Klimatyzacja na panele fotowoltaiczne

Klimatyzacja na panele słoneczne, czyli schłódź się słońcem!

Klimat na Ziemi się zmienia. Jak wynika z badań, średnia temperatura powierzchni globu wzrosła już o ponad 1 stopień Celsjusza, w stosunku do epoki przedprzemysłowej. Skutkiem zmian klimatycznych są też ekstremalne zjawiska pogodowe – m.in. coraz częściej obserwowane w Polsce fale upałów. Sposobem na przetrwanie wysokich temperatur, bez jednoczesnego zwiększania wydatków na prąd i dalszego pogarszania stanu środowiska (bo energia w Polsce wciąż powstaje głównie z węgla) może być klimatyzacja na panele słoneczne. Duet klimatyzacja – fotowoltaika, to rozwiązanie wręcz stworzone dla siebie. Ile kosztuje? Czy warto? Zobacz!

Ile prądu pobiera klimatyzacja?

Przyjemny chłód w domu czy firmie, to coś, o czym marzy chyba każdy, gdy na zewnątrz mamy upał i temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Najprostszym sposobem na poprawę warunków termicznych oraz jakości powietrza jest montaż klimatyzacji. Rozwiązanie to jednak, według powszechnej opinii wiąże się ze sporym zużyciem energii. Czy faktycznie? Ile prądu pobiera klimatyzacja?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo wszystko zależy od m.in.:

  • parametrów urządzenia - czyli m.in. mocy, klasy energetycznej, zastosowanych technologii. Na rynku dostępne są obecnie klimatyzatory o dowolnej mocy, w klasach energetycznych, od A do A+++, działające na zasadzie pompy ciepła;
  • jakości montażu - warto mieć na uwadze, że instalacja klimatyzatora wykonana przez nieprzeszkolone osoby może mieć wpływ na zużycie energii;
  • czasu pracy.

Mają wybrany klimatyzator przed sobą bez problemu powinniśmy obliczyć zużycie prądu przez klimatyzację - producenci mają bowiem obowiązek dołączyć do karty katalogowej informację o konsumpcji energii.

Aby obliczyć zużycie prądu przez klimatyzację, należy pomnożyć pobór mocy dla chłodzenia (podany w kW lub W) przez planowany czas użytkowania (w godzinach).

Zatem, ile prądu pobiera klimatyzator 5 kW (dokładnie 5,2 kW), który nadaje się do schłodzenia ok. 30-40 m2? By odpowiedzieć na to pytanie, posłużmy się przykładem klimatyzatora Haier, który będzie pracował ok. 5 godzin dziennie. Jak wynika z karty katalogowej, jego pobór mocy dla chłodzenia wynosi:

  • minimalnie - 0,5 kW,
  • nominalnie - 1,46 kW,
  • maksymalnie - 2,25 kW.

Ile prądu zużyje klimatyzacja 5 kW w każdym z przypadków?

Ile prądu pobiera klimatyzator 5 kW.

Źródło: haier-ac.pl

Przy założeniu minimalnego obciążenia, klimatyzator ok. 5 kW przy 6-godzinnej pracy zużyje ok. 2,5 kWh (0,5 kW x 5 h = 3 kWh). Przy większym, nominalny poborze mocy ta sama klimatyzacja zużyje już ok. 7,3 kWh (1,46 kW x 6 h = 8,76 kWh). Maksymalnie, przez 6 godzin pochłonie ok. 11,25 kWh (2,25 kW x 6 h = 13,5 kWh). Czy to dużo? Najłatwiej będzie przeliczyć to na złotówki.

Uwzględniając cenę prądu za 1 kW w wysokości ok. 0,67 zł, dziennie za wykorzystanie klimatyzatora zapłacilibyśmy od ok. 2 zł do 9 zł, przeciętnie zaś ok. 6 zł.

Załóżmy, że czeka nas upalne lato i będziemy używać go ok. 200 godzin miesięcznie. W takim przypadku musimy się przygotować na dodatkowe zużycie w wysokości od 90 kW do maksymalnie 405 kWh - nominalnie zaś 263 kWh. Będzie to zatem wydatek rzędu, odpowiednio 67 zł (minimum), 300 zł (maksimum) lub 195 zł (średnio) na miesiąc.

Co, jednak gdyby za komfort nie trzeba było płacić? To możliwe, gdyż ochłodzić skutecznie możecie się za pomocą energii pochodzącej ze Słońca. Jak to możliwe?

Klimatyzacja - fotowoltaika. Połączenie idealne?

Odpowiedzią na darmowe korzystanie z klimatyzacji jest instalacja fotowoltaiczna. Jak działa ten system? Wchodzące w jego skład panele fotowoltaiczne, za pomocą tzw. zjawiska fotowoltaicznego, przemieniają promienie słońca na prąd stały. Następnie inwerter, przemienia uzyskany prąd stały w prąd zmienny - ten sam, który dostępny jest w naszych gniazdkach. Wygenerowana energia, w pierwszej kolejności jest pobierana przez działające w domu urządzenia.

Tak się składa, że fotowoltaika najwięcej energii produkuje w tych miesiącach, w których ryzyko wystąpienia upałów jest największe, czyli od kwietnia do sierpnia.

Produkcja energii z fotowoltaiki 1 kW.

Źródło: re.jrc.ec.europa.eu

Rocznie, z 1 kW fotowoltaiki możemy uzyskać przeciętnie ok. 1000 kWh energii. Z tego, ok. 75% właśnie w miesiącach wiosenno-letnich. Fotowoltaika jest zatem idealnym źródłem energii do zasilania klimatyzacji - prąd z instalacji solarnej jest bowiem darmowy, ekologiczny i jest go latem pod dostatkiem.

Klimatyzacja na panele fotowoltaiczne - nie tylko do chłodzenia

Warto podkreślić, że klimatyzacja z fotowoltaiką to połączenie uniwersalne, które może okazać się przydatne nie tylko w czasie letnich upałów. Większość klimatyzatorów posiada bowiem funkcję grzania, dzięki której (z pomocą fotowoltaiki) będziecie mogli za darmo dogrzewać mieszkanie, również w czasie chłodniejszych dni okresów przejściowych - wiosną i jesienią, gdy temperatury wykazują duże wahania.

Ile paneli fotowoltaicznych do klimatyzacji?

Pozostaje pytanie, ile paneli fotowoltaicznych do klimatyzacji o mocy 5 kW wystarczy, by pokryć nasze zapotrzebowanie energetyczne?

W ujęciu rocznym, aby zrekompensować zużycie prądu na poziomie ok. 780 kWh, wywołane przez klimatyzację o mocy 5 kW pracującą 600 godzin potrzebne będą dwa panele fotowoltaiczne o mocy 390 W.

W praktyce, taka mała instalacja nie ma jednak większego sensu. Dlaczego? Koszt jej montażu (nawet w przypadku samodzielnego montażu paneli fotowoltaicznych) będzie bowiem zbyt wysoki w stosunku do uzyskiwanych oszczędności, przez co inwestycja będzie się długo zwracać.

Dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zamontowanie pełnowymiarowej fotowoltaiki dla domu, która oprócz klimatyzacji, zasili resztę domowych urządzeń, obniżając Twoje całkowite rachunki nawet o 90%. Jak to możliwe?

W Polsce funkcjonuje tzw. system opustów, zgodnie z którym, nadwyżki energii wyprodukowane latem można odsyłać do wirtualnego magazynu w sieci energetycznej. Gdy instalacja nie działa (w nocy) lub działa mniej wydajnie (zimą), mogą one zostać odebrane z potrąceniem 20% lub 30% (w zależności od mocy instalacji PV). Wszystko to jednak sprawia, że możliwe jest niemal 100% zbilansowanie energii produkowanej i pobieranej, a tym samym, ograniczenie kosztów prądu wyłącznie do opłat stałych.

Klimatyzacja na panele fotowoltaiczne - ile kosztuje?

Przyjmuje się, że przeciętne 4-osobowe gospodarstwo domowe zużywa ok. 3.000 kWh rocznie. Dodając do tego wspomniane wcześniej zużycie energii na klimatyzację, otrzymujemy roczne zużycie na poziomie 3780 kWh. Łączny koszt energii w tym przypadku to ok. 2910 zł.

Orientacyjna moc instalacji fotowoltaicznej dla powyższego gospodarstwa domowego powinna wynosić ok. 4,5 kW. Trzeba na nią wydać ok. 25.000 zł. Jednak uwzględniając dofinansowanie do fotowoltaiki w formie ulgi termomodernizacyjnej, a także dotację “Mój prąd” w wysokości 6.000 zł, koszt paneli fotowoltaicznych do klimatyzacji i pozostałych urządzeń wyniesie ok. 16.750 zł brutto (uwzględniając całkowity osprzęt oraz montaż).

Klimatyzacja o mocy ok. 5 kW wydatek od ok. 5.000 zł (choć oczywiście, w zależności od marki i funkcjonalności, cena ta może być wyższa lub niższa).

Opłacalną, kompletną klimatyzację na panele fotowoltaiczne (które zasilą też pozostałe urządzenia w domu), możemy zatem mieć już za ok. 21.750 zł.

Połączenie klimatyzacja - fotowoltaika. Zalety

Połączenie klimatyzacji z fotowoltaiką ma kilka istotnych zalet. Jakich? Dlaczego warto zainwestować w klimatyzację na panele fotowoltaiczne?

  • Wygoda - to jedna z głównych przyczyn, dla których decydujemy się na montaż klimatyzacji. Dzięki temu urządzeniu można dostosować temperaturę w pomieszczeniu do naszych preferencji bez najmniejszego wysiłku. Nawet największe upały nie będą nam straszne, jeśli spędzimy je w klimatyzowanym pomieszczeniu.
  • Zdrowsze powietrze - nowoczesne klimatyzatory posiadają wiele funkcji, poprawiających jakość powietrza, którym oddychamy. Dostarczają świeże powietrze, filtrują je, dbają o optymalną wilgotność i uniemożliwiają namnażanie się bakterii i grzybów.
  • Uniwersalność - jak już wspominaliśmy, większość klimatyzatorów dostępnych obecnie na rynku jest wstanie nie tylko chłodzić, ale również, w razie potrzeby, dogrzewać pomieszczenia. A to wszystko za pomocą kilku przycisków na jednym urządzeniu.
  • Większa opłacalność instalacji PV - połączenie klimatyzacji z fotowoltaiką niesie ze sobą również korzyści finansowe. Klimatyzacja pobiera energię wtedy, gdy jest ona produkowana przez instalację. To oznacza, że zwiększa autokonsumpcję, zwiększając opłacalność całej inwestycji. Zamiast oddawać prąd do sieci (który potem ze stratą będziemy musieli pobrać), możemy nim za darmo schłodzić nasz dom.

Jak wynika z prognoz naukowców, fale upałów w przyszłości będą pojawiać się systematycznie, co może być sporym wyzwaniem dla naszego komfortu funkcjonowania, ale też i zdrowia. Warto zatem rozważyć połączenie klimatyzacja - fotowoltaika, w rozszerzonym wariancie, gdzie panele fotowoltaiczne zasilą czystą energią nie tylko klimatyzację, ale i pozostałe urządzenia. Dzięki temu zaoszczędzimy na rachunkach, ale też dołożymy swoją cegiełkę do poprawy jakości powietrza w Polsce.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jacek
jacek
2023-07-27 19:43

pani emilio a w bloku a dokladniej w kamienicy mozna zamontowac fotowoltaike? i jesli zuzywam powiedzmy 3.000 kwh to ile tych paneli by mialo byc