Podstawowe wiadomości o rachunku za gaz
Na samym początku musimy wyjaśnić, dlaczego na fakturze jest tak wiele wyszczególnionych pozycji. A tutaj sytuacja jest identyczna, jak w przypadku rachunku za prąd. Łączna kwota do zapłaty to suma:
- opłaty za dystrybucję gazu,
- opłaty za sprzedaż gazu.
Dzięki temu rozbiciu możliwa jest zmiana sprzedawcy gazu bez żadnych przerw w dostawie lub modyfikacji w infrastrukturze gazowej. I pamiętajcie: jeśli z nowym dostawcą podpiszecie umowę kompleksową, to dalej będzie przychodził tylko jeden rachunek. Firma gazowa rozliczy się z dystrybutorem (OSD) w Waszym imieniu.
Teraz omówimy poszczególne elementy rachunku za błękitne paliwo. Jest ich całkiem sporo. Oprzemy się przy tym, na rachunku udostępnionym przez PGNiG. A który wygląda następująco:
Informacje postanowiliśmy podzielić na te, które są ze względu na prawidłowe dokonywanie płatności, oraz te z zakresu sprzedaży i dystrybucji. Po prostu na co innego patrzymy, gdy analizujemy wysokość rachunku i gdy tworzymy polecenie przelewu.
Faktura za gaz - informacje o zużyciu i dystrybucji
W pierwszym odruchu zawsze patrzymy na kwotę do zapłaty i próbujemy określić, z czego ta kwota wynika. Dlatego właśnie zaczniemy od tych informacji.
Taryfa gazu (4)
To, jaką mamy taryfę gazu, zależy przede wszystkim od naszego deklarowanego miesięcznego (lub rocznego) zużycia. A to wynika z ilości i rodzaju urządzeń pobierających gaz. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ od taryfy zależą takie taksy jak opłata handlowa oraz cena gazu za kWh.
Chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę również na to, że wielu sprzedawców nalicza dodatkowe opłaty, jeśli zużycie gazu odbiega od ustaleń dla danej taryfy. Skontrolowanie tego parametru pozwala często na szybkie sprostowanie i uniknięcia zawyżonego rachunku.
Wielkość zużycia (5)
Otrzymujemy tutaj informację, ile według gazomierza pobraliśmy błękitnego paliwa. Jednostki to kWh (kilowatogodziny). Jeśli bliższe są Wam metry sześcienne, przeczytajcie jak przeliczyć 1 m3 gazu na kWh.
Cena za gaz (6)
Tutaj mamy informację, jaka jest stawka za 1 kWh paliwa gazowego. Stawka przypisana jest najczęściej do danej taryfy.
Opłata abonamentowa (7)
Związana ze świadczeniem usług sprzedaży. Jej wysokość jest zależna od taryfy oraz częstotliwości dokonywania odczytań wskazań gazomierza. Nie ma na nią wpływu bieżące zużycie gazu.
Opłata dystrybucyjna stała (8)
Wysokość tej opłaty jest stała. Naliczana jest ona za każdy miesiąc korzystania z infrastruktury gazowej. Pokrywa ona koszty utrzymania sieci dystrybucyjnej. Jeśli chcecie poczytać więcej na ten temat to zapraszamy do artykułu: Ceny dystrybucji gazu.
Opłata dystrybucyjna zmienna (9)
Tutaj kwota jest zależna od zużycia gazu w danym okresie. To opłata związana z kosztami przesyłu paliwa gazowego do naszego miejsca poboru.
Kwota do zapłaty (10)
To zsumowane wszystkie opłaty brutto, czyli dokładnie tyle, ile musimy przekazać firmie gazowej.
Rachunek za gaz - co kontrolować podczas dokonywania płatności?
Teraz czas na te elementy, które są ważne, gdy dochodzi do płatności. Powinniśmy bowiem się upewnić, co do tego, że pieniądze trafią do sprzedawcy gazu oraz czy na pewno opłacamy swój rachunek.
Termin zapłaty (11)
Data, do której jesteśmy zobowiązani do rozliczenia się z firmą gazową. Przekroczenie tego terminu może skutkować różnymi sankcjami, włącznie z odłączeniem gazu.
Numer konta (1)
W zasadzie firmę gazową najbardziej interesuje, abyście dokonali wpłaty na jej rachunek. I jest to zasadnicza kwestia podczas dokonywania płatności. Każdy z klientów PGNiG ma przypisany indywidualny rachunek do rozliczeń ze sprzedawcą gazu. W przypadku innych sprzedawców może być jednak inaczej.
Numer klienta (2)
Każda osoba, która ma podpisaną umowę z firmą gazową, ma też nadany indywidualny numer klienta. Po tym parametrze możecie skontrolować, czy w systemie informatycznym nie ma żadnego błędu. Gdyby nastąpił, to moglibyście otrzymywać rachunki kogoś innego:(
Adres punktu poboru (3)
To zawsze warto zweryfikować. Upewnijmy się, że rachunek został naliczony dla miejsca, z którego rzeczywiście korzystamy i na które została podpisana umowa z firmą gazową. Poniżej punktu (4) znajduje się też numer gazomierza. Powinien być on zgodny z podanym na umowie.
Dane identyfikacyjne faktury (A)
Czas na element, który nie został wyróżniony przez firmę gazową. Chodzi mianowicie o numer faktury oraz jej typ. Sam numer powinniście podać, jeśli samodzielnie dokonujecie przelewu z konta osobistego. Jeśli dokonujecie płatności w punkcie lub sklepie, to ważny będzie kod kreskowy.
Nawet jeśli rachunek do rozliczenia jest prawidłowy, to i tak ważna jest informacja, z jakiego tytułu dokonujecie wpłaty. Porządek w tym zakresie będzie pomocny, gdy po stronie sprzedawcy gazu pojawią się jakieś problemy z rozliczeniem lub informacja o zaległościach. Wy macie wtedy w ręku niezachwiany argument, że wszystko zrobiliście prawidłowo. Tak jest dla Was zdecydowanie bardziej bezpiecznie.
Dlaczego u mnie na rachunku wszystkie pozycje sa podwojne i z rozmymi kwotami ? Czy moze byc tak ze na jednym rachunku sa objete dwa obiekty przypisane na jednego wlasciciela ? Wynajmuje mieszkanie i mam podejrzenie ze wlasciciel kaze mi i swoje rachunki za gaz oplacac . jest to mozliwe ? Dwa nieszkania sa w jednym bloku na jedno nazwisko.
Patrzę na to wszystko i dochodzę do wniosku że WSZYSCY dodatkowi pośrednicy w sprzedaży gazu są skazani na porażkę bo MUSZĄ „DOGADAĆ SIĘ Z MONOPOLISTĄ PGNiG a „kowalski” za to zapłaci .KTO TUTAJ ROZDAJE KARTY? TO JEST PRZEKRĘT W „BIAŁY DZIEŃ „