projekty zamrożenie cen energii elektrycznej

Projekty zamrożenia cen energii elektrycznej w 2024 roku - porównanie

Rządowy projekt ustawy zakładający zamrożenie cen energii na 2024 rok oraz propozycje Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 Trzecia Droga, które trafiły do Sejmu w listopadzie 2023 roku, rysują obraz różnych podejść do problemu utrzymania cen energii elektrycznej na poziomie dostępnym dla gospodarstw domowych. Jakie są możliwości?

Dwa plany na zamrożenie cen prądu w 2024 roku

Temat cen prądu to jeden z najbardziej palących wątków, z którymi musi się zmierzyć polski rząd. Spowodowane m.in. wojną w Ukrainie perturbacje na giełdach energii sprawiły, że w 2023 roku konieczne było zamrożenie stawek. W ten sposób uniknięto drastycznych podwyżek cen prądu, które według Eurostatu dotknęły całą Europę.

Teraz, pomimo poprawy sytuacji na giełdach, uwolnione ceny energii mogłyby wciąż zagrozić stabilności domowych budżetów. Stąd koncepcja przedłużenia ochrony na 2024 rok. Swój projekt działań przedstawiły dwa, konkurujące ze sobą obozy polityczne.

Projekt rządu Mateusza Morawieckiego

Projekt rządu Mateusza Morawieckiego, przyjęty przez Radę Ministrów, utrzymuje cenę energii na poziomie taryf z 2022 roku. Niezależnie od ewentualnego wzrostu cen, odbiorcy nie odczują tego na swoich rachunkach. Obejmuje to również stosowanie cen energii i opłat dystrybucyjnych z roku 2022 w rozliczeniach za dostawy w 2024 roku. Dodatkowo, dla wybranych grup, limit preferencyjnego zużycia energii został zwiększony.

Projekt KO i Trzeciej Drogi

Projekt Koalicji Obywatelskiej zakłada zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie 412 zł/MWh, obowiązujące do połowy 2024 roku. To istotna różnica w porównaniu do rządowego projektu, który przewiduje zamrożenie na cały rok. Stawki preferencyjne mają być utrzymane dla gospodarstw domowych, osób niepełnosprawnych, oraz rolników, a po przekroczeniu ustalonych progów, obowiązywać ma wyższa stawka.

Projekt Koalicji Obywatelskiej uwzględnia dodatek osłonowy zwiększany o wskaźnik inflacji z 2022 roku. Obejmuje również utrzymanie obecnych mechanizmów ograniczających stawki za ciepło. To podejście ma na celu chronić odbiorców z najniższymi dochodami.

Rząd vs. Koalicja Obywatelska — Szczegółowe porównanie

Poniżej znajdziecie najważniejsze kwestie zawarte w obu projektach.

Rządowy Projekt:

 1. Limit Preferencyjnego Zużycia:
  • Gospodarstwa Domowe: 3 MWh (utrzymane z 2022 r.)
  • Rolnicy, Karta Dużej Rodziny, Osoby Niepełnosprawne: Zwiększono do 4 MWh lub 3,6 MWh.
 2. Stawki Za Prąd:
  • Bez względu na wzrost cen energii, stawki utrzymane na poziomie 2022 r.
 3. Ciepło Systemowe:
  • Stawki nie wyższe niż ceny zatwierdzone na dzień 30 września 2022 r. + 40%.

Koalicja Obywatelska:

 1. Limit Preferencyjnego Zużycia:
  • Gospodarstwa Domowe: 1,5 MWh (do połowy 2024 r.)
  • Rolnicy, Karta Dużej Rodziny, Osoby Niepełnosprawne: 2 MWh.
 2. Stawki Za Prąd:
  • Zamrożenie na poziomie 412 zł/MWh do połowy 2024 r., po przekroczeniu - 693 zł/MWh.
 3. Ciepło Systemowe:
  • Stawki utrzymane na poziomie 2022 r. + 40%, dla jednostek samorządu i użyteczności publicznej.

Dodatkowe Elementy:

 • Wskaźnik Inflacji:
  • Koalicja Obywatelska uwzględnia wskaźnik inflacji z 2022 roku w dodatku osłonowym.
 • Mechanizmy Ochronne:
  • Koalicja Obywatelska utrzymuje obecne mechanizmy ograniczające stawki za ciepło dla gospodarstw domowych i użyteczności publicznej.

Oba projekty mają na celu ochronę konsumentów, ale różnice w limitach, stawkach i elastyczności zamrożenia cen wprowadzają subtelne niuanse. Rząd preferuje dłuższy okres zamrożenia, podczas gdy Koalicja Obywatelska skupia się na bardziej dynamicznym podejściu do dostosowań cen w zależności od zmieniającej się sytuacji ekonomicznej.

Aktualne informacje na temat mechanizmu mrożenia cen energii oraz o zasadach i stawkach dostępna jest na stronie: Zamrożenie cen prądu.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments