Energa operator otrzyma dofinansowanie na zakup inteligentnych liczników

Energa Operator otrzyma 65 mln zł dofinansowania na zakup inteligentnych liczników

Energa-Operator uzyskała znaczne wsparcie finansowe od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wynosi ono prawie 65 mln zł i jest przeznaczone na zakup liczników zdalnego odczytu (LZO). Umowa o dofinansowanie została podpisana 4 września br. przez Sławomira Mazurka, wiceszefa NFOŚiGW, oraz przedstawicieli Energi-Operatora – prezesa zarządu, Alicję Barbarę Klimiuk i wiceprezesa spółki, Marka Kasickiego. Projekt ma zostać zakończony w trzecim kwartale 2024 r.

Zaplanowano zakup i montaż ponad 457 tys. jedno- i trójfazowych liczników oraz ponad 23 tys. modemów LTE, odpowiednio z 50 i 100% wsparciem.

Zdalne liczniki jako innowacyjne rozwiązanie w energetyce

Obecnie 70% klientów Energi-Operatora (ponad 2,27 mln) korzysta ze zdalnego pomiaru, jednak spółka ma ambitniejsze plany i zakłada, że po zakończeniu projektu ten wskaźnik wzrośnie do 80%. W dość bliskiej perspektywie, bo do końca 2026 r., Energa-Operator zamierza wyposażyć w takie liczniki wszystkich swoich klientów.

To bardzo ważne w kontekście planów rozwoju rynku energetycznego w Polsce. Inteligentne liczniki energii elektrycznej dostarczają danych wspierających planowanie pracy Krajowego Systemu Energetycznego (KSE) i gwarantujących balans między produkcją a zużyciem energii.

Współczesne liczniki przystosowano do potrzeb prosumentów z mikroinstalacjami OZE. Pozwalają one sprawdzić ilość energii wprowadzonej do sieci. Dzięki tym rozwiązaniom łatwiej jest zredukować zagrożenie związane ze zmiennością produkcji nieodłącznie wpisaną w odnawialne źródła energii i zadbać o stabilność KSE.

Bezpieczeństwo i nowoczesność

Aplikacja „Mój Licznik”, dostępna dla klientów spółki korzystających z LZO, umożliwia monitorowanie zużycia energii oraz prognozowanie kosztów z podziałem na grupy taryfowe. Nowoczesne liczniki są mniej podatne na błędy odczytowe.

Technologia LZO, stosowana przez Energę-Operatora, umożliwia komunikację liczników przez linię energetyczną i sieć LTE. LZO wyposażone w modem LTE mogą przesyłać dane przez sieć komórkową i są stosowane w przypadku, gdy infrastruktura nie pozwala na transmisję przez linie energetyczne. Transmisja jest szyfrowana i dzięki temu bezpieczna.

Urządzenia automatycznie wybierają optymalny sposób przekazywania informacji oraz potrafią dostosować ścieżkę przesyłu tak, by wzmocnić sygnał. Nowe liczniki, wyposażono w port umożliwiający połączenie z domowymi urządzeniami, w celu automatyzacji pracy sprzętów w gospodarstwie i w optymalnym połączeniu z bieżącymi cenami prądu w Polsce.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments