gospodarstwo domowe i firma płacące opłatę mocową

Wiadomo ile wyniesie opłata mocowa w przyszłym roku

Z końcem września 2024 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) opublikował wysokość opłaty mocowej na 2025 rok. Stawki te będą wyższe niż w 2024 roku, co może być szczególnie odczuwalne dla odbiorców, ponieważ od lipca 2024 r. opłata mocowa nie była pobierana w wyniku decyzji o zamrożeniu cen. Przeciętny odbiorca w gospodarstwie domowym zapłaci 13 zł brutto miesięcznie.

Stawki opłaty mocowej dla odbiorców ryczałtowych w 2025 roku

W przypadku odbiorców ryczałtowych, czyli gospodarstw domowych oraz odbiorców z grupy taryfowej C1 (o mocy zamówionej do 16 kW), stawka opłaty mocowej będzie zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej. Zryczałtowane stawki wzrosną w porównaniu do roku 2024, co oznacza większe obciążenie na rachunkach za prąd.

Odbiorcy ryczałtowi, których zużycie energii mieści się w poniższych przedziałach, zapłacą w 2025 roku następujące kwoty (z VAT):

Zużycie energii elektrycznej Stawka opłaty mocowej (zł/miesiąc)
Poniżej 500 kWh 3,27
Od 500 kWh do 1200 kWh 7,86
Od 1200 kWh do 2800 kWh 13,09
Powyżej 2800 kWh 18,33

Wzrost w porównaniu z 2024 rokiem wynosi średnio kilkadziesiąt groszy miesięcznie, co dla przeciętnego gospodarstwa domowego przekłada się na większe koszty na przestrzeni roku.

Chcecie wiedzieć, po co wprowadzono opłatę mocową? Koniecznie zapoznajcie się z tym artykułem: Opłata mocowa

Ile zapłacą firmy?

Dla odbiorców nieryczałtowych, w tym dla firm, stawka opłaty mocowej będzie zależna od ilości energii pobranej z sieci w wybranych godzinach doby. Dla przedsiębiorstw, które pobierają energię w dni robocze w godzinach 7:00-21:59, stawka wyniesie 0,1412 zł/kWh. Jest to wzrost o około 0,015 zł/kWh w porównaniu z rokiem 2024.

Przy obliczaniu opłaty mocowej dla firm bierze się pod uwagę indywidualną krzywą poboru energii, co oznacza, że im bardziej stabilne zużycie energii, tym niższa opłata. Firmy o większych wahaniach w poborze energii w ciągu dnia zapłacą więcej, co zachęca do stabilizowania zużycia i unikania szczytowego zapotrzebowania.

Dotkliwy wzrost opłat mocowych

Warto przypomnieć, że od 1 lipca 2024 roku w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych opłata mocowa nie była pobierana. Wynikało to z zasad mrożenia cen prądu wprowadzonych od połowy 2024 roku. Oznacza to jednak, że wznowienie opłaty od 1 stycznia 2025 r. będzie dotkliwym obciążeniem dla budżetów gospodarstw domowych. Wzrost ten będzie odczuwalny, zwłaszcza w kontekście wcześniejszego zawieszenia poboru opłaty.

Warto jednak podkreślić, że rząd przymierza się do przedłużenia mrożenia cen prądu również w 2024 roku. Nie wykluczone więc, że opłata mocowa w przyszłym roku, podobnie jak w tym, nie będzie miała znaczącego wpływu na wysokość naszych rachunków.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments