Upały, temperatura, prąd

PSE zaleca oszczędzanie prądu, bo go zabraknie!

Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które są odpowiedzialne za dostarczanie prądu, zaleciły oszczędzanie energii elektrycznej w ciągu dnia, jest to nie tylko efekt upałów, ale również, jak podkreślają eksperci, przestarzałych elektrowni. Co możemy zrobić, żeby uchronić się przed blackoutem

Dlaczego zalecono ograniczenia w użyciu prądu?

Przestarzałe elektrownie, fale upałów, które są skutkiem ocieplania się klimatu, sprawiają, że grozi nam brak prądu. O widmie blackoutu regularnie ostrzegają nas eksperci, w ostatnim jednak czasie stał się on realnym zagrożeniem. Sprawa jest na tyle poważna, że zalecenia wystosowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne - z dniem 10 sierpnia od godziny 10:00 zostają wprowadzone ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej na obszarze całego kraju. Wszystkie informacje dotyczące obowiązywania ograniczeń będą przekazywane w programie 1 Polskiego Radia o godz. 7:55 i 19:55.

Zalecenia PSE – jak oszczędzać prąd w upały?

Wbrew pozorom w lato, z każdym rokiem, zużywamy coraz więcej energii elektrycznej, a zużycie prądu podczas upalnych dni jest tak samo wysokie jak zimą. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: w obiektach komercyjnych, przemysłowych, czy w domach pełną parą działają klimatyzatory i inne urządzenia, które pomagają nam obniżyć temperaturę. Chociaż zużywamy, tyle prądu ile zimą, to niestety w związku z wysokimi temperaturami, spada wydajność systemu przesyłowego – prawa fizyki są nieugięte ;), a także elektrownie muszą ograniczać produkcję prądu, gdyż... nie radzą sobie z chłodzeniem lub trwają w nich sezonowe remonty.

Zgodnie z zaleceniami PSE, prąd powinniśmy oszczędzać w godzinach 11:00-15:00, to właśnie w tym czasie zużywamy go najwięcej. Co powinniśmy zrobić, żeby ograniczyć pobór energii elektrycznej? Eksperci radzą, gdy musimy mieć włączone urządzenia do chłodzenia, to podnieśmy nieco temperaturę, tak by sprzęt pobierał mniej prądu. Wyłączmy też wszystkie urządzenia, których w danej chwili nie używamy.

Wyłączeniami prądu najbardziej zagrożeni są klienci, którzy w godzinach szczytu zużywają co najmniej 300 kW mocy. Ostatnie na liście wyłączeń są gospodarstwa domowe, natomiast miejsca takie jak szpitale nie są objęte wyłączeniami. Jednak nieważne, czy jesteśmy pierwsi, czy ostatni na takiej liście, warto w upały nieco ograniczyć pobór prądu.

W związku z powyższą sytuacją warto zastanowić się nad dalszą inwestycją w OZE (np. fotowoltaikę), ale również może odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, będzie elektrownia atomowa - o tym jakie są plusy, takiej elektrowni poczytacie np. Dlaczego warto zbudować elektrownię atomową – jakie są plusy?

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments