Fotowoltaika na balkonie w bloku – warto?

4.07 /5
(Ocen: 15)

W Polsce powstaje coraz więcej elektrowni słonecznych – w ostatnim roku ich ilość wzrosła o ponad 200%! Po to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie sięga niemal każdy – właściciele domów jednorodzinnych, rolnicy, firmy, gminy a nawet spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, produkujące energię na potrzeby mieszkańców. Jednak czy prywatna fotowoltaika na balkonie w “bloku” jest możliwa? Czy opłaca się w nią inwestować? Sprawdźmy.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Panele fotowoltaiczne na balkonie – tańszy prąd dla mieszkańców bloku

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych staje się w Polsce coraz popularniejsza. Ma ona jednak swoje ograniczenia. Wyprodukowany przez nią prąd może zostać wykorzystany jedynie na zaspokajanie potrzeb wspólnych mieszkańców, a zatem na zasilanie wind, bram, oświetlenia czy np. pompy ciepła. Lokatorzy nie mogą natomiast pożytkować powstałej w ten sposób energii indywidualnie, aby obniżyć swój prywatny rachunek za prąd. Przez to sporo tracą już teraz, a w przyszłości stracą jeszcze więcej. Dlaczego?

Wszystko przez rosnące ceny prądu. W okresie od 1999 roku do 2014 roku, stawki za energię wzrosły o niebagatelne 137%. Prognozy na przyszłość również nie wyglądają zbyt kolorowo – według specjalistów z Instytutu Energetyki Odnawialnej do 2035 roku możemy spodziewać się wzrostu o kolejne ok. 40%. Same tylko ceny prądu 2020 skoczyły średnio o ok. 11,5%.

Czy zatem prywatna fotowoltaika w bloku jest niemożliwa? Niekoniecznie! Jeśli spełnicie kilka formalności, możecie produkować energię ze słońca za pomocą instalacji fotowoltaicznej na balkonie. Jak się do tego zabrać?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie – o czym pamiętać?

Punktem wyjścia, w przypadku indywidualnej fotowoltaiki w bloku, czyli budynku należącym do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, jest dopełnienie formalności z zarządem. Balkon, na którym planujemy zamontować panele fotowoltaiczne nie jest bowiem w całości własnością lokatora.

Zgodnie z orzecznictwem, podłoga czy ściana wewnętrzna balkonu faktycznie należy do właściciela mieszkania, jednak to co widoczne na zewnątrz i połączone na stałe z bryłą budynku, jest już częścią wspólną. A zatem jeśli chcemy zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie, będącym elementem elewacji zewnętrznej, konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty lub spółdzielni.

Zdarza, że zasady wykorzystania części wspólnych do indywidualnych celów mieszkańców określone są w statucie spółdzielni lub wspólnoty – planując inwestycję, warto się z nim dokładnie zapoznać.

Do wniosku o pozwolenie na zabudowę zewnętrznej strony balkonu warto dołączyć projekt elektrowni, który będzie uwzględniał m.in. wytrzymałość elementów balkonu oraz kwestie bezpieczeństwa budynku i innych mieszkańców. Wszystkie niezbędne załączniki z łatwością możecie uzyskać np. od profesjonalnej firmy fotowoltaicznej, które w większości przypadków za darmo przeprowadzają audyt energetyczny i przygotowują projekty instalacji.

Fotowoltaika na balkonie w bloku – warto?

Choć ilość formalności, jakie trzeba spełnić w przypadku montażu fotowoltaiki na balkonie w bloku jest nieco większa niż w większości przypadków, wciąż jest to rozwiązanie warte uwagi. Dlaczego? Oto korzyści, jakie płyną z fotowoltaiki.

Ochrona środowiska

To kluczowy argument przemawiający za wdrożeniem fotowoltaiki. Elektrownia słoneczna pozwala produkować prąd w sposób cichy i ekologiczny, ze źródła w 100% odnawialnego. Każde 1000 kWh energii pochodzącej ze słońca obniża ilość dwutlenku węgla w atmosferze o ponad 800 kg. Korzystając z fotowoltaiki można zatem mieć realny wpływ na poprawę jakości powietrza w kraju, które roku na rok się pogarsza.

Niższe rachunki

Fotowoltaika jest tym rentowniejsza, im więcej tradycyjnej energii zastępuje. Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika w bloku się nie opłaca. Choć ze względu na ograniczoną przestrzeń montażu wyprodukuje jedynie część niezbędnej energii, wciąż będzie w stanie ograniczyć rachunki o kilkadziesiąt procent. Wraz ze wzrostem cen prądu, oszczędności będą bardziej zauważalne.

Zabezpieczenie na przyszłość

Obniżenie rachunków dzięki fotowoltaice, oprócz korzyści ekonomicznych, daje również dodatkową, długoterminową wartość. Instalacja fotowoltaiczna na balkonie może stanowić swego rodzaju polisę emerytalną. Żywotność większości rodzajów paneli wynosi 25 lat, co oznacza, że przez cały ten okres będą działać z minimum ok. 90% wydajnością, obniżając rachunki, które z emerytury może być trudniej pokryć.

Bezobsługowość

Raz zainstalowanych paneli fotowoltaicznych na balkonie nie trzeba specjalnie kontrolować. O ile zostały zamontowane profesjonalnie, zgodnie z obowiązującymi standardami, są one niemal całkowicie bezawaryjne i bezobsługowe. Serwisowanie instalacji fotowoltaicznej w większości przypadków ogranicza się do oczyszczenia paneli, raz na jakiś czas (1-2 razy do roku).

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę korzyścią, jaką daje fotowoltaika na balkonie może być podwyższenie wartości lokalu, jeśli właściciel zdecyduje się go sprzedać. Elektrownie słoneczne cieszą się w Polsce ogromnym zainteresowaniem, zatem mieszkanie wyposażone w działającą już instalację mogą być łakomym kąskiem dla kupujących.

Jak dobrać zestaw fotowoltaiczny na balkon? Jakie panele fotowoltaiczne w bloku sprawdzą się najlepiej?

Dobór fotowoltaiki, sam w sobie nie jest prostym zadaniem. Aby instalacja była opłacalna i działała wydajnie trzeba bowiem wziąć pod uwagę bardzo dużo aspektów, takich jak m.in.:

rodzaj instalacji – można bowiem skorzystać zarówno z fotowoltaiki podłączonej do sieci (tzw. on-grid), jak i całkowicie autonomicznej (off-grid),

rodzaj podzespołów – wybór poszczególnych urządzeń, wchodzących w skład zestawu fotowoltaicznego to wyjątkowo trudne wyzwanie. Trzeba uwzględnić m.in. zastosowane technologie (np. panele mono lub polikrystaliczne), ich efektywność, żywotność czy gwarancję. Choć istnieją różnego rodzaju porównania (jak np. nasz ranking paneli fotowoltaicznych), aby podjąć dobrą, długoterminową decyzję wciąż potrzebna jest pewna dawka wiedzy na temat fotowoltaiki.

orientacja instalacji względem stron świata – najlepsze efekty osiągają te instalacje, które skierowane są na południe, choć nie oznacza to, że inne położenie wyklucza produkcję energii. Uzysk może być jednak nieco mniejszy.

kąt nachylenia podłoża – nie bez znaczenia jest także nachylenie paneli. Optymalny kąt, pod jakim powinny zostać zamontowane wynosi ok. 35-38°. W przypadku innego ułożenia, uzysk energii może spaść.

zacienienie – nawet niewielki cień padający na panele jest w stanie obniżyć ich wydajność o 20%, dlatego miejsce montażu powinno być starannie przemyślane.

Balkon to dość specyficzne miejsce, jeśli chodzi o montaż fotowoltaiki. Przestrzeń, na której można ją umieścić jest dość ograniczona. Do tego, wyzwaniem może być kąt nachylenia przestrzeni montażu – dla przedniej elewacji będzie ok. 90°. Wciąż jednak można wykorzystać tę przestrzeń do produkcji energii – wystarczy odpowiednia konfiguracja instalacji.

Kluczem będą tu wysokowydajne panele fotowoltaiczne i właściwie dobrany falownik, o wysokiej sprawności. Dobrze też położyć większy nacisk na koszty tych urządzeń. Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór – zarówno paneli, jak i inwerterów. Ich ceny różne i nie zawsze wynikają jednak z jakości czy parametrów urządzenia, ale są np. efektem marketingu. W przypadku inwestycji na mniejszą skalę, warto zatem rozważyć mniej znane, tańsze marki, które zagwarantują niższe koszty i ich szybszy zwrot.

Dobór konkretnych urządzeń warto jednak zostawić specjalistom, którzy wezmą pod uwagę specyfikę miejsca montażu, ilość nasłonecznienia w danym regionie i inne kwestie, aby opracować optymalne rozwiązanie.

Koszty i opłacalność: fotowoltaika w bloku na balkonie

Pytaniem, które z pewnością teraz sobie zadajecie jest “Czy zestaw fotowoltaiczny na balkonie się opłaca?”. Aby odpowiedzieć na to pytanie, posłużmy się przykładem.

Państwo Kowalscy posiadają stosunkowo duży balkon, z balustradą o powierzchni ok. 5 metrów kwadratowych. Ponieważ ich mieszkanie wychodzi na południe, postanowili zainwestować w niewielką instalację fotowoltaiczną off-grid (bez podłączenia do sieci). Całość energii wyprodukowanej przez panele chcą zużywać na bieżąco.

Koszty i opłacalność fotowoltaiki na balkonie.

Dwa panele nachylone pod kątem ok. 90°, o łącznej mocy 0,68 kWp są w stanie wyprodukować ok. 548 kWh energii rocznie. Już w pierwszym roku działalności instalacji fotowoltaicznej, daje to oszczędności rzędu ok. 400 zł. Tym samym wysokość rachunku państwa Kowalskich spadła o 26%. Kiedy zwróci się ich inwestycja?

Po uwzględnieniu powyższych parametrów i przy założeniu, że ceny energii będą rosły o ok. 6% na rok, fotowoltaika spłaci się po ok. 9 latach. Przez kolejne minimum 16 lat będzie produkować dla państwa Kowalskich czysty zysk.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Panele fotowoltaiczne na balkonie – skąd wziąć środki?

Choć w ogólnym rozrachunku panele fotowoltaiczne na balkonie oznaczają szereg korzyści, wielu inwestorów odsuwa to przedsięwzięcie z powodu stosunkowo wysokich, jednorazowych kosztów. Wydatki na inwestycję wynoszą przeciętnie ok. 4.000 zł – w tym zawiera się jednak projekt i montaż instalacji. Co robić, aby je obniżyć?

Kredyt na fotowoltaikę – to rozwiązanie coraz popularniejsze w polskich bankach. Oferuje go m.in. Bank Ochrony Środowiska, PKO BP czy ING Bank Śląski. Czym różni się od zwykłego kredytu? Przede wszystkim niższym oprocentowaniem. Przykładowe RRSO dla takiego kredytu wynosi ok. 5,29%, czyli ok. 5% mniej niż w przypadku przeciętnego kredytu gotówkowego.

Abonament na fotowoltaikę – to opcja oferowana przez niektóre firmy fotowoltaiczne – np. firmę Brewa. W ramach tego rozwiązania, koszty przedsięwzięcia rozkłada się na miesięczne raty, dopasowuje się do oszczędności wynikających z zastosowania fotowoltaiki. Dzięki temu, inwestor w mniejszym stopniu odczuwa związane z tym koszty.

Fotowoltaika na balkonie to przedsięwzięcie, które warto wziąć pod uwagę. Już dwa, odpowiednio dobrane i zamontowane panele fotowoltaiczne w bloku są w stanie ograniczyć wydatki ponoszone na energię o 25%. Dodatkowo, taka mini balustrada fotowoltaiczna, produkująca rocznie ok. 500 kWh energii, zredukuje ilość dwutlenku węgla o ponad 400 kg.

Dodaj komentarz
guest
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
13 października 2021 11:28

Ulga termomodernizacyjna dotyczy tylko domów jednorodzinnych, osoba mieszkająca w bloku nie ma szans na skorzystanie z niej. ( art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Michał
Michał
18 czerwca 2021 19:34

Zapraszam zainteresowanych do nowej grupy na FB o fotowoltaice balkonowej. https://www.facebook.com/groups/4020423441375420