wodór do ogrzewania za drogi ale mimo to nadal jest istotny

Wodór może być za drogi. Ale mimo to nadal stanowi alternatywę w transformacji energetycznej

Brytyjska Komisja Infrastruktury Krajowej (National Infrastructure Commission, NIC) opublikowała obszerny raport dotyczący przyszłości infrastruktury energetycznej w Wielkiej Brytanii, na najbliższe 30 lat. Jednym z kluczowych wniosków jest brak publicznego uzasadnienia dla wykorzystania wodoru do ogrzewania indywidualnych domów czy innych budynków.

Elektryfikacja zamiast wodoru

Według raportu, system ogrzewania oparty na wodorze byłby około 1,2 raza droższy niż system oparty na innych źródłach energii. NIC zaleca, aby rząd odrzucił wsparcie dla stosowania wodoru w ogrzewaniu budynków. Zamiast tego proponuje korzystanie z elektryczności do zasilania pomp ciepła, co według raportu byłoby tańsze niż korzystanie z kotła wodorkowego.

Wyłączenie zastosowania wodoru w domach

Komisja podkreśla, że konwersja sieci gazowej i domów na wodór byłaby zbyt skomplikowana i kosztowna. Zamiast tego raport zaleca wycofanie się z korzystania z paliw kopalnych i skupienie się wyłącznie na elektryfikacji.

Raport szacuje, że wdrożenie zaleceń NIC pozwoliłoby brytyjskim gospodarstwom domowym na oszczędności przynajmniej 1 tysiąca funtów rocznie, dzięki przejściu na niskoemisyjną energię elektryczną.

Inwestycje w infrastrukturę

Komisja apeluje o utrzymanie inwestycji w infrastrukturę krajową na poziomie około 30 miliardów funtów rocznie do 2040 roku. Transformacja w obszarze energetyki wymagać będzie również zaangażowania sektora prywatnego na poziomie 40-50 miliardów funtów w latach 30. i 40. XXI wieku.

Raport kończy się ostrzeżeniem, że nie ma czasu do stracenia. Pomimo pewnych kosztów związanych z transformacją, brak działań może być znacznie droższy. W słowie wstępnym przewodniczący NIC, Sir John Armitt, podkreśla, że potrzebna jest zdecydowana akcja, aby infrastruktura mogła wspierać rozwój gospodarczy, przyczyniać się do walki ze zmianami klimatycznymi i poprawić stan środowiska naturalnego.

Podtrzymanie koncepcji wodoru

Należy jednak zauważyć, że brytyjski rząd, mimo sugestii NIC, nadal podtrzymuje koncepcję wykorzystania wodoru do ogrzewania domów. Decyzja ta spotyka się z opozycją niektórych branżowych organizacji, które podkreślają, że konieczne jest uwzględnienie szerokiej gamy technologii, w tym pomp ciepła, sieci ciepłowniczych i kotłów wodorowych, aby osiągnąć cele zero netto.

Bez względu na to, czy wodór znajdzie zastosowanie przy ciepłownictwie domowym, z całą pewnością będzie on niezbędny w trakcie dekarbonizacji wszystkich sektorów gospodarek światowych. Energetyka wodorowa z pewnością ogromną rolę odegra z pewnością w przemyśle czy transporcie. Szansy na jego szersze wykorzystanie upatruje się także w tych obszarach, gdzie dominował gaz ziemny - istnieje bowiem możliwość zastąpienia części tego gazu właśnie wodorem. To pozwoli na zmniejszenie uzależnienia zależności krajów (w tym Polski) od importu tego surowca.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments