Rok 2015 rekordowy dla OZE! Jaki będzie 2016 rok?

0 /5
(Ocen: 0)

zielone liścieWedług raportu Bloomberg New Energy Finance rok 2015 był rekordowy dla rynku OZE. Wyprodukowano aż o 121 gigawatów więcej niż w 2014 roku. Według ekspertów nowy rok może być równie rewelacyjny.

Miniony rok na pewno zapisze się pozytywnie dla rynku zielonej energii – według opublikowanego raportu, w OZE zainwestowano aż 329 mld dolarów, a wyprodukowana moc w porównaniu do 2014 wzrosła o 121 gigawatów. Eksperci podkreślają, że nawet niskie ceny gazu ziemnego, węgla oraz ropy nie zniechęciły, by finansować ekologiczne rozwiązania.

Co się zmieniło w 2015 roku? Oprócz tego, że padł rekord, to liderem zielonej energii zostały Chiny, które wyprzedziły Europę. Azjatycka potęga w zeszłym roku wydała na OZE aż 111 mld dolarów, czyli prawie tyle ile łącznie Europa i USA (56 mld dolarów w 2015 roku). Sytuacja nie powinna dziwić, gdyż Państwo Środka zmaga się z gigantycznym zanieczyszczeniem i bez podjęcia zdecydowanych kroków, Chiny może czekać prawdziwa katastrofa. Natomiast może niepokoić rozwój OZE w Europie – inwestycje na Starym Kontynencie były najniższe od 2006 roku!

OZE w 2016 roku? Będzie kolejny rekord?

Wszystkie znaki na niebie wskazują, że pałeczki lidera w 2016 roku nie oddadzą Chiny oraz rynki wschodzące. Według specjalistów z rynku OZE, nowo rozpoczęty rok może zakończyć się kolejnym rekordem. Mamy nadzieję, że również dla Europy, która w 2015 roku zmagała się z poważnym spowolnieniem. Jak będzie, o tym przekonamy się za około dwanaście miesięcy 🙂

Polska w kryzysie OZE?

Niestety, tak kolorowo nie wygląda sytuacja na naszym krajowym rynku, gdzie wejście przepisów o OZE zostało przesunięte o pół roku. Według portalu gramwzielone.pl optymistyczne prognozy np. Tauronu Dystrybucji nie zostaną zrealizowane. Pierwotnie firma zakładała, że w 2016 roku przyłączy około 4 tys. instalacji, dzisiaj już wiadomo, że to niemożliwe. Tauron szacuje, że do końca tego roku przyłączy tylko ok. 35 MW OZE, czyli mniej więcej, ile rok temu. Podobnie wyglądają rachunki firmy Enea – w tym roku moc przyłączenia powinna wynieść ok. 40 MW. A rok 2020 zbliża się nieubłaganie i widmo miliardowych kar staje się coraz bardziej realne

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments