Ogrzewanie hybrydowe - więcej niż jedno źródło ciepła
W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują hybrydowe systemy grzewcze, dające możliwość łączenia różnych źródeł ciepła. Układ wielosystemowy, bo tak inaczej nazywana jest instalacja hybrydowa, najczęściej jest połączeniem nowoczesnych i ekologicznych urządzeń pozyskujących energię z OZE (takich jak m.in. energooszczędne pompy ciepła czy kolektory słoneczne) z konwencjonalnymi metodami ogrzewania domu (np. piecem gazowym). Ponadto wydajny system hybrydowy można także stworzyć ze starym kotłem na paliwo płynne (takim jak olej opałowy czy gaz płynny), którego inwestor nie chciałby wymieniać na nowy, jednak pod warunkiem, że urządzenie to jest w dobrym stanie technicznym.
Przy czym integralność takiego systemu polega na współdziałaniu oraz sterowaniu kilkoma źródłami ciepła. Z reguły wygląda to w ten sposób, że instalacja hybrydowa sama decyduje, które z nich (pompa ciepła czy kocioł grzewczy) powinno w dany momncie pracować, ponieważ jest ono wówczas bardziej wydajne i opłacalne. Za wybraniem tego nowoczesnego rozwiązania przemawia wiele korzyści, w tym przede wszystkim, to że jest ono:
- ekologiczne (redukcja CO2) - wszystko dzięki temu, że ciepło może być pobierane ze źródła, które w danej chwili jest bardziej energooszczędne (pompy ciepła). Hybrydowy system grzewczy jest na tyle elastycznym rozwiązaniem, że pozwala na dostosowanie pracy układu do ceny paliw (szczególnie teraz, kiedy ich koszt jest coraz wyższy), bądź warunków atmosferycznych (dla przykładu w letnie dni można wykorzystywać głównie kolektory słoneczne);
- ekonomiczne - w sytuacji bowiem gdy zachodzą odpowiednie okoliczności, wykorzystuje się lepsze parametry energii pierwotnej (chociażby w przypadku solarów latem, natomiast gdy ich wydajność spada, to wówczas system automatycznie przełącza się na kocioł). Instalacja hybrydowa zapewnia najbardziej oszczędnościowe rozwiązanie o danej porze roku, gwarantując jednocześnie ciągłość dostarczania ciepła. System hybrydowy pozwala więc obniżyć całkowite koszty ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej, dzięki temu, że zastępuje on pracę źródła ciepła o wysokich kosztach eksploatacji (w szczególności kotłów na olej opałowy lub gaz płynny).
Systemy hybrydowe zapewniają użytkownikom instalacji nie tylko większą opłacalność, ale i komfort oraz elastyczność w doborze paliw do ogrzewania budynków w zależności od cen paliwa. Ponadto stosowanie kilku źródeł ciepła to wygoda użytkowania (jest to automatyczny system bezobsługowy) oraz możliwość wyboru, które z nich ma ogrzać dom i wodę. Systemy hybrydowe najchętniej wybierane są do budynków poddanych modernizacji, w których służą zarówno do ich ogrzewania, jak i przygotowywania c.w.u. Należy tu jednak zaznaczyć, że instalacja taka równie dobrze sprawdza się też w nowych domach oraz w obiektach użyteczności publicznej.
Hybrydowe systemy grzewcze znane są już od dawna. Mówi się bowiem o nich wtedy, gdy w budynku zastosowane są dwa źródła ciepła. Hybrydowe ogrzewanie łączy w jednym układzie dwa urządzenia z możliwością ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowywania c.w.u. (najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest połączenie w jednej instalacji powietrznej pompy ciepła z kotłem gazowym lub olejowym). Przy czym dzięki automatyce wykorzystywane jest to źródło energii, które w danym momencie będzie pracowało najefektywniej. Tak więc, system hybrydowy zapewnia użytkownikowi zarówno większy komfort, jak i elastyczność w doborze paliw do ogrzewania domu w zależności od jego ceny.
Dlaczego właśnie pompa ciepła?
Coraz więcej osób rozważających montaż hybrydowego ogrzewania domu, decyduje się na pompę ciepła, której popularność w ostatnim czasie bardzo wzrosła. Na tyle, że Polska jest obecnie liderem sprzedaży tych urządzeń w Europie, wyprzedzając dwa kluczowe rynki pomp ciepła w Europie - w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. W 2021 roku wzrost zainstalowanych pomp ciepła do ogrzewania budynków wyniósł ponad 80%). Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie stanowią one najbardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie służące nie tylko do ogrzewania domu oraz podgrzewania c.w.u., ale i chłodzenia pomieszczeń w cieplejsze dni.
Od razu warto tu podkreślić, że pompa ciepła, to urządzenie, które nie tylko doskonale sprawdza się w przypadku nowych budynków (gdzie jako niskotemperaturowe źródło ciepła współpracuje z ogrzewaniem podłogowym), ale i tych starszych, poddanych modernizacji. Można tam bowiem przykładowo zainstalować wysokotemperaturową pompę ciepła, która idealnie nadaje się do współpracy z tradycyjnymi grzejnikami. Tak duży wzrost sprzedaży tych urządzeń, to również efekt stabilności rynku i zachęt dla inwestorów, chociażby w postaci licznych dofinansowań do pomp ciepła. Oczywiście, nie można tu zapominać o tym, że wzrost sprzedaży (zwłaszcza powietrznych pomp ciepła) wynika również z:
- atrakcyjnych kosztów ogrzewania, które np. dla domu o powierzchni 100 m² w standardzie WT - 2021, wynoszą ok. 2.000 zł;
- rosnącego zaufanie do tej technologii, zarówno w przypadku samych użytkowników, jak i instalatorów (zapraszamy do naszego Rankingu firm instalujących pompy ciepła);
- niestabilnej sytuacji gospodarczo - politycznej i rosnących cen paliw (zwłaszcza gazu, węgla i ekogroszku). Swoją cegiełkę dokłada tu również agresja Rosji na Ukrainę, która zmusza pozostałe kraje do ponownego przemyślenia swoich strategii energetycznych i skupienia się na tym, w jaki sposób unikać importu paliw kopalnych z tego kraju;
- wygoda, komfort i bezpieczeństwo - odpowiednio dobrana pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa (jej użytkowanie ogranicza się jedynie do odpowiednich ustawień regulatora i dostosowania pracy do swoich indywidualnych potrzeb) i nie wymaga dużych nakładów finansowych na przeglądy czy serwis. Ponadto jest ona najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania domu (przy jej użyciu, tak jak w przypadku instalacji gazowej, czy olejowej nie ma ryzyka zaczadzenia, czy wybuchu) i w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym zapewnia najwyższy możliwy komfort cieplny;
- rosnącego zainteresowanie produkcją energii elektrycznej na własne potrzeby. Mowa tu przede wszystkim o boomie na fotowoltaikę, do czego przyczynił się program Mój Prąd. Ponieważ to instalacja fotowoltaiczna odpowiada za produkcję zielonej, darmowej energii, która następnie zasila urządzenia znajdujące się w gospodarstwie, czy przedsiębiorstwie, w tym i pompę ciepła (75 proc. pobieranej energii pochodzi z OZE, jednak pozostałe 25 proc., potrzebne do pracy sprężarki, musi być dostarczone z sieci lub właśnie z instalacji PV).
Coraz wyższa jest również świadomość ekologiczna Polaków. Jak wynika bowiem z przeprowadzonego przez Instytut IBRiS na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej badania, zdecydowana większość (aż 87 proc. ankietowanych) jest zdania, że za zmiany klimatu odpowiedzialny jest przede wszystkim człowiek:
W związku z tym, coraz więcej Polaków deklaruje, że podczas zakupów nowych urządzeń zwraca uwagę na ich klasę energetyczną, z czego wielu z nich jest skłonna zapłacić więcej za produkty, które mają mniej szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.
Hybrydowe pompy ciepła - co warto wiedzieć?
Warto pamiętać o tym, że niezależnie od stosowanego dotychczas rodzaju paliwa, wymiana urządzenia grzewczego przynosi względnie niskie oszczędności (wynikające jedynie z poprawy sprawności). W związku z tym, w modernizowanych instalacjach, w celu obniżenia kosztów takiego przedsięwzięcia, często pozostawia się dotychczasowe źródło ciepła, uzupełniając je pompą ciepła o mocy grzewczej pokrywającej częściowe zapotrzebowanie na ciepło budynku. W układzie hybrydowym, to ekologiczne i ekonomiczne urządzenie może zatem cechować się mniejszą mocą, a tym samym niższym kosztem zakupu, co naturalnie ma też korzystny wpływ na ostateczny koszt inwestycji.
Dzięki hybrydowej pompie ciepła można uzyskać najlepszy stosunek wydatków związanych z inwestycją do korzyści wynikających z obniżenia kosztów ogrzewania. Przy czym będzie on tym większy, im stosowane paliwo jest droższe. Właściwa modernizacja kotłowni opalanej gazem płynnym lub olejem opałowym, po dołożeniu do niej pompy ciepła może przynieść obniżenie kosztów ogrzewania budynku nawet o połowę. Najszybsza i najprostsza w montażu jest powietrzna pompa ciepła (nie wymaga ona bowiem skomplikowanych prac ziemnych, tak jak gruntowa pompa ciepła). Urządzenie to powinno wówczas pokrywać większość zapotrzebowania na ciepło budynku, a pozostawiony piec, załączać się wyłącznie w czasie najsilniejszych mrozów.
W układzie hybrydowym powietrzna pompa ciepła zapewnia zwykle pokrycie około 70 - 80% potrzeb cieplnych budynku, natomiast pozostałą część może uzupełniać w tym przypadku znajdujący się w nim kocioł grzewczy.
Hybrydowa pompa ciepła - działanie
Działanie powietrznej pompy ciepła jest zasadniczo identyczne z pracą lodówki. Z tą jednak różnicą, że zamiast usuwać ciepło z wnętrza (tak jak ma to miejsce w przypadku tego ostatniego urządzenia), pompa usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje energię do domu w postaci ciepła, które jest następnie przekazywane do systemu centralnego ogrzewania (wykorzystując zasadę fizyczną, tzw. efekt Joule’a-Thomsona). Przy czym w zależności od temperatury zewnętrznej powietrza, hybrydowa pompa ciepła „decyduje” czy w danym momencie ma działać wyłącznie ona, kocioł gazowy, czy może oba te urządzenia na raz.
Hybrydowa pompa ciepła jest najczęściej połączeniem pompy ciepła typu powietrze-woda, która pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i transportuje je do powietrza wewnętrznego (w budynku) oraz kotła kondensacyjnego, w którym paliwem jest gaz.
Systemy biwalentne
Pompa ciepła może w zależności od rodzaju i sposobu zaprojektowania instalacji, pracować samodzielnie (w trybie monowalentnym, gdzie stanowi wówczas jedyne źródło ciepła i samodzielnie pokrywa całe zapotrzebowanie zarówno na ciepło budynku, jak i c.w.u.) lub też w kombinacji z innymi urządzeniami grzewczymi. Ten ostatni system nazywany jest biwalentnym. W nim pompa ciepła wspomagana jest drugim źródłem ciepła, którym może być: piec gazowy, olejowy, kocioł na paliwo stałe, czy grzałka elektryczna.
Wówczas do systemu takiego dobierana jest pompa ciepła o mniejszej mocy grzewczej niż moc obliczeniowa budynku, bowiem brakujące ciepło uzupełnia dodatkowe źródło ciepła, które jest automatycznie włączane lub wyłączane przez jej regulator (szacuje się, że moc grzewcza pompy powinna wynosić co najmniej 50 proc. obliczeniowej mocy grzewczej budynku). Urządzenia w systemie ogrzewania hybrydowego mogą pracować w:
- trybie biwalentnym monoenergetycznym - mówi się o nim w przypadku pompy ciepła z dodatkowym elektrycznym źródłem ciepła (wbudowanym przepływowym podgrzewaczem elektrycznym lub kotłem elektrycznym). Układ ten zapewnia wystarczającą moc grzewczą w okresach szczytowego poboru prądu, a więc wtedy, gdy temperatura zewnętrzna jest bardzo niska. Opcja ta stosowana jest często w nowym budownictwie wyposażonym w ogrzewanie podłogowe, w którym potrzebna jest niewielka moc grzewcza. Pompa ciepła pokrywa około 90% potrzeb rocznych ciepła;
- trybie biwalentnym alternatywnym, gdzie pompa ciepła do osiągnięcia tzw. punktu biwalentnego (określa on temperaturę zewnętrzną przy której pompa będzie zastępowana lub wspomagana pracą konwencjonalnego źródła ciepła) samodzielnie pokrywa obciążenie grzewcze budynku. Natomiast, gdy zostanie on osiągnięty, to urządzenie wyłącza się, a pracę przejmuje drugie źródło ciepła (może nim być kocioł gazowy). Z szacunków wynika, że w trybie alternatywnym pompa ciepła dostarcza ok. 60 - 80% wymaganego ciepła. Jest on zwłaszcza przydatny w obiektach modernizowanych, w których standard energetyczny jest niższy oraz takich, gdzie instalacja grzewcza posiada wyższą temperaturę roboczą;
- trybie biwalentnym równoległym - w tym układzie pompa ciepła samodzielnie pracuje do określonej temperatury zewnętrznej, zaś poniżej jej załączone zostaje dodatkowe źródło ciepła, które pracuje równocześnie z pompą. Zadaniem drugiego urządzenia jest uzupełnienie brakującej mocy grzewczej lub ogrzanie wody do wyższej temperatury. Co ważne, w takiej instalacji wystarczy pompa ciepła o mniejszym źródle dolnym i mocy, dzięki czemu jej koszt jest niższy. Do tego, układ ten jest możliwy do zastosowania w połączeniu z urządzeniem o dobrej regulacyjności, takim jak m.in. piec gazowy z modulowaną mocą, płynnie dostosowującą się do aktualnych potrzeb cieplnych. W trybie biwalentnym równoległym, w przeciwieństwie do biwalentnej pracy alternatywnej udział pompy ciepła w rocznej produkcji jest znacznie wyższy.
Tak więc w trybie biwalentnym mieszanym w pewnym zakresie potrzeb grzewczych pompa ciepła i drugie źródło pracują równolegle. Przy czym ta pierwsza wyłącza się kiedy jej współczynnik wydajności spada poniżej zadanej granicy, wówczas całe zapotrzebowanie na ciepło pokrywane jest przez dodatkowe źródło ciepła. Układy biwalentne często stosowane są w modernizowanych instalacjach oraz w nowych budynkach o dużym zapotrzebowaniu na ciepło, dla obniżenia kosztów inwestycji. Warto tu jednak zaznaczyć, że wadą pracy biwalentnej jest większe, niż w przypadku pracy monowalentnej, zużycie energii z konwencjonalnego źródła, zaletą zaś dobór pompy ciepła o mniejszej mocy, co wiążę się z mniejszym wydatkiem.
Ogrzewanie hybrydowe gaz i pompa ciepła
Ogrzewanie hybrydowe zyskuje na popularności głównie dzięki temu, że pozwala obniżyć całkowite koszty ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. W wielu krajach zaczynają być ono instalowane na wielkę skalę. Najnowsze systemy hybrydowe same decydują, które źródło ciepła powinno pracować w danym czasie, co pozwala na maksymalne obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Jak wiemy, za system taki uznaje się wyłącznie instalację, korzystającą z co najmniej dwóch rodzajów paliw lub energii elektrycznej. Najczęściej jest to powietrzna pompa ciepła (typu powietrze - woda) i piec gazowy lub kocioł olejowy, dzięki takiemu układowi można bowiem osiągnąć największe oszczędności.
Jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które posiadają już kocioł gazowy i chciałby go wymienić, aby płacić mniej za ogrzewanie, ale jednocześnie nie chcą całkowicie rezygnować z tego źródła ciepła. Niskotemperaturowe hybrydowe pompy ciepła zalecane są zwłaszcza do domów i mieszkań, w których z powodzeniem mogą być zastosowana do modernizacji instalacji ogrzewania. Natomiast w przypadku nowych budynków z dostępem do sieci gazociągowej, popularnym połączeniem jest hybrydowa pompa ciepła z kondensacyjnym kotłem gazowym, który pracuje z wyższą sprawnością od tych tradycyjnych (osiągając sprawność do 109%). W sprzyjających warunkach pompa ciepła jest w stanie spełnić zapotrzebowanie energetyczne budynku aż w 70 - 80%, pozostałą część pokrywa zaś konwencjonalne źródło ciepła.
Jak to przebiega? Otóż w zależności od temperatury na zewnątrz, cen energii i wewnętrznych obciążeń cieplnych, hybrydowa pompa ciepła sama dokonuje inteligentnego wyboru między tym, które urządzenie - pompa czy piec gazowy, mają w danym czasie pracować (ewentualnie decydując się też na ich jednoczesną aktywność). Przy czym zawsze jest to wybór najbardziej ekonomiczny. Należy tu również podkreślić, że w przypadku umiarkowanego klimatu europejskiego:
- największą część wymaganej mocy cieplnej pokrywa tryb pompy ciepła i tryb hybrydowy, co zapewnia większą wydajność cieplną. Ten pierwszy optymalizuje koszty eksploatacji przy umiarkowanych temperaturach zewnętrznych. Drugi zaś - hybrydowy (kiedy to pompa ciepła i kocioł gazowy pracują jednocześnie) ma miejsce wówczas gdy wymagane jest duże obciążenie cieplne lub osiągnięcie najwyższej wydajności w danych warunkach;
- natomiast najmniejszą część wymaganej mocy cieplnej pokrywa tryb gazowy, który załącza się automatycznie gdy temperatura zewnętrzna drastycznie spadnie. Wówczas to bowiem tryb hybrydowy nie będzie już skuteczny.
W ramach instalacji hybrydowej pompa pracuje jako główne urządzenie grzewcze, natomiast kocioł pełni funkcję szczytowego źródła ciepła, stosowanego dla zaspokojenia zwiększonych potrzeb cieplnych. W takim układzie powietrzna pompa ciepła zapewnia zwykle pokrycie około 70 - 80% potrzeb cieplnych budynku, natomiast pozostałą część może uzupełniać w tym przypadku znajdujący się w nim kocioł grzewczy.
Ogrzewanie hybrydowe gaz i pompa ciepła - korzyści
Zastosowanie hybrydowej pompy ciepła podnosi funkcjonalność całego systemu. Wszystko dzięki temu, że w układzie tym poszczególne urządzenia pracują naprzemiennie, w zależności od temperatury zewnętrznej, wymaganej mocy grzewczej i kosztów pracy. Również jeśli ceny prądu, czy paliwa pójdą znacznie w górę, to użytkownik może zmienić priorytety źródła ciepła. Co ważne, rozwiązanie takie zwiększa również poziom bezpieczeństwa w przypadku awarii (czy to pompy ciepła, czy kondensacyjnego kotła gazowego) jak i daje możliwość korzystania z chłodzenia pomieszczeń bez konieczności inwestycji w oddzielny układ klimatyzacji.
Ponadto ogrzewanie hybrydowe gaz i pompa ciepła, to nie tylko korzyści związane z większą wydajnością cieplną (nawet o ok. 35% w porównaniu z ogrzewaniem samym kotłem kondensacyjnym), ale i m.in.
- brak konieczności wymiany istniejących grzejników i rurociągów podczas modernizacji systemu ogrzewania w przypadku wielu dostępnych obecnie hybrydowych pomp ciepła, które mogą podgrzać wodę do 80°C;
- tryb gazowy (praca samego kotła kondensacyjnego), która włącza się tylko, gdy temperatura na zewnątrz drastycznie spada;
- to, że system hybrydowy doskonale spełnia kryteria, związane z polityką krajów UE, w których dominuje trend na ciągłe obniżanie zapotrzebowania energii i większe wykorzystanie OZE;
- to, że odpowiednie tryby pracy umożliwiają elastyczną pracę instalacji hybrydowej. Najczęściej do wyboru są tryby: ekonomiczny, ekologiczny lub komfortowy. Gwarantuje to dopasowanie pracy pompy ciepła i drugiego źródła energii cieplnej;
- to, że kocioł i pompa ciepła w układzie hybrydowym nie pracują równocześnie przez cały rok z jednakową mocą (w zależności od ustawień mogą działać w trybie biwalentnym równoległym lub biwalentnym alternatywnym). Ten podział pracy zwiększa także znacznie żywotność obu urządzeń).
Hybrydowa pompa ciepła - opinie i oferta
Ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania hybrydowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W wielu krajach zaczynają być one instalowane na wielką skalę. Przykładem takim jest chociażby Holandia, gdzie rocznie montowanych ma być tam 100 tys. hybrydowych pomp ciepła (program ma ruszyć w 2024 roku). Rośnie bowiem zapotrzebowanie właścicieli budynków na zastąpienie systemów grzewczych, zwłaszcza kotłów gazowych bardziej wydajnymi, mniej kosztownymi i bardziej przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami.
Hybrydowe pompy ciepła oferują znacznie więcej możliwości i pozwalające zaoszczędzić energię posiada w ofercie wielu producentów pomp ciepła. Stąd też oferta rynkowa w zakresie urządzeń i zestawów hybrydowych jest bardzo bogata, co znacznie ułatwia odpowiednie rozwiązanie w zależności od potrzeb klienta. Największym uznaniem cieszą się zwłaszcza naścienne moduły hybrydowe łączące gazowy kocioł kondensacyjny i pompę ciepła powietrze/woda. Ponadto dostępne są też zestawy hybrydowe wyposażone w olejowy lub gazowy kocioł grzewczy, hybrydowy zasobnik c.w.u. oraz w pompę ciepła (rozwiązanie to wykorzystywane jest w budynkach modernizowanych). Hybrydowe pompy ciepła mają w swojej ofercie takie firmy jak m.in.
- Immergas, która przygotowała dla swoich klientów system hybrydowy Magis Combo łączący w sobie elementy kotła kondensacyjnego zintegrowane z modułem hydraulicznym powietrznej pompy ciepła typu Split. Ten hybrydowy system występuje w wersji dwufunkcyjnej (Magis Combo) lub jednofunkcyjnej (Magis Combo Plus) z możliwością podłączenia zasobnika c.w.u.;
- Daikin, która w swojej ofercie posiada hybrydową pompę ciepła Daikin Altherma R Hybrid składającą się z trzech podzespołów (jednostki zewnętrznej i wewnętrznej pompy ciepła oraz gazowego kotła kondensacyjnego). Hybrydowa pompa ciepła powietrze - woda tego producenta automatycznie określa najbardziej ekonomiczną i efektywną energetycznie kombinację ogrzewania, co pomaga oszczędzać aż do 35% więcej energii w porównaniu z gazowym kotłem kondensacyjnym;
- Vaillant, która oferuje kompletny układ hybrydowy aroTHERM, w którego skład wchodzi m.in. pompa powietrze-woda (aroTHERM VWL 85/3A) i kocioł kondensacyjny (np. ecoTEC plus);
- De Dietrich, na której liście produktów znajdują się takie zestawy hybrydowe jak: HPI G Hybrid B200 (układy hybrydowe gazowego kotła kondensacyjnego Modulens G z powietrzną pompą ciepła od 3,9 do 14,6 kW) i HPI G Hybrid V200 (układy hybrydowe gazowego kotła kondensacyjnego Modulens G z powietrzną pompą ciepła od 3,9 do 14,6 kW);
- Viessmann, która posiada w swojej ofercie gazowe kompaktowe urządzenie hybrydowe Vitocaldens 222-F. Ten system energetyczny, zajmujący niewiele miejsca składa się z pompy ciepła powietrze/woda typu Split, gazowego kotła kondensacyjnego i zasobnika wody użytkowej;
- Nibe - pompy ciepła tego producenta mają ogromne możliwości konfiguracji systemu. Proponowany system składa się z hybrydowej powietrznej pompy ciepła NIBE z jednostką wewnętrzną NIBE GVM 200, z wbudowanym gazowym kotłem kondensacyjnym;
- Galmet, która posiada Hybrydowy System Grzewczy Galmet, dzięki któremu inwestor zyskuje m.in. jednego producenta, instalatora i serwis całego systemu oraz atrakcyjną cenę takiego systemu hybrydowego.
Hybrydowa pompa ciepła - cena
Jaki jest zatem cena pompy ciepła hybrydowej? Należy tu od razu podkreślić, że mimo wspomnianych już wcześniej oszczędności, inwestycja w system hybrydowy wymaga sporych środków finansowych, ze względu na nabycie dodatkowego urządzenia grzewczego (koszt przedsięwzięcia w hybrydową pompę ciepła i kocioł gazowy jest wyższy chociażby w porównaniu do kotła gazowego z kolektorami słonecznymi czy pompą ciepła przeznaczoną do podgrzewania ciepłej wody użytkowej). Przy czym to, ile przyjdzie zapłacić nam za pompę ciepła będzie zależeć od wielu czynników w tym od:
- dolnego źródła, z którego urządzenie pozyskuje energię cieplną;
- wielkości i wykończenia budynku;
- producenta i parametrów;
- lokalizacji domu.
Oczywiście, inwestor mniej zapłaci za samą pompę ciepła, którą dopasuje do istniejącego już w budynku źródła ciepła, a więcej za hybrydową pompa ciepła ze zintegrowanym gazowym kotłem kondensacyjnym. Dla przykładu hybrydowa pompa ciepła Viessmann VITOCALDENS 222-F ze zintegrowanym kotłem kondensacyjnym o mocy 19 kW to wydatek rzędu 67.080 zł (typ HAWB 222.A29) lub 68.329 zł (typ HAWB-AC 222.A29 z dodatkową funkcją chłodzenia).
Warto mieć jednak na uwadze to, że koszt hybrydowej pompy ciepła, to na szczęście jedyny duży wydatek, bowiem już sam jej montaż (do współpracy hybrydowej najczęściej używa się powietrznych pompa ciepła) w porównaniu do jej gruntowego odpowiednika, jest prosty i szybki (nie wymaga wykonania kosztownych odwiertów). Ponadto koszt takiej inwestycji zwraca się w ciągu kilku lat, zwłaszcza jeśli inwestor zdecyduje się na skorzystanie z dofinansowania do pompy ciepła.
Hybrydowa pompa ciepła - dofinansowanie
System, w skład którego wchodzą urządzenia korzystające z OZE kwalifikują się do dofinansowania z programów regionalnych i ogólnopolskich. Wiele z nich zapewnia środki na poprawę efektywności energetycznej i na wymianę starych systemów ogrzewania na czystsze alternatywy. Wśród nich wymienić można m.in.
- rządowy program Czyste Powietrze, w przypadku którego dotacja na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu wynosić może nawet 69.000 zł (najwyższy poziom dofinansowania);
- program Moje Ciepło, to kolejne źródło finansowania, które ruszyło 29 kwietnia 2022 roku. Jest ono w całości poświęcone dofinansowaniom na zakup i instalację pompy ciepła w nowych domach. Ważne jednak, aby w zestawie hybrydowym pompa ciepła spełniała wymagania techniczne uwzględnione w programie “Moje Ciepło”, w tym m.in. klasę efektywności energetycznej, i/lub współpracę z wodnym ogrzewaniem niskotemperaturowym. Ponadto drugim elementem zestawu nie może być źródło ciepła zasilane paliwem stałym.
- dofinansowania do wymiany pieca, wysokość których zależy od indywidualnych warunków ustalanych przez lokalne władze;
- ulgę termomodernizacyjną, którą można łączyć z “Czystym Powietrzem”. Pozwala ona na odliczenie od dochodów wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, wymiany źródeł ogrzewania oraz instalacji urządzeń korzystających z OZE (w tym pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych).
Hybrydowa pompa ciepła - zalety
Zastosowanie hybrydowej pompy ciepła ma wiele zalet, takich jak m.in.
bezpieczeństwo i niezależność dzięki dwóm źródłom ciepła
wysoka efektywność energetyczna
duże łączne moce grzewcze (np. przy podgrzewaniu wody użytkowej)
to, że jest ona w pełni komfortowym i tanim w eksploatacji sposobem ogrzewania
mniejsze rachunki za ogrzewanie - rozwiązania zastosowane w hybrydzie pozwalają na jeszcze większą oszczędność
dywersyfikacja źródeł energii
gwarancja ciągłość dostarczania ciepła
nie tylko ogrzewanie zimą, ale i chłodzenie latem
redukcja emisji CO2 - jest to więc system ekologiczny
wygoda użytkowania - automatyczny system bezobsługowy
wysoka efektywność energetyczna układu
ogrzewanie spełniające wymagania stawiane budynkom przez UE
duże łączne moce grzewcze przy oszczędności miejsca montażowego
kompleksowe zaopatrzenie domu w energię
zapewnienie najbardziej ekonomicznego rozwiązanie o danej porze roku
znaczne zmniejszenie emisji spalin
możliwość współpracy z instalacją PV
większą niezależność od cen paliw i energii
wyższy poziom komfortu obsługi urządzeń
niższe koszty eksploatacyjne i serwisowe
szybka i łatwa instalacja
możliwość skorzystania z dofinansowań i ulgi termomodernizacyjnej
uniezależnienie od jednego dostawcy - większe bezpieczeństwo ciągłości wytwarzania energii (np. przy awarii, dużych różnicach w cenie danego nośnika)