tych informacji. Sprawdźcie tą spółkę w KRS od powstania w 2016r. to zrozumiecie że to oszuści.

Mariola
Mariola
2018-07-09 11:51

wszyscy w tym kraju tylko szukają sposobu żeby się nahapać!!! Rzad tez niczego nie pilnuje tylko szuka sposobu zeby kolejną kadencje przesiedziec! A my zwykli ludzie co mamy zrobic??! ze swieczka siedziec i pranie tarka robic jak 50 lat temu?!

Robert
Robert
2018-07-05 14:29

Na jakiej podstawie piszecie, że obecnie megawatogodzina kosztuje 300 zł ? Cena z dnia 3 lipca to 253,21 zł za MWh, a z dzisiaj to 216,31 zł – indeks TGe24 – na który powołuje się pan z Pulsar Energia i link do indeksu – https://rif.tge.pl/pl/rif/index/?date=2018-07-05. Cena energii na Indeks BASE_Q-4-18 na IV kwartał to 239,50 zł.
Fakt, chwilowo cena podskoczyła nawet do 330 zł (w maju i szybko spadła) ale nie może być tak że jest podniesienie ceny o 131 zł za MWh co po podwyżce da łącznie 367 zł za MWh, od lutego do grudnia 2018 r. Dla mnie to jest jawne oszustwo i próba wyłudzenia pieniędzy za nienależną energię. Umowy zerwać bez konsekwencji nie można – straszą konsekwencjami. Ciekawe czy jak cena jeszcze spadnie do ok 200 zł ( a wcale to nie jest niemożliwe) to czy zaproponują obniżkę ceny? Na pewno nie – będą kasować sowite zyski a jak zwykle na końcu po tyłku dostanie klient.

RedTomato
RedTomato
2018-07-04 11:46

Ceny węgla rosną, dostawy kuleją i wszystkim dostaje się równo.. Normalna sprawa,że dostawcy muszę zadbać o swój biznes, a klienci o swój… Ale jak się nie pilnuje sytuacji to tak potem wychodzi… ktoś na giełdzie kręci na tym wszystkim biznes, ale wściekłość klientów spadnie na tych co najbliżej czyli na sprzedawców…

Beata
Beata
2018-07-04 11:43

„Przypominamy, że każdy klient, zgodnie z prawem energetycznym, zapisami w umowie oraz OWU, ma prawo złożyć reklamację, która zostanie rozpatrzona, a klient otrzyma pisemną odpowiedź.”
Pan z Pulsaru chyba mija się z prawdą, na reklamację, którą odebrali Pocztą Polską 20 czerwca nadal nie mamy odpowiedzi…. wiem, może jeszcze przyjść bo w sumie dziś jest dopiero 14 dzień ale szczerze mówiąc w ogóle się tego nie spodziewam. Szkoda również, że w artykule nie jest zupełnie wspomniane, że klienci biznesowi z reguły mieli podpisaną umowę z gwarancją ceny….. Ehhh nie postarał się enerad.pl o rzetelny artykuł…….