magazyn energii 5 kWh na ścianie domu jednorodzinnego

Magazyn energii 5 kWh - cena i parametry

Magazyn energii 5 kWh we współpracy z instalacją OZE jest w stanie istotnie zwiększyć jej opłacalność. W tym artykule powiemy Wam ile może wynosić cena magazynu energii 5 kWh. Przedstawimy Wam też przykładowe modele z najważniejszymi funkcjonalnościami.

Dla kogo magazyn energii 5 kWh?

Magazyn energii o pojemności 5 kWh będzie idealny dla mniejszych gospodarstw domowych lub mieszkań korzystających z paneli fotowoltaicznych (np. jako uzupełnienie fotowoltaiki na balkon). Pozwoli on na przechowanie nadwyżek energii wyprodukowanych w ciągu dnia, tak by można było wykorzystać je w nocy lub w czasie braku słońca. Jest to także dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zminimalizować swoje zależności od sieci energetycznej i obniżyć koszty prądu, szczególnie w godzinach, kiedy jego cena jest najwyższa. Ma to ogromne znaczenie teraz, gdy energia z PV oddawana do sieci jest wyceniana według kryteriów rynkowych (zgodnie z zasadami net-billingu). Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zajrzyjcie tu:

Podsumowując, magazyn energii 5 kWh sprawdzi się m.in.:

  • w domach o niezbyt dużym zużyciu energii,
  • w mieszkaniach,
  • na działkach rekreacyjnych,
  • w grażach,
  • w kamperach.

Magazyn energii 5 kWh - do jakiej mocy instalacji?

Do jakiej mocy instalacji fotowoltaicznej będzie odpowiedni magazyn energii o pojemności 5 kWh? Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, gdyż wiele zależy od potrzeb i założeń inwestora. Niektórzy eksperci podają, że na 1,5 kW mocy instalacji PV powinno przypadać ok. 4,5 kWh pojemności akumulatora wykonanego w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LiFePO4). Jest to oczywiście sytuacja idealna, w której dążymy do magazynowania większości wyprodukowanej przez instalację energii wraz ze sporym marginesem pojemności na dodatkowe potrzeby.

W poniższej tabeli znajdziecie konfiguracje magazynu energii 5 kWh z instalacjami PV o różnej mocy, pokazującej poziom naładowania magazynu i pozostałych nadwyżek. Pamiętajcie, że nie została tu wzięta pod uwagę moc magazynu energii, czy takie zmienne, jak tryb jego użytkowania, schemat zużywania energii w gospodarstwie domowym i sposób zarządzania tym procesem.

Magazyn energii 5 kWh a moc instalacji PV

Do obliczeń przyjęliśmy dwa scenariusze. Pierwszy z nich to niewielkie gospodarstwo domowe dysponujące instalacją PV o mocy 2,5 kWp i zużywające w ciągu doby ok. 5 kWh prądu (3,5 kWh w dzień i 1,5 kWh w nocy). Drugi scenariusz to większe gospodarstwo domowe o wyższym zapotrzebowaniu energetycznym, które użytkuje fotowoltaikę o mocy 5 kWp i zużywa średnio 13 kWh energii w ciągu doby (8 kWh w dzień i 5 kWh w nocy).

Z przedstawionych szacunkowych obliczeń wynika, że pierwsze gospodarstwo domowe użytkując fotowoltaikę o mocy 2,5 kWp w połączeniu z magazynem energii 5 kWh będzie musiało oddawać do sieci 1,85 kWh prądu na dobę. Większe gospodarstwo z fotowoltaiką o mocy 5 kWp i magazynem energii 5 kWh będzie zmuszone pobrać z sieci ok. 0,7 kWh prądu dziennie. Widać w tym miejscu jak bardzo orientacyjne są te obliczenia i jak bardzo indywidualnego podejścia wymaga dobór magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej i zapotrzebowania energetycznego prosumenta.

Ceny magazynów energii 5 kWh - przykładowe modele

Cena magazynu energii 5 kWh może być jednym z najważniejszych argumentów przemawiających obecnie za jego zakupem. Biorąc pod uwagę funkcjonujące dofinansowania do magazynów energii, inwestycja w akumulator o niewielkiej pojemności staje się zdecydowanie mniejszym wyzwaniem dla budżetu inwestora. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo tej samej pojemności, magazyny energii mogą różnić się wieloma innymi parametrami, które składają się także na ich cenę. Oprócz rodzaju technologii, w jakiej wykonane zostały ogniwa akumulatora, zmiennymi są takie wartości jak głębokość rozładowania, szacowana żywotność, wbudowany system BMS, materiał i design obudowy, możliwość skalowania pojemności, a także renoma producenta. Jak zatem kształtują się ceny magazynów energii 5 kWh na polskim rynku? Poniżej przykładowe modele. Pamiętajcie tylko, że tu przedstawiamy jedynie cenę samych urządzeń. Jeśli chcecie sprawdzić kompleksowy koszt montażu magazynu energii, zajrzyjcie na strone z pełnymi informacjami o cenach magazynów energii.

1. Victron Energy magazyn energii 5.1 kWh - cena ok. 35 000 zł

Magazyn energii Victron Energy to propozycja holenderskiej marki, która składa się nie tylko z modułu akumulatora, ale także z zaawansowanej technologicznie jednostki sterującej o nazwie MultiPlus-II GX. Dzięki takiej konfiguracji magazyn energii Victron Energy może efektywnie spełniać dwie funkcje - akumulatora gromadzącego energię z fotowoltaiki oraz systemu awaryjnego zasilania. Jednostka sterująca pozwala dowolnie personalizować ilość energii, jaka ma zostać pobrana z magazynu w momencie braku dostaw prądu z sieci. Ten przykładowy system magazynowania energii wykorzystuje baterie Smart LiFePO4, co zapewnia wysoką wydajność prądową urządzenia. System jest oczywiście skalowalny i w pełni monitorowany za pomocą dedykowanej aplikacji.

Do najważniejszych cech urządzenia należą:

  • pojemność nominalna / użytkowa systemu - 5,1 kWh
  • technologia wykonania - LiFePO4
  • żywotność do 5000 cykli ładowania (przy rozładowywaniu do 20%)
  • wbudowany moduł BMS
  • krótki czas ładowania
  • monitorowanie pracy za pomocą aplikacji Victron Connect
victron energy 5 kwh

2. Huawei LUNA2000-5-S0 5kWh - cena ok. 20 000 zł

Magazyn energii Huawei LUNA to jeden z najpopularniejszych modeli na rynku. Oprócz swojego estetycznego designu urządzenie łączy w sobie zestaw parametrów zapewniających efektywne magazynowanie energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej. Magazyn energii Huawei LUNA jest kompatybilny z falownikami zarówno jednofazowymi, jak i trójfazowymi i został wykonany w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej. Cena podana wyżej obejmuje moduł bateryjny oraz moduł jednostki sterującej systemem magazynowania energii. Na poziomie modułu bateryjnego dochodzi do optymalizacji energii, co pozwala dostarczyć więcej pojemności użytkowej. Magazyny energii z serii LUNA można rozbudowywać aż do 30 kWh pojemności.

Wśród najważniejszych parametrów urządzenia można wyróżnić:

  • pojemność nominalna / użytkowa systemu - 5 kWh
  • wykonany w technologii LiFePO4
  • głębokość rozładowania DOD do 100%
  • żywotność 8000 cykli
  • klasa szczelności IP65
  • łatwa instalacja oraz rozbudowa systemu
huawei luna 5 kWh

3. Growatt ARK 5 kWh - cena ok. 17 000 zł

Growatt to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na polskim rynku producentów, który opracowuje i doskonali rozwiązania technologiczne dla odnawialnych źródeł energii. Magazyn energii Growatt to urządzenie o zwartej aczkolwiek skalowalnej konstrukcji. System można zainstalować na podłożu lub na ścianie budynku. Podana wyżej cena dotyczy zarówno modułów bateryjnych, jak i jednostki sterującej ich pracą. Niewątpliwą zaletą omawianego magazynu energii jest długa żywotność jego ogniw oraz brak konieczności wykonywania działań konserwacyjnych (oczywiście trzeba zapewnić odpowiednie warunki instalacyjne urządzenia).

Do parametrów magazynu energii Growatt należą między innymi:

  • pojemność nominalna / użytkowa systemu - 5,12 kWh
  • technologia LiFePO4
  • stopień ochrony IP65
  • żywotność ok. 6000 cykli ładowania/rozładowywania
  • kompaktowe wymiary
  • przeznaczony do systemów wysokonapięciowych
growatt ark 5 kWh

4. Sofar Solar BTS E5-DS5 5120 W - cena ok. 16 000 zł

Magazyn energii Sofar Solar to model o estetycznej konstrukcji wykazujący wysoką kompatybilność z innymi elementami systemu energetycznego w domu czy firmie. Jednostka sterująca współpracująca z modułem bateryjnym pozwala na efektywną, bezpieczna i wydajną pracę zestawy, którego pojemność można skalować do 20 kWh w ramach jednego urządzenia. Omawiany model to wysokonapięciowy akumulator, który dzięki optymalizacji systemu oferuje wysoką pojemność użytkową. Co ciekawe magazyn energii Sofar Solar wykazuje bardzo niskie własne zużycie energii w trybie uśpienia.

Wśród parametrów magazynu energii Sofar Solar można wymienić:

  • pojemność nominalna / użytkowa systemu - 5,12 kWh / 4,75 kWh
  • wykonany w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej
  • głębokość rozładowania DOD do 100%
  • skalowalna konstrukcja umożliwiająca zwiększenie pojemności
  • łatwa obsługa za pomocą jednostki sterującej
  • stopień ochrony IP65
sofar bts e5 5 kWh

5. Green Cell PowerNest LiFePO4 5kWh 48V - cena ok. 15 000 zł

Magazyn energii Green Cell PowerNest to urządzenie o prostej konstrukcji oferujące pojemność rzędu 5 kWh. Efektywnie współpracuje z inwerterami takich marek jak Goodwe, Growatt, Victron czy SMA. W ramach jednego systemu magazynowania energii można połączyć szeregowo 8 urządzeń zyskując tym samym do 40 kWh pojemności. W konstrukcji magazynu energii Green Cell zabudowano wiele systemów zapewniających bezpieczeństwo użytkowania urządzenia w domowej instalacji energetycznej. Kompaktowe rozmiary i estetyka wykonania zwiększają możliwości montażu.

Do najważniejszych cech magazynu energii Green Cell należą:

  • pojemność nominalna / użytkowa systemu - 5 kWh
  • technologia LiFePO4
  • ochrona przed przepięciem, przeciążeniem i przegrzaniem
  • sprawność do 98%
  • zastosowanie w jednofazowych systemach
  • napięcie 48V
Green Cell PowerNest LiFePO4 5kWh

Poniżej zaprezentowane zostało zestawienie wszystkich wymienionych wyżej przykładowych modeli magazynów energii o pojemność 5 kWh wraz ze średnimi cenami, technologią wykonania i szacunkową ilością cykli ładowania/rozładowywania:

Magazyny energii 5 kWh - cena i porównanie parametrów

Czy magazyn energii 5 kWh wystarczy?

Magazyn energii 5 kWh to także świetne rozwiązanie jako baza do dalszej rozbudowy systemu, czy wsparcie zasilania konkretnej grupy urządzeń lub instalacji. Dodatkowo akumulatory o tej pojemności dobrze sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma stałego podłączenia do sieci elektroenergetycznej, a więc na przykład w domkach rekreacyjnych, garażach, czy jako magazyn energii do kampera. Ważne, aby pamiętać, że nawet 5 kWh pojemności może podnieść poziom autokonsumpcji energii wytworzonej w mikroinstalacji, a to kierunek, w którym powinny zmierzać nowoczesne gospodarstwa zorientowane na ekologię i niezależność energetyczną.

Jak zostało to pokazane na przykładzie zestawienia szacunkowych obliczeń dotyczących współpracy magazynu energii 5 kWh i instalacji fotowoltaicznych o różnych mocach, istnieją sytuacje, w których akumulator o tej pojemności może działać efektywnie. Co więcej, warto pamiętać, że magazyn energii to urządzenie, które pracuje w różnych trybach i to od planów inwestora w tym obszarze zależy, czy 5 kWh pojemności będzie wystarczające.

Komentarze dołącz do rozmowy

Możliwość komentowania została wyłączona.