Program

Program „Rozświetlamy Polskę” na modernizację oświetlenia i rozwój stacji ładowania

Program „Rozświetlamy Polskę”, którego założenia przedstawił Grzegorz Piechowiak –  wiceminister rozwoju i technologii – ma na celu poprawę efektywności energetycznej poprzez modernizację oświetlenia dróg na terenie całej Polski. W ramach tej inicjatywy przewidziano wymianę starych opraw oświetleniowych na nowoczesne oświetlenie ledowe, zsynchronizowane z zaawansowanymi systemami zarządzania. Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Polsce znajduje się około 3,4 mln opraw oświetlenia drogowego. Dominują wśród nich energochłonne źródła światła sodowego o mocy od 50 do 400 watów.

Nawet 4 mln zł wsparcia dla gminy

Ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania systemów oświetlenia drogowego to rocznie około 3 TWh. Dzięki programowi „Rozświetlamy Polskę” oszczędności dla gmin w ciągu roku mogą wynieść ponad miliard złotych. Wymiernymi korzyściami będą również zmniejszenie zużycia energii o 1,58 TWh i redukcja emisji dwutlenku węgla o 1,3 mln ton. Okres gwarancji dla zabudowanych opraw oświetleniowych modernizowanych w ramach programu nie może być krótszy niż 60 miesięcy. Oprawy muszą być certyfikowane jako  ENEC, ENEC+ i ZD4i.

Gminy miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie oraz związki międzygminne mogą liczyć na dofinansowanie do 80% całkowitej wartości inwestycji. Maksymalna kwota wsparcia dla gminy to 4 mln zł.

Nowoczesne i energooszczędne

Jak wspomnieliśmy, oświetlenie typu LED pozwala na znacznie niższe zużycie energii w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła, dzięki czemu można zaoszczędzić i przeznaczyć pieniądze na inne potrzeby, których w samorządach nie brakuje. Lampy ledowe działają od 15 do nawet 50 tys. godzin, podczas gdy zwykła żarówka ok. tysiąca. Dodatkowo nowoczesne oprawy oświetleniowe dostosowują natężenie światła do potrzeb, a to przekłada się na lepszą widoczność i dalej – zwiększa bezpieczeństwo na drogach. Kierowca jest w stanie wcześniej dostrzec przechodnia bądź rowerzystę.

Wiceminister Grzegorz Piechowiak podkreślił, że taka modernizacja może być pierwszym krokiem w kierunku tworzenia inteligentnych miast i wsi. Wprowadzenie tak nowoczesnych rozwiązań otwiera bowiem drzwi do szerszej adaptacji innych technologii.

„Wprowadzenie nowoczesnego oświetlenia to możliwość wykorzystania sieci do przesyłu danych, internetu rzeczy, monitoringu zanieczyszczenia powietrza, montowania urządzeń do nadzoru ruchu i miejsc parkingowych oraz montowania prostych stacji ładowania pojazdów. To może być początek rewolucyjnych zmian, które pozwolą na stworzenie prawdziwego smart city nawet w najmniejszej gminie w Polsce” – powiedział wiceminister Grzegorz Piechowiak.

Od kiedy i do kiedy można składać wnioski?

Jak przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, nabór wniosków do programu ruszył 28 sierpnia br. i jest realizowany w ramach dziewiątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Termin nadsyłania wniosków upływa 18 września. Wnioski można składać poprzez aplikację Polski Ład.

Za koordynowanie programu odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego. W puli jest ponad miliard zł.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-24 12:00

A czy ktoś zrobił badania wpływu masywnego załączenia źródeł LED na siec elektroenergetyczną? Chodzi mi o przepływy mocy biernych, odkształcenia harmoniczne w napięciu i prądzie ???
Z reguły źródła światła nie posiadają odpowiednich filtrów kompensujących choćby częściowo negatywnego wpływu na sieć czym przyczyniają się do zwiększonej awaryjności i zakłóceń w pracy pozostałych odbiorników.