fotowoltaika na balkon

Fotowoltaika na balkonie w bloku - balustrada fotowoltaiczna to dobry pomysł?

W Polsce powstaje coraz więcej elektrowni słonecznych – liczba prosumentów w 2022 roku przekroczyła milion! Instalacje PV powstają nie tylko na dachu czy na gruncie, ale również w nietypowych miejscach – m.in. na wodzie czy na ścianie. Popularna staje się nawet fotowoltaika na balkonie w „bloku”. Czy opłaca się w nią inwestować? Jaka jest cena balustrady fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne na balkonie - czy balustrada fotowoltaiczna zda egzamin?

Balustrada fotowoltaiczna brzmi jak coś, co może stanowić dobry sposób na produkcję energii ze słońca tam, gdzie w teorii nie jest to możliwe. Czy jednak da radę ją wdrożyć - pod względem technicznym i organizacyjnym? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji inwestora. Jest jednak kilka kwestii, które należy uwzględnić jeśli interesuje nas montaż fotowoltaiki na balkonie. Jakich?

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie - pozwolenia, wytrzymałość konstrukcji

Jeśli mówimy o balustradzie fotowoltaicznej w bloku, czyli budynku należącym do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, punktem wyjścia jest dopełnienie formalności z zarządem. Balkon, na którym planujemy zamontować panele fotowoltaiczne nie jest bowiem w całości własnością lokatora.

Zgodnie z orzecznictwem, podłoga czy ściana wewnętrzna balkonu faktycznie należy do właściciela mieszkania, jednak to, co widoczne na zewnątrz i połączone na stałe z bryłą budynku, jest już częścią wspólną. A zatem jeśli chcemy zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie, będącym elementem elewacji zewnętrznej, konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty lub spółdzielni.

Zdarza, że zasady wykorzystania części wspólnych do indywidualnych celów mieszkańców określone są w statucie spółdzielni lub wspólnoty - planując inwestycję, warto się z nim dokładnie zapoznać.

Do wniosku o pozwolenie na zabudowę zewnętrznej strony balkonu warto dołączyć projekt elektrowni, który będzie uwzględniał m.in. wytrzymałość elementów balkonu oraz kwestie bezpieczeństwa budynku i innych mieszkańców. Wszystkie niezbędne załączniki z łatwością możecie uzyskać np. od profesjonalnej firmy fotowoltaicznej, które w większości przypadków za darmo przeprowadzają audyt energetyczny i przygotowują projekty instalacji.

Łatwiej powinno być, jeśli chcemy zamontować balustradę fotowoltaiczną jako element elewacyjny domu jednorodzinnego. W takim przypadku, pozwolenia nie są konieczne. Nadal jednak warto zatroszczyć się o wytrzymałość konstrukcji. Moduły wraz ze stelażem mogą okazać się dość ciężkie, dlatego jeśli to możliwe, warto już na etapie projektu budynku uwzględnić ich obecność na balustradzie. Jeśli obiekt już istnieje, warto upewnić się, że balkon poradzi sobie z dodatkowym obciążeniem, a razie konieczności - zapewnić mu dodatkowe wzmocnienie.

Balustrada fotowoltaiczna a zakład energetyczny

Kolejna kwestia to wątek ewentualnego podłączenia fotowoltaiki do sieci. O ile wszyscy wiedzą, ile powinna wynieść maksymalna dopuszczalna moc instalacji fotowoltaicznej, o tyle nie każdy wie, jaka jest minimalna moc systemu PV. Czy niewielki system o mocy kilkuset kilowatów, który zamontujemy na balkonie trzeba zgłosić?

Tu odpowiedź nie jest oczywista. Ustawy, m.in. Prawo energetyczne, które regulują zasady przyłączeń, nie podają bowiem żadnej dolnej granicy. W teorii operator sieci nie powinien więc stwarzać problemów przy wpinaniu do sieci jednego czy dwóch modułów PV. Istnieje jednak dokument Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14.04.2016, który określa minimalną moc modułu wytwarzania typu A (do którego zaliczają się też mikroinstalacje) na 0,8 kW. Tym samym, może się okazać, że OSD nie podłączy Wam systemu o mniejszej mocy. Przed podjęciem jakichkolwiek kosztów, warto zatem skontaktować się w tej sprawie z zakładem energetycznym, by uniknąć ewentualnych utrudnień.

Sprawa jest prostsza, jeśli chcemy zainwestować w fotowoltaikę off-grid. Ponieważ nie oddaje ona energii do sieci, nie trzeba jej nigdzie zgłaszać. Do działania może jednak wymagać magazynu energii.

Panele fotowoltaiczne na balkonie - w bloku i nie tylko. Kto i jak może je zamontować?

Jeszcze do niedawna pewne utrudnienie stanowiły kwestie techniczno-montażowe. Brakowało bowiem podzespołów fotowoltaicznych nadających się do montażu na balkonie.

Obecnie sytuacja się poprawia. Producenci paneli fotowoltaicznych oraz systemów montażowych zaczęli dostrzegać konieczność opracowania rozwiązań nadających się, do zastosowania właśnie jako element fotowoltaiki dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych lub też balustrad w budynkach jednorodzinnych. To sprawia, że jeśli interesuje nas balustrada fotowoltaiczna, nie będziemy musieli m.in. na własną rękę opracowywać konstrukcji montażowych. Dedykowane systemy mocowania paneli fotowoltaicznych na balkon posiada m.in. BAKS. Co więcej, istnieją firmy, które oferują gotowe balustrady, z zespolonymi modułami. Są one wówczas traktowane nie jak typowy, niewielki system PV, ale jako fotowoltaika BIPV (Building Integrated Photovoltaics). Produkty tego typu posiada m.in. ML System.

Nieco trudniej będzie znaleźć firmę fotowoltaiczną, która podejmie się wykonania prac instalacyjnych - sam projekt jest bowiem dość niestandardowy, a moc systemu niewielka. Nie jest jednak wykluczone, że znajdzie się wykonawca, który podejmie się wyzwania (sprawdźcie nasz ranking firm fotowoltaicznych). Można również rozważyć samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych - jednak tylko wtedy, gdy posiadamy odpowiednie doświadczenie i uprawnienia. W przeciwnym wypadku, możemy spotkać się z przykrymi konsekwencjami. Błędy w montażu mogą ograniczać produkcję, a w skrajnych przypadkach mogą być skutkiem pożaru. Warto też mieć na uwadze, że wniosek o przyłączenie PV bez podpisu elektryka (z ważnymi uprawnieniami!) zostanie odrzucony.

Jak dobrać zestaw fotowoltaiczny na balkon? Jakie panele fotowoltaiczne w bloku sprawdzą się najlepiej?

Dobór fotowoltaiki, sam w sobie nie jest prostym zadaniem. Aby instalacja była opłacalna i działała wydajnie trzeba bowiem wziąć pod uwagę bardzo dużo aspektów, takich jak m.in.:

rodzaj instalacji - można bowiem skorzystać zarówno z fotowoltaiki podłączonej do sieci (tzw. on-grid), jak i całkowicie autonomicznej (off-grid),

rodzaj podzespołów - wybór poszczególnych urządzeń, wchodzących w skład zestawu fotowoltaicznego to wyjątkowo trudne wyzwanie. Trzeba uwzględnić m.in. zastosowane technologie (np. panele mono lub polikrystaliczne), ich efektywność, żywotność czy gwarancję. Choć istnieją różnego rodzaju porównania (jak np. nasz ranking paneli fotowoltaicznych), aby podjąć dobrą, długoterminową decyzję wciąż potrzebna jest pewna dawka wiedzy na temat fotowoltaiki.

orientacja instalacji względem stron świata - najlepsze efekty osiągają te instalacje, które skierowane są na południe, choć nie oznacza to, że inne położenie wyklucza produkcję energii. Uzysk może być jednak nieco mniejszy.

kąt nachylenia podłoża - nie bez znaczenia jest także nachylenie paneli. Optymalny kąt, pod jakim powinny zostać zamontowane wynosi ok. 35-38°. W przypadku innego ułożenia, uzysk energii może spaść.

zacienienie - nawet niewielki cień padający na panele jest w stanie obniżyć ich wydajność o 20%, dlatego miejsce montażu powinno być starannie przemyślane.

Balustrada fotowoltaiczna - optymalne ułożenie i podzespoły

Balkon to dość specyficzne miejsce, jeśli chodzi o montaż fotowoltaiki. Przestrzeń, na której można ją umieścić jest dość ograniczona. Do tego, wyzwaniem może być kąt nachylenia przestrzeni montażu - dla przedniej elewacji będzie ok. 90°. Wciąż jednak można wykorzystać tę przestrzeń do produkcji energii - wystarczy odpowiednia konfiguracja instalacji.

Kluczem będą tu wysokowydajne panele fotowoltaiczne - o jak największej sprawności oraz mocy. Uwaga! Warto jednak kontrolować ich wymiary, bywa bowiem że producenci zwiększają moc maksymalną, produkując większe, a nie bardziej sprawne moduły. Przy balustradzie fotowoltaicznej dobrym pomysłem mogą być dwustronne panele fotowoltaiczne, które generują energię z obu stron (przetwarzanie energii odbitej pozwala zwiększyć uzyski nawet o kilkadziesiąt procent!). Będą one zarówno wydajne, jak i estetyczne.

Druga ważna kwestia to właściwie dobrany falownik. Najlepiej jeśli będzie wysokiej sprawności, a jego nominalna moc wyjściowa AC zapewni odpowiedni poziom przewymiarowania (przełoży się to lepszą pracę urządzenia). Inwertery o mocy poniżej 3 kW to zwykle sprzęty jednofazowe. Alternatywą dla nich mogą być jednak mikrofalowniki (które same w sobie mają też wiele innych zalet).

Jeśli nie posiadamy szerszej wiedzy z zakresu elektryki, dobór konkretnych urządzeń najlepiej zostawić specjalistom, którzy wezmą pod uwagę specyfikę miejsca montażu, ilość nasłonecznienia w danym regionie i inne kwestie, aby opracować optymalne rozwiązanie. Gdybyśmy mieli jednak problem z ich znalezieniem, można rozważyć alternatywę w postaci fotowoltaiki do gniazdka. To specjalnie zaprojektowane, prefabrykowane, niewielkie systemy, które może podłączyć każdy - nawet nie posiadając żadnej wiedzy elektrycznej.

Uwaga! Trzeba pamiętać, że montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie pod kątem prostym, nie pozostanie bez wpływu na uzyski. Moduły skierowane idealne na południe, ale zamontowane pod kątem 90° osiągną maksymalnie 71% swojej wydajności, co oczywiście wydłuża czas zwrotu. Odchylenia w kierunku zachodnim lub wschodnim będą skutkowały dalszym spadkiem możliwości produkcyjnych. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule “Panele fotowoltaiczne na ścianie – montaż, wydajność. Warto?”.

Koszty i opłacalność: fotowoltaika w bloku na balkonie

Pytaniem, które z pewnością teraz sobie zadajecie jest “Czy zestaw fotowoltaiczny na balkonie się opłaca?”. Aby odpowiedzieć na to pytanie, posłużmy się przykładem.

Państwo Kowalscy posiadają stosunkowo duży balkon, z balustradą o powierzchni ok. 5 metrów kwadratowych. Ponieważ ich mieszkanie wychodzi na południe, postanowili zainwestować w niewielką instalację fotowoltaiczną off-grid (bez podłączenia do sieci). Całość energii wyprodukowanej przez panele chcą zużywać na bieżąco.

 

 

Dwa panele nachylone pod kątem ok. 90°, o łącznej mocy 0,68 kWp są w stanie wyprodukować ok. 548 kWh energii rocznie. Już w pierwszym roku działalności instalacji fotowoltaicznej, daje to oszczędności rzędu ok. 400 zł. Tym samym wysokość rachunku państwa Kowalskich spadła o 26%. Kiedy zwróci się ich inwestycja?

Po uwzględnieniu powyższych parametrów i przy założeniu, że ceny energii będą rosły o ok. 6% na rok, fotowoltaika spłaci się po ok. 9 latach. Przez kolejne minimum 16 lat będzie produkować dla państwa Kowalskich czysty zysk.

Panele fotowoltaiczne na balkonie - skąd wziąć środki?

Choć w ogólnym rozrachunku panele fotowoltaiczne na balkonie oznaczają szereg korzyści, wielu inwestorów odsuwa to przedsięwzięcie z powodu stosunkowo wysokich, jednorazowych kosztów. Wydatki na inwestycję wynoszą przeciętnie ok. 4.000 zł - w tym zawiera się jednak projekt i montaż instalacji. Co robić, aby je obniżyć?

Niestety, nie ma co liczyć na dofinansowanie do fotowoltaiki - w większości przypadków, minimalna moc niezbędna do otrzymania dotacji to 2 kW (tak jest m.in. w przypadku programu "Mój Prąd", jak również "Czyste powietrze". Są jednak inne rozwiązania.

Kredyt na fotowoltaikę - to rozwiązanie coraz popularniejsze w polskich bankach. Oferuje go m.in. Bank Ochrony Środowiska, PKO BP czy ING Bank Śląski. Czym różni się od zwykłego kredytu? Przede wszystkim niższym oprocentowaniem, które jest zwykle niższe niż w przypadku przeciętnego kredytu gotówkowego.

Abonament na fotowoltaikę - to opcja oferowana przez niektóre firmy fotowoltaiczne - np. firmę Brewa. W ramach tego rozwiązania, koszty przedsięwzięcia rozkłada się na miesięczne raty, dopasowuje się do oszczędności wynikających z zastosowania fotowoltaiki. Dzięki temu, inwestor w mniejszym stopniu odczuwa związane z tym koszty.

Fotowoltaika na balkonie w bloku - warto?

Choć ilość formalności, jakie trzeba spełnić w przypadku montażu fotowoltaiki na balkonie w bloku jest nieco większa niż w większości przypadków, wciąż jest to rozwiązanie warte uwagi. Dlaczego? Oto korzyści, jakie płyną z fotowoltaiki.

Ochrona środowiska

To kluczowy argument przemawiający za wdrożeniem fotowoltaiki. Elektrownia słoneczna pozwala produkować prąd w sposób cichy i ekologiczny, ze źródła w 100% odnawialnego. Każde 1000 kWh energii pochodzącej ze słońca obniża ilość dwutlenku węgla w atmosferze o ponad 800 kg. Korzystając z fotowoltaiki można zatem mieć realny wpływ na poprawę jakości powietrza w kraju, które roku na rok się pogarsza.

Niższe rachunki

Fotowoltaika jest tym bardziej rentowna, im więcej tradycyjnej energii zastępuje. Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika w bloku się nie opłaca. Choć ze względu na ograniczoną przestrzeń montażu wyprodukuje jedynie część niezbędnej energii, wciąż będzie w stanie ograniczyć rachunki o kilkadziesiąt procent. Wraz ze wzrostem cen prądu, oszczędności będą bardziej zauważalne.

Zabezpieczenie na przyszłość

Obniżenie rachunków dzięki fotowoltaice, oprócz korzyści ekonomicznych, daje również dodatkową, długoterminową wartość. Instalacja fotowoltaiczna na balkonie może stanowić swego rodzaju polisę emerytalną. Żywotność większości rodzajów paneli wynosi 25 lat, co oznacza, że przez cały ten okres będą działać z minimum ok. 90% wydajnością, obniżając rachunki, które z emerytury może być trudniej pokryć.

Bezobsługowość

Raz zainstalowanych paneli fotowoltaicznych na balkonie nie trzeba specjalnie kontrolować. O ile zostały zamontowane profesjonalnie, zgodnie z obowiązującymi standardami, są one niemal całkowicie bezawaryjne i bezobsługowe. Serwisowanie instalacji fotowoltaicznej w większości przypadków ogranicza się do oczyszczenia paneli, raz na jakiś czas (1-2 razy do roku).

Fotowoltaika na balkonie to przedsięwzięcie, które warto wziąć pod uwagę. Już dwa, odpowiednio dobrane i zamontowane panele fotowoltaiczne w bloku są w stanie ograniczyć wydatki ponoszone na energię o 25%. Taka mini balustrada fotowoltaiczna, produkująca rocznie ok. 500 kWh energii, zredukuje ilość dwutlenku węgla o ponad 400 kg.

Kolejną korzyścią, jaką daje fotowoltaika na balkonie czy też balustrada fotowoltaiczna może być podwyższenie wartości lokalu, jeśli właściciel zdecyduje się go sprzedać. Elektrownie słoneczne cieszą się w Polsce ogromnym zainteresowaniem, zatem mieszkanie wyposażone w działającą już instalację mogą być łakomym kąskiem dla kupujących.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
HRE9
HRE9
2023-02-13 06:58

Dzień dobry. RFN dopłaca do balkonowych instalacji każdej nocy 500 Euro. Miejmy nadzieję, że i w Polsce zbudowany zostanie ten system dopłat. Pozdrawiam, firma HRE9 hybrydy OZE

Anna
Anna
2021-10-13 11:28

Ulga termomodernizacyjna dotyczy tylko domów jednorodzinnych, osoba mieszkająca w bloku nie ma szans na skorzystanie z niej. ( art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Michał
Michał
2021-06-18 19:34

Zapraszam zainteresowanych do nowej grupy na FB o fotowoltaice balkonowej. https://www.facebook.com/groups/4020423441375420