net-billing vs net-metering

Net-billing vs net-metering - porównanie

Net-billing i net-metering to dwa systemy prosumenckie, równolegle działające w Polsce od 2022 roku. W tym artykule porównujemy oba systemy i pomagamy znaleźć odpowiedź co jest lepsze: net-billing czy system opustów.

Net-metering vs net-billing

Net-metering to pierwszy działający system prosumencki w Polsce, nazywany też systemem opustów. Net-meteringiem są objęte instalacje przyłączone do sieci do 31 marca 2022 roku. Opiera się on na rozliczeniu ilości energii oddanej do sieci. Nadwyżki prosument może odebrać z "wirtualnego magazynu w sieci", pomniejszając w ten sposób ilość energii pobranej z sieci. Szczegółowe informacje o tym, jak działa net-metering w Polsce znajdziecie na stronie: Co jest net-metering (system opustów)?.

Net-billing to nowy system rozliczenia fotowoltaiki, obowiązujący instalacje przyłączone do sieci po 1 kwietnia 2022 roku. W tym systemie nadwyżki prądu oddane do sieci są wyceniane według aktualnej stawki giełdowej (miesięcznej lub godzinowej). Uzyskane środki mogą posłużyć do pokrycia wartości energii pobranej z sieci. Więcej o zasadach net-billingu przeczytacie w naszym artykule: Co to jest net-billing?

Net-billing czy net-metering – porównanie najważniejszych zasad

Poniżej znajdziecie porównanie najważniejszych cech net-billingu (nowy system) i net-meteringu (stary system).

Net-metering Net-billing
Sposób rozliczania Ilościowy – barter Wartościowy – sprzedaż
Wartość energii Energia eksportowana do sieci ma dokładnie taką samą wartość jak energia importowana z sieci. Innymi słowy, stosunek kosztów między importem a eksportem energii wynosi 1:1. Ceny energii oddawanej i pobieranej są różne. Cała energia oddana do sieci jest sprzedawana - według stawki rynkowej.
Cała energia importowana z sieci jest natomiast kupowana po stawce z cennika sprzedawcy.
Opłaty dystrybucyjne Opust na opłaty dystrybucyjne w zakresie elementów zmiennych. Uiszczanie pełnych opłat stałych i zmiennych.
Okres rozliczeniowy 12 miesięcy. 12 miesięcy.
Niewykorzystane nadwyżki wprowadzone do sieci Po upływie 12 miesięcy – przepadają. Po upływie 12 miesięcy, 20% wartości energii wprowadzonej do sieci z każdego miesiąca jest oddawana prosumentowi.
Autokonsumpcja Ważna, ale nie decyduje o opłacalności inwestycji. Kluczowa dla zachowania rentowności przedsięwzięcia.

Jak widać, zmiany są istotne. Przede wszystkim, net-billing ze względu na swój kształt kładzie ogromny nacisk na autokonsumpcję i przesunięcie oddawania energii poza godziny szczytu – z racji dużej dysproporcji między ceną hurtową a ceną detaliczną (szczególnie, że ceny będą ustalane co godzinę). To z całą pewnością pobudzi rynek magazynów energii.

Net-billing vs net-metering - kalkulacja oszczędności

Aby odpowiedzieć na pytanie, który system wybrać: net-billing czy net-metering warto przepowadzić uproszczoną kalkulację oszczędności płynących z obu systemów. Załóżmy, że porównujemy zyski z 1000 kWh energii wyprodukowanej przez instalację PV, dla obu systemów. Do kalkulacji przyjmujemy następujące założenia:

  • Autokonsumpcja - 20%
  • Cena energii sprzedanej - 0,446 zł / kWh (średnia cena z RCEm w 2023 roku)
  • Cena prądu (całkowita) - 1,3 zł / kWh (taryfowa cena prądu w 2024 roku)
Net-billing Net-metering
Wartość autokonsumpcji 0,2 x 1000 x 1,3 = 260 zł 0,2 x 1000 x 1,3 = 260 zł
Wartość oddanych nadwyżek 0,8 x 1000 x 0,446 = 356,80 zł 0,8 x 1000 x 1,3 = 1040 zł
Max. wartość zwrotu nadwyżek 0,2 x 356,80 zł = 71,36 zł Brak
Suma zysków 688,16 zł 1300 zł
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments