Allegro fotowoltaika – opinie na temat oferty

Allegro fotowoltaika - opinie na temat oferty

Allegro to zdecydowanie największa i najlepiej znana platforma e-commerce. Co miesiąc korzysta z niej ponad 18 milionów użytkowników. Instalacje fotowoltaiczne to z kolei jedna z najszybciej rozwijających się branż OZE. Na koniec 2020 roku w Polsce działało ok. 375 tysięcy mikroinstalacji. Nic więc dziwnego, że połączenie fotowoltaika – Allegro cieszy się sporym zainteresowaniem. Czy zasłużenie? Jakie są opinie o fotowoltaice na Allegro?

Fotowoltaika Allegro - chętnych na nią nie brakuje

Zakupy przez Internet w Polsce od jakiegoś czasu systematycznie rosną w siłę. W 2019 roku, z e-commerce korzystało 62% Polaków, podczas gdy jeszcze rok wcześniej, odsetek ten wynosił 56%. Pandemia koronawirusa sprawiła, że zmiany w nawykach zakupowych zaczęły postępować jeszcze szybciej. Obecnie, już niemal 80% Polaków decyduje się na transakcje bez wychodzenia z domu. Nie ma w tym nic dziwnego, bo w Internecie można teraz kupić wszystko. Począwszy od delikatesów, poprzez odzież, po auta czy domy.

Na Allegro, jak wynika ze statystyk, co minutę sprzedaje się ponad 740 produktów i usług, co w przeliczeniu daje około miliona transakcji dziennie. Jest to zatem doskonałe miejsce do znalezienia potencjalnych klientów dla różnych branż - również fotowoltaicznej. W serwisie, już od kilku lat można znaleźć firmy oferujące produkty i usługi dotyczące tego wyjątkowo popularnego, odnawialnego źródła energii. Na jakie konkretnie oferty związane z instalacjami fotowoltaicznymi można natrafić na Allegro?

Allegro: Fotowoltaika - co możesz tam znaleźć?

Serwis Allegro to rozbudowana platforma handlowa, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. W temacie fotowoltaiki, Allegro posiada przede wszystkim aukcje związane z zakupem:

 • pojedynczych urządzeń, takich jak panele fotowoltaiczne, inwertery, systemy montażowe,
 • kompletnych, gotowych do zainstalowania zestawów fotowoltaicznych o różnej mocy,
 • kompleksowej usługi polegającej na zaprojektowaniu i zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, dopasowanej do potrzeb inwestora.

Co istotne, inaczej niż ma to miejsce w przypadku fotowoltaiki OLX, fotowoltaikę Allegro tworzą przede wszystkim nowe produkty. Są one przedmiotem ok. 90% wszystkich dostępnych aukcji.

Inwertery, szyny montażowe i panele fotowoltaiczne z Allegro

Jednym z głównych profili działalności serwisu Allegro jest sprzedaż różnego rodzaju produktów. Oferta podzespołów fotowoltaicznych dostępnych w serwisie jest rozbudowana - w katalogu dostępnych jest kilka tysięcy aukcji związanych z urządzeniami wchodzącymi w skład zestawu fotowoltaicznego. Korzystając z Allegro nie powinniście mieć problemów ze znalezieniem m.in.:

 • ofert dotyczących różnych typów i modeli ogniw fotowoltaicznych - m.in. paneli poli i monokrystalicznych, o różnej mocy, pochodzących od mniej lub bardziej znanych marek (np. Longi, Sharp czy Jinko). Jeśli chcecie wiedzieć, które z nich najlepiej sprawdzą się w Waszym przypadku, sprawdźcie nasz ranking paneli fotowoltaicznych.
 • aukcji, których przedmiotem są różnego rodzaju inwertery, także te od wiodących producentów, jak SolarEdge, Sofar, Huawei czy Fronius.
 • oprzyrządowania - w tym specjalnych przewodów, zabezpieczeń czy elementów montażowych do instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika Allegro: inwertery, panele fotowoltaiczne.

Źródło: allegro.pl

Kiedy warto na własną rękę zaopatrywać się w urządzenia fotowoltaiczne na Allegro? To opcja skierowane jest przede wszystkim dla osób dysponujących szerszą wiedzę w kwestii fotowoltaiki. Przydatna może być zatem tym, którzy posiadają niezbędne uprawnienia i którzy chcą na własną rękę zmodyfikować lub rozbudować posiadaną już instalację fotowoltaiczną.

Laicy w temacie fotowoltaiki, przy doborze podzespołów fotowoltaicznych powinni raczej skorzystać z pomocy specjalistów. Dlaczego? Źle zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna może pracować mniej efektywnie, przez co inwestycja będzie zwracała się dużo dłużej.

Zestaw fotowoltaiczny z Allegro - fotowoltaika DIY

Drugim popularnym typem ofert dotyczących fotowoltaiki na Allegro są gotowe zestawy fotowoltaiczne, o różnej mocy. Są to kompletne instalacje fotowoltaiczne, wyposażone we wszystkie niezbędne elementy i zabezpieczenia, sprzedawane jako indywidualny produkt, bez usługi montażu. Dzięki temu są one o około 20-30% tańsze od ofert, uwzględniających koszt instalacji.

 

Fotowoltaika Allegro - zestawy.

Źródło: allegro.pl

W serwisie dostępne są zarówno niewielkie instalacje, wyposażone w jeden panel fotowoltaiczny, idealne jako fotowoltaika na balkon, jak i również nieco większe instalacje, które z powodzeniem mogą pełnić funkcję pełnoprawnej instalacji fotowoltaicznej dla domu czy nawet fotowoltaiki dla firmy.

Prefabrykowane zestawy fotowoltaiczne, podobnie jak zakup podzespołów fotowoltaicznych, nie są rozwiązaniem dla każdego. Sięgać po nie powinny raczej te osoby, które albo posiadają niezbędne kwalifikacje do samodzielnego montażu, albo będą chciały ostatecznie skorzystać z profesjonalnej usługi instalacji. Próba zamontowania zestawu na własną rękę, bez odpowiedniego przygotowania teoretycznego i praktycznego, w najlepszym przypadku może się bowiem skończyć źle działającą instalacją. W najgorszym zaś, zaniedbania w temacie montażu urządzeń fotowoltaicznych, mogą stwarzać niebezpieczeństwo pożaru fotowoltaiki.

Instalacja fotowoltaiczna Allegro - kompletna usługa z montażem

Ogromna popularność i dostępność serwisu sprawia, że Allegro to również doskonałe miejsce dla firm fotowoltaicznych, które chcą zaprezentować klientom swoje kompleksowe usługi. Tym samym, wśród aukcji wystawionych na Allegro znajdziemy szereg ofert dotyczącej kompletnej realizacji fotowoltaicznej. Jakie produkty i usługi znajdziecie w ogłoszeniu tego typu?

 • Projekt instalacji, przy czym w tym przypadku zwykle dotyczy on instalacji o z góry określonej mocy;
 • Wszystkie niezbędne urządzenia wchodzące w skład kompletnego zestawu fotowoltaicznego - panele fotowoltaiczne, falownik, przewody, mocowania, zabezpieczenia przepięciowe etc.;
 • usługę montażu fotowoltaiki wykonywaną przez firmę wystawiającą aukcję;
 • wsparcie w procedurach zgłoszenia instalacji czy uzyskania dofinansowania w programie “Mój prąd” lub “Czyste powietrze”.

Zakres obsługi, choć jest zbliżony do usług, jakie oferuje większość firm fotowoltaicznych, nie pokrywa się z nimi całkowicie. Wiele doświadczonych firm instalacyjnych, m.in. te z naszego rankingu firm fotowoltaicznych, w swojej ofercie uwzględnia jeszcze dodatkowe usługi takie jak np. audyt fotowoltaiczny, indywidualny projekt instalacji, dedykowane wsparcie kredytowe czy rozbudowane wsparcie przed i posprzedażowe.

Czy zatem Allegro fotowoltaika to dobry pomysł?

Allegro fotowoltaika - opinie mogą być podzielone

Z jednej strony, różnorodność ofert dostępnych na Allegro to ogromna zaleta dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Mając do wyboru tysiące ogłoszeń, łatwiej można znaleźć takie, które będą najlepiej odpowiadały naszym aktualnym potrzebom.

Z drugiej jednak strony specyfika serwisu sprawia, że w pewnych kwestiach będziemy musieli pójść na kompromisy. O czym mowa?

Dla przykładu, decydując na ofertę fotowoltaiki z Allegro, musimy mieć świadomość, że tak jak wspominaliśmy, jej moc i komponenty mogą być z góry określone. Tymczasem najefektywniejsza instalacja to taka, która jest dopasowana do potrzeb inwestora i uwzględnia wiele, indywidualnych kwestii takich jak np.:

 • ilość i rodzaj zacienienia - dzięki zastosowaniu niektórych technologii np. half-cut, cień może w mniejszym stopniu wpływać na wydajność instalacji;
 • kąt nachylenia dachu - moduły najlepsze efekty uzyskują przy kącie nachylenia ok. 38 stopni. Jeśli dach charakteryzuje się większym spadkiem, dla osiągnięcia najlepszych wyników konieczne jest zwiększenie ilości paneli;
 • faktyczne zapotrzebowanie na energię - dla inwestora, jednym z największych problemów może być przewymiarowanie fotowoltaiki. Taka instalacja nie tylko jest kosztowniejsza, ale i zwraca się dłużej, bo użytkownik nie jest w stanie wykorzystać całej wyprodukowanej energii.

Wybierając gotowe zestawy fotowoltaiczne z Allegro możemy pozbawić się możliwości optymalizacji w zakresie kosztów i potencjalnych zysków z inwestycji.

Instalacje fotowoltaiczne z Allegro - czy warto?

Jak widać, fotowoltaika Allegro to z jednej strony możliwości, z drugiej strony ryzyka. Czy i jak zatem warto korzystać z tej opcji?

Wszystko zależy od tego, czego, jako inwestorzy oczekujemy. Jeśli nasza wiedza na temat specyfiki działania instalacji fotowoltaicznej jest raczej znikoma, zamiast porywać się na samodzielny dobór zestawów fotowoltaicznych z Allegro, lepiej zwrócić się o pomoc do specjalistów z firm fotowoltaicznych. Dzięki temu będziemy mogli liczyć profesjonalne i kompleksowe usługi - m.in. audyt fotowoltaiczny, wizualizację instalacji, indywidualny projekt i dobór podzespołów. Dlaczego to lepsza opcja? Taka instalacja “skrojona” na nasze potrzeby, będzie działać efektywniej i zwróci się szybciej.

Jeśli dysponujemy odpowiednią wiedzą lub uprawnieniami, możemy spróbować wdrożyć instalację fotowoltaiczną z Allegro samemu. Warto przy tym mieć tylko na uwadze, że źle zaprojektowana czy zamontowana instalacja to większe ryzyko awarii i mniejsze uzyski, a tym samym dłuższy czas zwrotu z inwestycji.

Jeśli chodzi o Allegro fotowoltaikę, opinie mogą być zatem bardzo różne. Jedni będą ją cenić za różnorodność i bogactwo ofert. Dla innych może stanowić nie lada wyzwanie. W takim przypadku, zamiast marnować czas na samodzielne przedzieranie się przez tysiące aukcji, lepiej skorzystać z całościowych usług oferowanych przez firmy fotowoltaiczne.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments