sprzedawca prądu upadł lub wypowiedział umowę co dalej

Sprzedawca prądu upadł lub wypowiedział umowę? Co dalej?

Na szczęście, nawet w przypadku wypowiedzenia umowy przez przez dotychczasowego sprzedawcę prądu, nie musicie obawiać się, że zostaniecie odcięci od dostaw energii elektrycznej, dlaczego? Ponieważ gwarantuje to Wam rezerwowy sprzedawca prądu. Pod wpływem ostatnich wydarzeń na polskim rynku energetycznym, pojęcie to zostało bardziej sprecyzowane 20 września 2018 roku, kiedy to Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podpisał nowelizację Prawa energetycznego. Co zatem zrobić kiedy sprzedawca prądu upadł lub wypowiedział umowę? Już rozwiewamy Wasze wszystkie wątpliwości!

Skutki podwyżek prądu

Już od początku tego roku obserwowany jest duży wzrost hurtowych cen energii, który jak wynika z analizy Instytutu Jagiellońskiego, będzie utrzymywał się do końca przyszłej dekady. Przez ciągle rosnące ceny na Towarowej Giełdzie Energii, zarówno państwowe spółki jaki i niezależni sprzedawcy zaczęli podnosić ceny za sprzedaż prądu dla klientów biznesowych. Podwyżki te sięgają nawet 110 proc. co oznacza, że zakup energii elektrycznej jest ponad dwukrotnie droższy niż w styczniu tego roku!

Co jest tego przyczyną? Zdaniem ekonomistów decydujący wpływ na taki stan rzeczy mają dwa podstawowe czynniki. Pierwszym z nich jest wzrost cen praw do emisji CO2, natomiast drugim są wyższe ceny węgla. To wszystko może spowodować to, że Polska w ciągu najbliższych kilku lat będzie miała najdroższy prąd w Europie, a to niekorzystnie odbije się na cenach produktów, jak i na naszych zarobkach.

Część firm energetycznych zakończyła sprzedaż energii

Jak wiemy, od momentu uwolnienia rynku energii elektrycznej, pojawiło się wiele firm świadczących usługi sprzedaży energii elektrycznej zarówno klientom prywatnym jak i biznesowym. Niestety, wzrost cen na Towarowej Giełdzie Energii, ma fatalny wpływ na mniejszych i niezależnych sprzedawców. Wielu z nich, już teraz, nie wytrzymało presji i braku stabilizacji na rynku energetycznym i zakończyło swoją działalność. We wrześniu sprzedaży prądu zaprzestały m.in. Energia dla Firm i Energetyczne Centrum.

Był to spory szok dla klientów, którzy poinformowani zostali, że w związku z tym, że firmy te nie mogą już prowadzić koncesjonowanej działalności w sposób stabilny i przewidywalny, to zaprzestają świadczenia swoich usług sprzedaży energii elektrycznej. W takim przypadku wszyscy odbiorcy, którzy mieli podpisane umowy z powyższymi sprzedawcami, przeszli na tzw. sprzedaż rezerwową.

Te niepokojące wydarzenia, spowodowały, że wcześniej marginalizowana rola rezerwowego sprzedawcy prądu, stała się nagle tak istotna. Również prace w tym kierunku wynikały z obowiązku nałożonego dyrektywami 2009/72/WE i 2009/73/WE, obowiązującymi w większości krajów członkowskich UE. Wskazują one mianowicie podmiot, na którym spoczywa obowiązek dostarczania odbiorcy końcowemu energii elektrycznej i paliw gazowych, w momencie gdy zaprzestaje ich dotychczasowy sprzedawca, czyli supplier of last resort. Nowelizacja Prawa energetycznego podpisana we wrześniu przez Ministra Energii, wprowadza ustawowe umocowania operatora systemu dystrybucyjnego i operatora systemu przesyłowego gazowego, do działania w imieniu i na rzecz odbiorcy końcowego.

Sprzedawca rezerwowy prądu - co to oznacza?

Co to wszystko oznacza dla nas, indywidualnych odbiorców, ale również i dla firm? W przypadku jakichkolwiek problemów z dotychczasowym sprzedawcą prądu, dostawy energii elektrycznej nie zostaną wstrzymane nam nawet na chwilę! Odpowiedzialni są za to sprzedawcy rezerwowi energii elektrycznej, którzy przejmują w tym czasie wszystkie obowiązki i opiekę nad klientami.

Sprzedawcą rezerwowym jest inny aktywny sprzedawca prądu, który prowadzi działalność na polskim rynku energetycznym i ma zawartą z dystrybutorem Generalną Umowę Dystrybucji (czyli umowę o świadczenie usług dystrybucji, która reguluje zasady współpracy pomiędzy sprzedawcą, a dystrybutorem w zakresie sprzedaży rezerwowej). W razie jakichkolwiek kryzysowych sytuacji ma on obowiązek przejęcia klientów od sprzedawcy, który wypowiedział im umowy.

Od czego zależy jaki sprzedawca zostanie nam przydzielony?

W każdej umowie o świadczenie usług dystrybucji, konsument powinien wyrazić zgodę (udzielić pełnomocnictwa) na zawarcie przez dystrybutora umowy sprzedaży ze sprzedawcą rezerwowym w jego imieniu. Lista wszystkich sprzedawców rezerwowych umieszczona jest zawsze na stronie internetowej dystrybutora. Jeśli dotychczasowy sprzedawca, z powodu likwidacji, czy upadłości zaprzestanie sprzedaży energii elektrycznej, to zawiera on w imieniu swojego klienta umowę ze sprzedawcą rezerwowym. Zmiana ta, odbywająca się zgodnie z prawem energetycznym, jest szybka i kompletnie nieodczuwalna dla kupującego.

Jednak to nie wszystko, ponieważ w nowelizacji Prawa energetycznego, przewidziany został jeszcze jeden dodatkowy mechanizm zabezpieczający na wypadek, gdyby sprzedawca rezerwowy nie wywiązał się ze swoich zadań i nie podjął się sprzedaży. Również te same kroki mają być podjęte gdy odbiorca nie posiadał z nim umowy. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to sprzedaż energii elektrycznej ma być realizowana przez tzw. sprzedawcę z urzędu. Jego przydzielenie uzależnione jest od miejsca, które zamieszkujemy. W obszarze dystrybucji prądu mamy tzw. monopol naturalny, co oznacza, że działa na nim firma, która odpowiada za dostawy prądu.

W naszym kraju do tzw. wielkiej piątki należą: ENEA, ENERGA, PGE, TAURON i innogy. Każdy z tych Operatorów Systemu Dystrybucyjnego, potocznie zwany Dystrybutorem, zajmuje się dystrybucją prądu i gwarantuje jego ciągła dostawę. Dzięki temu, że ma on podpisane umowy ze sprzedawcami prądu, może w razie jakichkolwiek problemów tych firm z dostawą prądu, automatycznie zostać naszym sprzedawcą rezerwowym.

Kiedy w życie wchodzi umowa sprzedaży rezerwowej?

Wchodzi ona w życie z dniem wypowiedzenia umowy lub zakończenia działalności przez naszego dotychczasowego sprzedawcy prądu. Umowa sprzedaży rezerwowej będzie obowiązywać do czasu, kiedy nie znajdziemy nowego sprzedawcy. Również może mieć miejsce taka sytuacja, w której Operator Systemu Dystrybucyjnego, reprezentujący nas przed tzw. sprzedawcą rezerwowym wskaże określony czas, w jakim będziemy rozliczani według stawek w sprzedaży rezerwowej.

Sama taryfa rezerwowa prądu może przyjąć inną nazwę niż obecna. Przykładowo, jeśli rozliczamy się w grupie taryfowej C11, to nowa może nazywać się C11f. Jednak możemy być pewni, że zmianie i to na pewno na mniej korzystną dla naszego portfela, ulegnie cena za kWh prądu! Zachowane natomiast zostaną strefy w taryfach, np. korzystając z grupy taryfowej G12 z podziałem na strefę dzienną i nocną, rozliczani będziemy tak jak do tej pory.

Sprzedawca prądu upadł lub wypowiedział umowę? Co dalej?

Dzięki sprzedaży rezerwowej, klient zyskuje gwarancję, że nie zostanie odcięty od dostaw prądu, w przypadku wypowiedzenia mu umowy przez dotychczasowego sprzedawcę energii elektrycznej lub też zaprzestania przez niego działalności. Jednak minusem takiego rozwiązania jest to, że wiąże się ono z o wiele wyższymi stawkami za kWh sprzedawanego prądu. Ceny w sprzedaży rezerwowej mogą być dwu-, trzy- lub nawet czterokrotnie wyższe od standardowych! W związku z tym, głównym zadaniem takiego klienta jest jak najszybsze znalezienie nowego i tańszego sprzedawcy. Przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.

Jak postępować? Co trzeba wiedzieć?

Tylko nowy sprzedawca prądu doprowadzi nas do wyjścia ze sprzedaży rezerwowej. Również on zajmie się wszystkimi niezbędnymi formalnościami i skróci czas na powrót do rynkowych stawek za prąd.

Z tego też względu, należy jak najszybciej, poszukać nowego sprzedawcę prądu! Jak zatem ustrzec się przed kolejną pomyłką? Przede wszystkim zawsze należy sprawdzić, czy wybrana przez nas firma posiada koncesję wydaną przez Urząd Regulacji Energetyki (całą bazę koncesjonariuszy znajduje się na stronie internetowej URE). Również, aby sprzedawać energię na terenie działania danego dystrybutora, firma musi mieć z nim podpisaną umowę tzw. Generalna Umowę Dystrybucji.

Przy wyborze nowego sprzedawcy prądu zwróćcie również uwagę na pochodzenie danej firmy, jej kapitał zakładowy (im większy, tym ryzyko mniejsze), jak i wiarygodność na rynku (czy jest np. notowana na giełdzie). Bardzo ważne są również opinie dostępne o danym przedsiębiorstwie w Internecie.

Niezwykle ważnym aspektem jest również cena za energię elektryczną - obecnie najlepsze oferty możecie sprawdzić w naszej porównywarce cen prądu. Ponadto, gdy już zdecydujecie się na konkretną ofertę, to zweryfikujcie dokładnie umowę - kary umowne, w jakich sytuacjach sprzedawca może podnieść ceny etc.

Jak załatwić wszystkie formalności?

Nową umowę należy podpisać wyłącznie z wiarygodnym podmiotem, który będzie dbał o nieprzerwane dostawy prądu. To również nowy sprzedawca energii elektrycznej, po przekazaniu przez nas swojego pełnomocnictwa, zajmie się wszystkimi niezbędnymi formalnościami. W tym celu należy udać się do punktu obsługi klienta wybranej firmy, skorzystać z jej infolinii lub też wypełnić odpowiedni formularz udostępniony na stronie internetowej. Niezależnie jaką formę wybierzemy, to nowa firma energetyczna powinna udzielić nam wszystkich informacji o opuszczeniu sprzedaży rezerwowej i przeprowadzić wszystkie formalności z tym związane.

Wbrew pozorom wyjście ze sprzedaży rezerwowej jest łatwiejsze niż się wydaje - wystarczy znaleźć nową ofertę i upoważnić nowego sprzedawcę prądu do przeprowadzenia wszystkich formalności.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pamela 600
Pamela 600
2020-08-24 21:00

To się w głowie nie mieści by w państwie prawa były lichwiarskie ceny prądu, zwłaszcza dla firm które wpłacają tyle pieniędzy do budżetu w formie podatków.Czy monopolista ma zawsze rację i wygrywa . Ja w firmie zapłaciłam 9, 15 za kWh, a po reklamacji której nie uznano okazało się że wpisali mnie sami na listę rezerwowych sprzedawców,zrobili to samowolnie bez mojej zgody . Teraz to ja mam problem , by sprawę odkręcić.

Hotel Ustka
Hotel Ustka
2018-11-20 11:07

Hotel, który prowadzę znalazł się dokładnie w takiej sytuacji. Dotychczasowy sprzedawca energii wycofał się z branży. W chwili obecnej (chyba z Urzędu) otrzymuję energię na podstawie umowy rezerwowej i będę musiała zapłacić1.330,00 zł netto za Mwh!!!!! Dotychczas płaciłam 293 zł. Dla hotelu to kosmiczne koszty, gdyż nasze zużycie wynosi w listopadzie około 15000 kwh. Mam wybranego nowego dostawcę prądu, podpisałam z nim umowę i szukam jakiegoś rozwiązania żeby skrócić czas obowiązywania umowy rezerwowej. W umowie rezerwowej zapisano, że wypowiedzenie może być jednomiesięczne liczone od końca miesiąca czyli dwa pełne miesiące minimum muszę płacić po 1.330 zł za Mwh, może ktoś zna inne rozwiązanie? Jak skrócić okres wypowiedzenia umowy? Czy naprawdę firmy muszą kupować energię wg lichwiarskich stawek, jak mają nowego dostawcę?