Taryfa C12a i C12b – Taryfy strefowe dla firm

Szukasz oszczędności dla swojej firmy? Korzystasz z taryfy C11 dla przedsiębiorców, lecz możesz ustawić działanie sprzętów elektrycznych w swojej firmie na określone godziny? Prowadzisz działalność w domu, lecz praktycznie nie korzystasz w ciągu dnia z energii elektrycznej? Sprawdź, czy nie bardziej opłacalna będzie dla Ciebie taryfa C12a lub taryfa C12b!

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

Co oznacza nazwa taryfy C12a i C12b?

Pod symbolem każdej taryfy prądu kryje się informacja na temat tego: do kogo jest skierowana, jaki mą moc umowną i w ilu strefach czasowych jest rozliczana.

Taryfa C12 jest przeznaczona dla przedsiębiorców, ponieważ oznaczona jest literą C (np. taryfa G11, jest dla gospodarstw domowych).

Jedynka ("1") po literze C w nazwie taryfy C12 mówi nam, że limit mocy umownej wynosi w niej 40 kW. Jeżeli jest to dla nas niewystarczająca ilość, lepiej wybrać np. taryfę C22x, aby uniknąć kary za przekroczenie limitu.

Dwójka ("2" w C12) oznacza, że jest to taryfa dwustrefowa. Litery "a" lub "b" na końcu określają czy te dwie strefy czasowe dzielą się na szczyt i godziny poza szczytem (taryfa C12a) lub strefę nocną i dzienną (taryfa C12b).

Taryfa C12a - godziny

Taryfa C12a jest taryfą dwustrefową sieci niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kWh. Oznacza to, że w czasie doby obowiązują za zużywaną energię dwie stawki:

w godzinach szczytu od godziny 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00 – opłata jest wyższa,
w godzinach pozaszczytowych od 13:00 do 15:00 oraz w nocy – oplata jest znacznie niższa.

Godziny w taryfie C12a różnią się ze względu na okres roku (czas letni i zimowy). Warto zatem sprawdzić aktualne godziny na stronie sprzedawcy prądu.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Taryfa C12a - dla kogo?

To taryfa skierowana do firm, które mogą zaplanować działanie urządzeń elektrycznych na określone godziny poza szczytem i stosują ogrzewanie elektryczne. Jeśli prowadzisz sklep, to taryfa C12a powinna być dla ciebie bardziej oszczędna niż C11 czy C12b.

Taryfa C12b - godziny

Podobnie, jak taryfa C12a, taryfa C12b jest taryfą dwustrefową. Jednak w przypadku C12b stawki wyższe obowiązują w ciągu dnia, od godziny 6:00 do 22:00, natomiast stawka pozaszczytowa obowiązuje w godzinach nocnych. Jest to idealnie rozwiązanie dla zakładów, które pracują w nocy, jak na przykład niewielkie piekarnie. Pamiętać należy, że taryfa C12b jest taryfą niskiego napięcia o mocy umownej do 40 kWh.

Zwróć uwagę na godziny taryfy C12b u swojego sprzedawcy prądu. W odróżnieniu od taryfy C12a, w C12b rzadko zmienia się w ciągu roku zakres godzin w stefie tańszej i droższej (czas letni i nocny).

Taryfa C12b - dla kogo?

Przy taryfie C12b największe oszczędności uzyskamy, gdy nasza firma wykorzystuje energię w nocy. W związku z tym, po taryfę C12b często sięgają piekarnie. Znajdzie też ona zastosowanie u przedsiębiorców mających elektryczne ogrzewanie. Jeśli twoja firma zużywa ponad 30% energii w nocy, to taryfa C12b powinna być wystarczająca.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

C12a czy C12b - którą taryfę lepiej wybrać?

Sprawdzając pierwszą taryfę C12a, zauważymy, że sprzedawcy oferują w niej więcej godzin w tańszej strefie niż przy C12b (np. 20 godzin w całej dobie jest w strefie pozaszczytowej). Jednak dla taryfy C12a stosowane są też w ciągu roku dwa czasy: letni i zimowy. W zimowych ta proporcja tańszych godzin do droższych maleje.

Taryfa C12b jest prostsza w "rozgryzieniu", ponieważ ma stałe godziny dla obu stref w ciągu roku (przynajmniej ma tak większość sprzedawców) i od razu widać, że przeznaczona jest dla firm, które pracują głównie w nocy.

Kiedy opłaca się taryfa C12a lub C12b?

Jeśli właśnie zakładasz działalność i nie masz podpisanej umowy o sprzedaż prądu lub korzystasz z taryfy C11, lecz szukasz dodatkowych oszczędności, warto przemyśleć wybór taryfy C12x, gdy ilość zużywanej energii w godzinach pozaszczytowych wynosi minimum 40% całego zużycia. Jest to dobry wybór także wtedy, gdy możesz ustalić maksymalny pobór mocy na określone godziny. W celu sprawdzenia, czy taryfa C12a lub C12b sprawdzi się w Twojej sytuacji, skorzystaj z naszej porównywarki cen prądu.

Inne warianty taryfy C12x

Ponieważ sprzedawcy prądu oferują coraz większą ilość produktów dla firm i instytucji, spotkać można także inne warianty taryfy C12, oferujące np. niższe stawki w ciągu weekendu (C12w). Niektórzy sprzedawcy oferują także możliwość negocjacji godzin szczytu i pozaszczytu.

Zobacz inne taryfy w grupie C dla przedsiębiorców.

Taryfa C12a czy C11?

Taryfa C11 to taryfa jednostrefowa, dlatego sprawdzi się w firmie, która nie może przełożyć przynajmniej 25% zużycia energii na godziny z tańszym prądem w taryfie C12. Przedsiębiorstwa pracujące całodobowo, powinny jednak sprawdzić możliwość zmiany taryfy C11 na C12, ponieważ oszczędności w ciągu roku mogą wynosić przy dużym zużyciu 4-6 tysięcy złotych. Więcej dowiecie się w naszym artykule: Jaką taryfę wybrać – C11 czy C12?

Taryfa C12 - cennik

Każdego roku tysiące firm zmienia swojego sprzedawcę prądu poszukując optymalizacji kosztów bieżącej działalności. Warto sprawdzić, czy także w naszym przypadku taka decyzja przyniesie nam poszukiwane oszczędności. Otwarta konkurencja na rynku energii w Polsce oznacza, że klient firmowy może być cennym konsumentem dla sprzedawców prądu. Zaczynają o niego walczyć również tacy giganci jak Enea, Energa, Innogy, PGE czy Tauron. W wyborze najlepszej oferty pomoże nam porównywarka cen prądu.

Cena prądu = cena za kWh (kilowatogodzinę) + opłata handlowa (abonamentowa)

Szukając najtańszego prądu dla naszej firmy, zwróćmy uwagę nie tylko na cenę kilowatogodziny, ale także inne opłaty - w szczególności opłatę handlową.

Aktualne ceny prądu dla taryfy C sprzedawców urzędowych (zatwierdzane przez URE) znajdziesz w tym miejscu:

Dowiedz się, co jeszcze składa się na cenę prądu?


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Jak wygląda proces zmiany taryfy na C12a lub C12b?

Jeśli uważasz, że taryfa C12x jest dla Ciebie opłacalna, a korzystasz z taryfy C11, powinieneś skontaktować się ze swoim sprzedawcą w celu zmiany umowy. Jeśli do tej pory nie zmieniałeś sprzedawcy prądu i masz umowę bezterminową - możesz zrobić to w każdym momencie.

Zmiana z taryfy jednostrefowej na dwustrefową wymaga niekiedy zmiany licznika – koszt wymiany ponosi najczęściej dystrybutor. Więcej o samej zmianie sprzedawcy dowiesz się na stronie:Zmiana sprzedawcy prądu w firmie.

Wyższe oszczędności? A może dual fuel?

Jeśli szukasz jeszcze większych oszczędności, możesz skorzystać z oferty, jaką jest dual fuel. To jednoczesny zakup energii elektrycznej oraz gazu od jednego sprzedawcy. Więcej o korzyściach, jakie niesie ze sobą łączony pakiet prąd i gaz przeczytasz: dual fuel.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
2019-08-01 08:24

obecnie mam taryfe c11 i zastanawiam się nad taryfa c12a, powinna być ona dla mnie lepszym rozwiązaniem od taryfy c12b. Korzystał ktoś z tej taryfy? jakieś opinie?