Zbliżamy się do atomu więc poznajmy go bliżej z pomocą podręcznika obalającego mity na temat elektrowni atomowych

Zbliżamy się do atomu - poznajmy go bliżej

Na horyzoncie energetycznym Polski rysuje się nowy, przełomowy rozdział – era elektrowni atomowych. Pomimo niewątpliwych zalet elektrowni jądrowych, przestrzeń publiczna wciąż rezonuje echem mitów i niedomówień dotyczących energetyki jądrowej. W odpowiedzi na te wyzwania powstał specjalny podręcznik, który w oparciu o solidne fundamenty naukowe rozwiewa wszelkie wątpliwości i niejasności. „Atomowa Dyplomacja. Jak rozmawiać o atomie” to kompendium wiedzy, skompilowane przez ekspertów w dziedzinie energetyki jądrowej, staje się kluczowym narzędziem w edukacji i uświadamianiu społeczeństwa o realiach, wyzwaniach i potencjale, jakie niesie ze sobą ta forma pozyskiwania energii. Od mitów o rzekomej niebezpieczeństwie i szkodliwości dla środowiska, po kwestie bezpieczeństwa i ekonomicznej efektywności – podręcznik ten stanowi kompleksowe źródło wiedzy, niezbędne dla każdego, kto pragnie świadomie uczestniczyć w dyskusji o przyszłości energetycznej Polski.

Obal ekonomiczno-gospodarcze mity na temat atomu

Oto lista poszczególnych mitów poruszanych w broszurze "Atomowa Dyplomacja. Jak rozmawiać o atomie". Przy każdym z nim znajdziecie krótkie wyjaśnienia, obalające każdy mit:

 1. Mit: Energetyka jądrowa jest droga
  • Stan faktyczny: Energetyka jądrowa ma znaczne koszty początkowe, ale amortyzowane są one przez niskie i stabilne koszty eksploatacji. Główny koszt energii jądrowej to koszt kapitału, ale zmniejszenie kosztów finansowania może uczynić ją konkurencyjną cenowo w porównaniu do innych źródeł energii.
 2. Mit: Energetyka jądrowa nie wpłynie na polską gospodarkę
  • Stan faktyczny: Budowa elektrowni jądrowej wpłynie pozytywnie na gospodarkę, zapewniając dostęp do stabilnej i taniej energii, co jest kluczowe w kontekście dekarbonizacji. Modele MAEA szacują, że jedna elektrownia o mocy 3000 MW przekłada się na wzrost PKB o 0.6 - 0.8%.
 3. Mit: Firmy polskie nie zarobią na budowie elektrowni
  • Stan faktyczny: Polskie firmy mogą mieć duży udział w realizacji inwestycji jądrowej, co przekłada się na kontrakty o wartości ponad 100 mld PLN. W Korei Południowej budowa jednego bloku elektrowni jądrowej generowała znaczną wartość produkcji w różnych branżach przemysłu.
 4. Mit: Elektrownia jądrowa nie przyniesie korzyści gminie
  • Stan faktyczny: Elektrownia jądrowa zapewni setki milionów złotych rocznego przychodu dla samorządu. Budowa i działanie elektrowni mogą przynieść nawet powyżej 700 mln PLN we wpływach podatkowych rocznie.
 5. Mit: Budowa elektrowni atomowej nie wpłynie na rynek pracy
  • Stan faktyczny: Elektrownie jądrowe zapewnią tysiące miejsc pracy w polskiej gospodarce. Według modeli OECD przy budowie reaktora o mocy 1000 MW kreacja miejsc pracy wynosi 200 tys. osobolat. Czyli w praktyce, przez 60 lat budowania i działania elektrowni miejsce pracy znajdzie około 3,5 tys. ludzi rocznie.

Mity ekologiczno-społeczne

W podręczniku znajdziemy też wyjaśnienia kwestii związanych z ekologią i dobrostanem społecznym.

 1. Mit: Polacy nie chcą elektrowni jądrowej
 2. Mit: Elektrownie jądrowe zatruwają środowisko
  • Stan faktyczny: Energetyka jądrowa to jedna z najczystszych i najbezpieczniejszych form produkcji energii. Wyliczenia Departamentu Energii USA pokazują, że energetyka jądrowa zużywa mniej zasobów i wody niż inne źródła energii.
 3. Mit: Praca elektrowni jądrowej to bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzi
  • Stan faktyczny: Energetyka jądrowa to jedna z najbezpieczniejszych gałęzi energetyki. Analiza Światowej Organizacji Zdrowia wskazuje, że energetyka jądrowa jest najbezpieczniejszym źródłem energii.
 4. Mit: Okolica elektrowni będzie pustkowiem niezdatnym do zamieszkania przez ludzi
  • Stan faktyczny: Elektrownie jądrowe bezpiecznie działają w pobliżu dużych miast i często stają się enklawami dzikiej przyrody.
 5. Mit: Elektrownie atomowe generują mnóstwo niebezpiecznych odpadów
  • Stan faktyczny: Energetyka jądrowa odpowiedzialna jest za każdy wyprodukowany odpad promieniotwórczy. Koszt obsługi odpadów jest wkalkulowany w cenę energii.

Mity historyczno-polityczne

Na postrzeganie atomu ogromny wpływ mają wydarzenia historyczne, a także działalność polityczna. Również te kwestie porusza podręcznik.

 1. Mit: Grozi nam drugi Czarnobyl lub Fukushima
  • Stan faktyczny: Światu nie grozi powtórka z Czarnobyla czy Fukushimy dzięki postępowi technologicznemu i lepszym procedurom bezpieczeństwa.
 2. Mit: Energetyka jądrowa nie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne Polski
  • Stan faktyczny: Energetyka jądrowa ma kluczowe znaczenie dla dywersyfikacji źródeł energii i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.
 3. Mit: Polska nie ma zasobów, aby iść drogą atomu
  • Stan faktyczny: Polska posiada potencjał wydobycia uranu potrzebnego do pracy elektrowni jądrowej, ale obecnie wydobycie nie jest uzasadnione ekonomicznie. Polska może czerpać wiedzę z doświadczeń partnerów zagranicznych.
 4. Mit: Elektrownie jądrowe przecież mogą wybuchnąć jak bomba atomowa!
  • Stan faktyczny: Reaktor elektrowni jądrowej nie może eksplodować jak bomba atomowa, ponieważ wykorzystuje inne procesy i inne formy uranu.
 5. Mit: Świat odchodzi od atomu
  • Stan faktyczny: Świat przeżywa renesans energetyki jądrowej, z nowymi projektami elektrowni w różnych regionach świata.

Atom to nasza przyszłość. Dowiedz się więcej

W podręczniku znajdziecie więcej fascynujących informacji na temat opłacalności, bezpieczeństwa i potencjału wytwórczego elektrowni jądrowych. Każdy mit jest opatrzony wyczerpującym komentarzem przygotowanym przez eksperta. Oprócz tego znajdziecie tam wiele dodatkowych źródeł, które pomogą Wam zrozumieć i oswoić się z energią atomową. Zachęcamy do zapoznania się z podręcznikiem "Atomowa Dyplomacja. Jak rozmawiać o atomie".

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-30 15:36

Problem z „atomem” jest taki że decyzje podejmują ludzie…. niekompetentni. Przede wszystkim politycy. Ofiarą decyzji politycznej jest Żarnowiec. Zmarnowano miliardy dolarów i jeszcze więcej zł, padły zakłady współpracujące przy budowie i wyposażaniu, wykształcona kadra rozeszła sie po świecie a teraz musimy zaczynać od zera.
Na oddzielną uwagę zasługują małe nuklearne bloki energetyczne – to nie jest „nieznana dziedzina” techniki tylko bardzo dobrze rozpoznana i przetestowana – mianowicie w przemyśle zbrojeniowym w napędach okrętów nawodnych i podwodnych.
Gdyby Żarnowiec działał to śmiem twierdzić że wybudowane już by były jeszcze ze 2 jednostki tego typu i nie było by problemu z taryfami za energię a Polska była by znacznie bardziej rozwinięta gospodarczo.