piec akumulacyjny

Piec akumulacyjny: działanie, rodzaje, koszty

Sezon grzewczy już się rozpoczął – coraz częściej zadajecie nam pytania o różnego rodzaju metody ogrzewania. Dziś postanowiliśmy przybliżyć Wam temat pieców akumulacyjnych. Wytłumaczymy więc, jak działają te urządzenia, a także jakie są koszty zakupu.

O samych piecach akumulacyjnych wspominaliśmy już w artykule Ogrzewanie elektryczne domu – które opłaca się najbardziej?. We wpisach blogowych pojawił się też wpis o innym sposobie pozyskiwania ciepła w domu. Chodzi mianowicie o Ogrzewanie na podczerwień - nowoczesne ogrzewanie domu.

Jak działa piec akumulacyjny?

Piec akumulacyjny, to grzejnik elektryczny, który ma bardzo dużą pojemność cieplną. Składa się on z poszczególnych bloków akumulacyjnych, czyli grzałki i cegieł lub bloczków (najczęściej ze stopu magnetytowego). Całość jest pokryta materiałem izolującym.

Piec ten działa w ten sposób, że podczas pobierania taniego prądu nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Przez pozostały czas urządzenie oddaje zgromadzone ciepło. Od razu więc widać, że ten rodzaj ogrzewania sprawdzi się wtedy, gdy mamy taryfę dwustrefową, czyli G12 lub G12w. Do tego wątku jeszcze wrócimy.

W przypadku pieców akumulacyjnych działa zasada, że jedno urządzenie ogrzewa tylko jedno pomieszczenie. Nie stworzymy tutaj połączonego systemu grzewczego. Każdy piec jest niezależnym źródłem ciepła.

Ważne jest jednak to, że piece te są dość ciężkie. Te o mocy 1 kW ważą do około 60 kg, a urządzenia 6 kW już około 300 kg. Sposób montażu musi być zatem dostosowany do masy pieca. Dodatkowo urządzenie powinno być podpięte bezpośrednio do puszki z prądem. Przy pracach instalacyjnych będzie niezbędny elektryk z uprawnieniami.

Rodzaje akumulacyjnych grzejników na prąd

Ze względu na to, w jaki sposób pracy rozróżnia się piece akumulacyjne statyczne i dynamiczne. Różni je również cena oraz stopień efektywności.

Statyczne piece akumulacyjne

Są tańsze niż te dynamiczne. Charakteryzują się tym, że oddają ciepło od razu po nagrzaniu aż do ostygnięcia. Sposób ogrzewania powietrza wykorzystuje konwekcję (wznoszenie ciepła): zimne powietrze u dołu urządzenia trafia między bloki akumulacyjne i tam ogrzewa się, stopniowo się unosząc. Wylot ciepła jest u góry pieca. W urządzeniach starszego typu problemem był sposób sterowania, a konkretnie mała kontrola nad piecem.

Dynamiczne piece akumulacyjne

Rozwiązanie nieco droższe. Tutaj obieg powietrza wymuszany jest przez wentylator. Aby urządzenie nie oddawało zbyt wiele ciepła, wtedy gdy wentylator jest wyłączony, to wlot i wylot powietrza znajduje się u dołu. Kanały mają kształt odwróconej litery U. Przez to rozwiązanie nie działa tutaj konwekcja.

Dzięki regulowanej sile wentylatora mamy tu większą kontrolę nad tym, jaka temperatura jest w danym pomieszczeniu. Tym samym jest też mniejsza strata ciepła i tym samym mniejszy pobór prądu.

Moc pieca akumulacyjnego - jak dobrać?

Producenci pieców akumulacyjnych zalecają 70W na każdy m3 pomieszczenia. Warto pamiętać o tym, że jest to wartość orientacyjna. Im lepiej zaizolowane pomieszczenie, tym moc pieca powinna być mniejsza. Odwrotnie, jeśli mamy duże straty ciepła, np. z powodu braku ocieplenia lub nieszczelnych okien.

Jeśli budynek przeszedł audyt energetyczny, to mamy tam informację o zapotrzebowaniu na ciepło. Wartość tę należy pomnożyć przez współczynnik przeliczeniowy (równy 2,4) i wtedy będziemy wiedzieć, jakiej mocy urządzenie jest nam potrzebne do danego pomieszczenia.

Koszty zakupu pieca akumulacyjnego

A jakie są koszty zakupu tych grzejników elektrycznych? Jak już napisaliśmy: piece akumulacyjne statyczne są tańsze niż dynamiczne.

Dla przykładu grzejnik statyczny o mocy 1,7 kW można kupić za niecałe 1 000 zł. Piec dynamiczny o podobnej mocy (1,6 kW) kosztuje już około 1 600 zł. Aby porównanie było dla Was wyraźniejsze, to w piecach statycznych za każde 0,1 kW płacimy 58,9 zł, a w dynamicznych 100 zł.

Czy przy wyższych mocach grzewczych dalej jest taka różnica cenowa między poszczególnymi rodzajami pieców akumulacyjnych? Sprawdźmy to! Dla przykładu grzejnik statyczny o mocy 3,4 kW kosztuje około 1 500 zł (44,1 zł za każdy 0,1 kW). Urządzenie dynamiczne o mocy 3 kW kosztuje około 2 100 złotego. Za każde 0,1 kw płacimy więc 70 zł.

Wady i zalety pieców akumulacyjnych

Zastanówmy się teraz, jakie są wady oraz zalety tego typu grzejników elektrycznych.

Wady:

  • wysokie koszty zakupu;
  • nieporęczność i duża waga;
  • jedno urządzenie ogrzewa tylko jedno pomieszczenie;
  • konieczność korzystania z taryfy G12 lub G12w;
  • długi czas nagrzewania.

Zalety:

  • bezobsługowość - wystarczy ustawić odpowiedni program i urządzenie nie wymaga już żadnych większych interwencji;
  • ekologiczne - nie powodują emisji CO2, znacznie czystsze, gdy energię pozyskujemy z OZE;
  • wysoka wydajność energetyczna - prawie 100% pobranego prądu przetwarzane jest na ciepło.

Dyskusyjne są natomiast koszty eksploatacyjne. Warto pamiętać, że piece akumulacyjne sprawdzą się jako wsparcie systemu ogrzewania. Będą też ciekawym rozwiązaniem dla osób, które mają przydomowe instalacje OZE. Pełne wykorzystanie opustów znacznie obniży koszty ogrzewania budynku.

Piece akumulacyjne to też dobre rozwiązanie wówczas, gdy musimy ogrzać dane pomieszczenie, a nie ma infrastruktury, by zamontować inne źródło ciepła.

Kiedy mamy natomiast taryfę G11 (jednostrefową), to korzystanie z pieca akumulacyjnego wydaje się być chybionym ekonomicznie pomysłem. Wyjątkiem, mogą być przykładowo lokale na wynajem, zwłaszcza gdy zainstalowany jest licznik przedpłatowy. Wówczas właściciel mieszkania nie musi martwić się o ewentualne długi lokatorów.

A jeśli macie piec akumulacyjny, to sprawdźcie, czy zmiana sprzedawcy prądu nie obniży jego kosztów eksploatacji!

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments