rządowy projekt w sprawie mrożenia cen prądu odrzucony

Rządowy pomysł na mrożenie cen prądu nie przeszedł. Co nam zostało? [Aktualizacja 08.12.23]

W środę, 6 grudnia br. Sejm odrzucił rządowy projekt zakładający zamrożenie cen energii na cały rok 2024. Na szczęście pozostała alternatywa, jaką jest projekt Koalicji Obywatelskiej (KO) i Polski 2050, który po gruntownych zmianach w pierwszym czytaniu może wprowadzić mrożenie cen także dla biznesu. W czwartek połączone komisje energii i finansów zajmą się projektem, a decyzje w tej sprawie zapadną jeszcze przed końcem tygodnia.

Nowe perspektywy dla małych i średnich przedsiębiorców

Przypomnijmy. Jeszcze do niedawna funkcjonowany dwa projekty zamrożenia cen energii elektrycznej na 2024 rok: rządowy (zakładający całoroczną ochronę i wyższe limity zużycia) oraz poselski, który przewidywał półroczną ochronę oraz obniżone limity preferencyjnego zużycia.

W środę projekt rządowy został odrzucony. W grze został projekt autorstwa KO i Polski 2050, który to jednak przeszedł znaczące zmiany. Wyrzucono kontrowersyjne zapisy dotyczące liberalizacji przepisów dla farm wiatrowych oraz obliga giełdowego. Co więcej po środowym posiedzeniu komisji pojawiły się nadzieje na wsparcie małych i średnich przedsiębiorców, którzy mogą być objęci mrożeniem cen energii w 2024 roku. Autopoprawki w tym kierunku zostaną złożone w drugim czytaniu.

Jeśli szukasz aktualnych informacji na temat mechanizmu mrożenia cen energii oraz o zasadach i stawkach: znajdziesz je na stronie: Zamrożenie cen prądu.

Co zmieniłoby się dla przedsiębiorców?

W pierwotnych propozycjach projektu poselskiego nie przewidziano wsparcia dla biznesu. Jednak po aktualnych zmianach istnieje szansa na rozszerzenie mrożenia cen energii także na MŚP. Propozycja poselska zakłada, że mechanizmy osłonowe utrzymają mrożenie cen przez pół roku (do końca czerwca 2024 roku), a cena za 1 MWh wyniesie 412 zł netto do przekroczenia limitów (1500 kWh dla większości gospodarstw domowych oraz 2000 kWh dla rolników, osób z KDR czy osób niepełnosprawnych). Powyżej limitów maksymalna cena za 1 MWh wyniosłaby 693 zł, zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Decyzje dotyczące potencjalnego objęcia biznesu pomocą w 2024 r. zapadną w czwartek. Po odrzuceniu rządowego projektu, projekty KO i Polski 2050 stają się główną alternatywą. Ostateczne zmiany i decyzje po drugim czytaniu są kluczowe dla przedsiębiorców, a ich wprowadzenie może być kluczowym elementem wsparcia w obliczu dynamicznych zmian cen energii.

Kolejne etapy legislacyjne

Po decyzji komisji, projekt trafi do drugiego czytania, a oczekuje się, że zmiany zostaną uchwalone przez Sejm w czwartek, 7 grudnia. W przypadku pomyślnego przejścia kolejnych etapów legislacyjnych, nowela może trafić na biurko prezydenta jeszcze w tym tygodniu.


[Aktualizacja: 08.12.2023]

Sejm w czwartek (07.12.2023 roku) przyjął poselski projekt ustawy o zamrożeniu cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku. Co istotne, pojawiła się w nim poprawka, która pozwoli na objęcie ceną maksymalną energii MŚP, rolników, a także obiekty sportowe.

Głosowanie zakończyło się wynikiem 243 głosy za, 181 wstrzymujących się (w tym Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja) i 1 przeciw. Teraz ustawa trafi do Senatu, gdzie będzie poddana kolejnej debacie i głosowaniu. Przyjęcie tej inicjatywy stanowi krok w kierunku ochrony konsumentów przed ewentualnymi wzrostami cen energii, co z pewnością będzie miało wpływ na budżety gospodarstw domowych.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-10 13:39

Licząc na państwo można sie przeliczyć…. Zostało się jedyne rozwiązanie : system PV off grid z przekładnikiem gdzie inwerter pilnuje aby nie oddawać energii na sieć. Jako że firmy w przeważającej większości działają za dnia – to energia wytworzona w PV w większości zużyta będzie na własne potrzeby. System odpowiednio zoptymalizowany do profilu zużycia przedsiębiorstwa może działać wydajnie bez magazynu energii i umożliwić zmniejszenie rachunków nawet o ponad 70% w sezonie . Przy wykorzystaniu magazynu energii możliwa jest oszczędność do 100% na rachunkach za energię przez 9 miesięcy w roku. Przez pozostałe 3 miesiące należy rozważyć zespół kogeneracyjny jako źródło energii i ciepła co obniży ogólna sumę rachunków za energie w okresie grzewczym.
Jak ekooszołomy zakażą gazu i oleju opałowego to należy zejść do podziemia i zasilać agregat holzgazem……jak za hitlera.