podpisanie umowy projektowej ws pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

We wrześniu może nastąpić podpisanie umowy projektowej ws. pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Podczas I Kongresu Energetyki Jądrowej w Krakowie Philippe Bordarier z Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ) poinformował o możliwym podpisaniu we wrześniu umowy projektowej z firmami Westinghouse i Bechtel, dotyczącej budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W 2043 r. Polska chce mieć 6-9 GW z energetyki jądrowej.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska – pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej – wraz z zespołem, odwiedziła USA, aby przedyskutować sprawy związane z projektem.

Postępy w realizacji projektu elektrowni jądrowej

Philippe Bordarier, dyrektor ds. jądrowych w Polskich Elektrowniach Jądrowych, wyjaśnił, że PEJ ciągle pracuje nad planem budowy elektrowni jądrowej - zwraca uwagę na zezwolenia, licencje i bezpieczeństwo. Bordarier podkreślił, że trwają zaawansowane rozmowy z międzynarodowymi organizacjami dotyczące kwestii technicznych oraz uzyskania certyfikatów bezpieczeństwa dla reaktora AP1000.

W ostatnim czasie, po wykonaniu badań określających potencjalne oddziaływanie elektrowni jądrowej na środowisko i po gruntownych konsultacjach z samorządowcami uzyskano zgodę środowiskową. Teraz trzeba czekać na odpowiedzi od krajów sąsiednich oraz decyzje lokalnych władz dotyczące budowy.

Umowa jeszcze we wrześniu?

Na pytanie o harmonogram realizacji Bordarier odpowiedział, że aktualnie prowadzone są rozmowy z dostawcami technologii w celu sprecyzowania szczegółów umowy. Polskie Elektrownie Jądrowe zakładają, że realnym terminem podpisania umowy projektowej jest wrzesień br. Po tym etapie harmonogram budowy zostanie przedstawiony w zaktualizowanej wersji.

Początek budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu, jest planowany na 2026 r. W ramach przedsięwzięcia PEJ, Westinghouse i Bechtel chcą zbudować w Polsce trzy reaktory AP1000, o mocy 1200 MW każdy. Pierwszy blok elektrowni ma powstać do 2033 r. Dodatkowo, do 2036 r., w Pątnowie, w Wielkopolsce, PGE, KHNP i ZE PAK chcą zbudować dwa APR1400.

Finansowanie i cel rządu

Elektrownia jądrowa ma być finansowana ze środków własnych Polskich Elektrowni Jądrowych oraz zaciągniętych kredytów. Bardzo ważne będzie zaangażowanie finansowe partnerów, w tym strony amerykańskiej.

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, podkreśliła, że rząd jest zdeterminowany, aby doprowadzić inwestycję do końca, ponieważ jest to kluczowe dla gwarancji bezpieczeństwa energetycznego kraju (sprawdźcie: dlaczego warto zbudować elektrownię jądrową).

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-19 21:41

I po co było likwidować Żarnowiec ….. ówczesne miliardy dolarów w błoto, upadłość wielu podmiotów kooperujących a sprzedany Finom ruski reaktor jak na złość „styropianowcom” nie wybuchł do tej pory…. mądre to ? – guzik mądre….