czas termin

Program AMIPlus - Tauron w 2017 roku rusza z wymianą liczników na inteligentne

Klienci firmy TAURON Dysytrybucja, jako pierwsi w Polsce mogą skorzystać z nowej funkcjonalności: odczytu licznika w czasie rzeczywistym. Co to oznacza i z jakimi korzyściami się to wiąże? O tym dowiecie się w naszym artykule.

Witajcie nowoczesne technologie

Firmy energetyczne, coraz częściej i chętniej wykorzystują nowoczesne technologie. Dzięki nim życie nas, odbiorców energii, jest prostsze. Ostatnią funkcjonalnością, wartą uwagi, która została wdrożona, jest możliwość odczytu licznika energii elektrycznej w czasie rzeczywistym. Taką usługę udostępnił swoim klientom, objętych projektem AMIPlus Smart City Wrocław, TAURON Dystrybucja. Na pewno warto bliżej przyjrzeć się tej funkcjonalności, gdyż jest to pierwsza tego rodzaju możliwość w naszym kraju.

Jak działa odczyt licznika w czasie rzeczywistym?

Tak jak wspomnieliśmy, dostęp do usługi mają gospodarstwa domowe biorące udział w projekcie AMIPlus Smart City Wrocław. Zasada działania jest prosta: inteligentny licznik energii elektrycznej AMI przesyła informacje o aktualnym zużyciu do urządzeń odbiorczych (HAN – z ang. Home Area Network). Co to jest HAN? Otóż to nic innego, jak typ lokalnej, sieci informatycznej, która łączy urządzenia zlokalizowane w danym obiekcie (np. w gospodarstwie domowym). To właśnie z jej pomocą jest możliwy podgląd i zdalne sterowanie sprzętami. Warto zaznaczyć, że odczyt zużycia jest dostępny co 30 sekund.

Usługa HAN TAURON AMIPlus wymaga: inteligentnego licznika oraz sieci HAN, posiadającej moduł komunikacji bezprzewodowej Wireless M-Bus. Dostęp do narzędzia (w formie platformy www TAURON eLicznik lub aplikacji) jest możliwy dla urządzeń z Windows, Android oraz iOS. Co ważne, funkcjonalność jest darmowa, a jak podkreśla sama firma energetyczna, duży nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo przesyłanych danych.

HAN TAURON AMIPlus - korzyści

No właśnie, jakie są korzyści takiego rozwiązania? Przede wszystkim możemy sprawdzić, jak wygląda aktualnie zużycie energii elektrycznej w naszym domu. Pozwala to na kontrolę poboru prądu, a co za tym idzie optymalizację kosztów - w rezultacie powinno to pozytywnie wpłynąć na nasze rachunki.

Warto też mieć na uwadze, że mamy także możliwość zdalnego zarządzania i podglądu stanu urządzeń. W ten sposób możemy kontrolować, będąc poza domem, czy odłączone zostały zbędne urządzenia. Nierzadko są to sprzęty, których np. praca bez naszej kontroli może okazać się niebezpieczna. Komu z nas nie zdarzyło się zostawić włączonego żelazka?

Wiele wskazuje na to, że to dopiero początek zmian na rynku energii. To dobra wiadomość dla nas wszystkich. Takie nowoczesne rozwiązania ułatwią nam codzienne życie, a także pomogą zoptymalizować koszty.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
W4Ready
W4Ready
2017-01-14 12:59

Muszę chyba zadzwonić lub napisać do Tauron-Dystrybucja, z pytaniem, jak można skorzystać z HAN, bo ciekawie to wygląda.
Dotychczas korzystałem z systemu eLicznik, ale w nim dane są aktualizowane z ok. 24-godzinnym opóźnieniem.