elektrownia atomowa plusy

Dlaczego warto zbudować elektrownię atomową - jakie są plusy?

Zagorzała dyskusja nad budową elektrowni atomowej w Polsce trwa od długich lat – projekt budzi skrajne emocje i nie ma osoby w naszym kraju, która nie zabrałaby chociaż raz głosu w tym temacie. Dzisiaj chcemy przedstawić Wam plusy wynikające z budowy elektrowni atomowej – nie stajemy po żadnej stronie barykady, stawiamy na fakty, więc kolejny artykuł na pewno będzie o minusach elektrowni atomowej 🙂

1. Ekologiczna elektrownia

Zwolennicy zgodnie podkreślają, że elektrownia atomowa to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych elektrowni. Charakteryzuje się mniejszą emisją spalin do atmosfery, ale to nie wszystko. Jeśli dokonywany jest recykling odpadów, to już po 200-300 latach są one mniej szkodliwe dla środowiska niż odpady z elektrowni węglowych.

2. Dywersyfikacja źródeł energii

Budowa elektrowni atomowej wiąże się z poszerzeniem źródeł energii – w Polsce jest to bardzo istotne, bo nasze wytwarzanie opiera się głównie na węglu. Oczywiście coraz częściej na horyzoncie widoczne są turbiny wiatrowe, ale należy pamiętać, że bardzo często pracują one z przerwami. Poza tym ekologiczna energia pokrywa tylko niewielki ułamek zapotrzebowania na prąd i stosunkowo szybko się to nie zmieni. Niestety, do naszych zachodnich sąsiadów trochę nam brakuje.

3. Tania energia

Gospodarka, by się rozwijała, potrzebuje również taniej energii elektrycznej – Polska jest jednym z krajów Europy, który zużywa najmniej prądu. Nie jest to powód do dumy, a odpowiedzią na nasze zapotrzebowanie może być prąd pochodzący z elektrowni atomowej, którego wytworzenie, w porównaniu z tradycyjnymi elektrowniami, jest znacznie tańsze.

4. Niezależność i stabilność energetyczna

Trudno sobie wyobrazić życie bez prądu... A jest to całkiem możliwe – wysokie ceny za gaz i ropę, niestabilna sytuacja geopolityczna – to tylko wierzchołek góry lodowej, który może sprawić, że przedsiębiorstwa, czy gospodarstwa domowe zostaną pozbawione energii elektrycznej. Stabilność i niezależność to rozwój m.in. sektora produkcji w Polsce.

5. Bezpieczna technologia

Większości z nas elektrownia atomowa jawi się jako zło – wszyscy od razu przypominamy sobie katastrofę z 1986 roku, kiedy to miał miejsce wybuch elektrowni w Czarnobylu, a także nieco świeższe wydarzenie, czyli katastrofę w Fukushima I w 2011 roku. Jednak wbrew pozorom energetyka jądrowa nie jest niebezpieczna – w obiektach tego typach stosowane są rygorystyczne normy oraz nowoczesne technologie. W lutym 2015 roku działało 438 reaktorów jądrowych w 30 krajach, które nie sprawiały żadnych problemów! Z energetyką jądrową jest trochę jak z samolotami – transport lotniczy jest znacznie bezpieczniejszy niż ten drogowy, a i tak większość z nas na myśl o locie ma dreszcze na plecach :)

6. Nowe miejsca pracy i kierunki studiów

Budowa elektrowni atomowej na pewno odmieni oblicze regionu, w którym zostanie zbudowana. Nowe miejsca pracy, nie tylko dla specjalistów, to duża szansa rozwoju. Ponadto poszukiwani będą eksperci, co sprawi, że uczelnie wyższe wprowadzą nowe kierunki studiów. Własne zaplecze specjalistów wiąże się również z plusami – Polacy są kreatywni i nasi eksperci, mogą przyczynić się do udoskonalenia technologii jądrowej.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments