linie energetyczne

Rząd wprowadza ograniczenia w dostawach i poborze prądu

W związku z wczorajszą decyzją Polskich Sieci Elektroenergetycznych, dnia 11 sierpnia bieżącego roku Rząd wydał rozporządzenie ws. ograniczenia dostaw energii. Od dzisiejszego dnia do końca miesiąca (30 sierpnia) ograniczeniem będą objęci odbiorcy o mocy umownej powyżej 300 kW.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Kogo obejmą ograniczenia?
  2. Na pomoc ruszą stare bloki w elektrowniach?

Kogo obejmą ograniczenia?

Wpływ na decyzję Rządu miało wczorajsze wprowadzanie ograniczenia w dostawach i poborze prądu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, rozporządzenie zostało przedłożone przez ministra gospodarki, Janusza Piechocińskiego. Ograniczenie obejmuje odbiorców o mocy powyżej 300 kW (są to m.in. fabryki, zakłady przemysłowe, huty) i nie dotyczy m.in. szpitali, obiektów wojskowych, lotnisk oraz gospodarstw domowych. Przyczyną ograniczeń są nie tylko wysokie temperatury, ale również niski poziom wód, który uniemożliwia chłodzenie bloków energetycznych.

Według informacji podanych przez premier Ewę Kopacz ograniczeniem objętych będzie ponad 1,6 tys. przedsiębiorstw w całym kraju. Jak zapewniała pani minister, zagrożone brakiem prądu nie są gospodarstwa domowe, ale apeluje się do wszystkich odbiorców o ograniczenie poboru prądu.

Na pomoc ruszą stare bloki w elektrowniach?

Jak donosi portal WysokieNapiecie.pl, nieoficjalnie do pracy przywracane są stare bloki w elektrowniach i na polecenie PSE pracują teraz w tzw. wymuszeniu. Niestety, większość z nich nie była użytkowana od 2-3 lat, więc istnieje szansa ich wysokiej awaryjności.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments