klimatyzacja-na-panele-sloneczne

Klimatyzacja na panele słoneczne

Gdy świeci słońce, wiadomo, fotowoltaika działa najlepiej… W tym samym czasie w naszych domach i biurach robi się coraz cieplej. Tu z pomocą przychodzi klimatyzacja. A gdyby tak połączyć te dwa rozwiązania? Wyjaśnijmy dlaczego duet klimatyzacja + fotowoltaika, to rozwiązanie wręcz stworzone dla siebie (zwłaszcza w naszych, polskich warunkach).

Klimatyzacja + fotowoltaika. Połączenie idealne?

Przyjemny chłód w domu czy firmie, to coś, o czym marzy chyba każdy, gdy na zewnątrz temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Najprostszym sposobem na poprawę warunków termicznych oraz jakości powietrza jest montaż klimatyzacji. Rozwiązanie to jednak, według powszechnej opinii wiąże się ze sporym zużyciem energii. Czy to prawda? Przekonajcie się sami: Ile prądu zużywa klimatyzacja? 

Co jednak, gdyby za chłodzenie Waszego domu lub mieszkania nie musielibyście nic płacić? To możliwe! Sposobem na darmowe korzystanie z klimatyzacji jest instalacja fotowoltaiczna. Tak się bowiem składa, że fotowoltaika najwięcej energii produkuje w tych miesiącach, w których ryzyko wystąpienia upałów jest największe, czyli od kwietnia do sierpnia.

Produkcja energii z fotowoltaiki 1 kW.

Produkcja energii elektrycznej z PV. Źródło: re.jrc.ec.europa.eu

Rocznie, z 1 kW fotowoltaiki możemy uzyskać przeciętnie ok. 1000 kWh energii. Z tego, ok. 75% właśnie w miesiącach wiosenno-letnich. Jak możecie zobaczyć na powyższym wykresie, największa produkcja w PV przypada na okres od kwietnia do sierpnia / września. Fotowoltaika jest zatem idealnym źródłem energii do zasilania klimatyzacji - prąd z instalacji solarnej jest bowiem darmowy, ekologiczny i latem jest go pod dostatkiem.

Klimatyzacja na panele fotowoltaiczne - nie tylko do chłodzenia

Warto podkreślić, że klimatyzacja z fotowoltaiką to połączenie uniwersalne, które może okazać się przydatne nie tylko w czasie letnich upałów. Większość klimatyzatorów posiada bowiem funkcję grzania, dzięki której (z pomocą fotowoltaiki) będziecie mogli za darmo dogrzewać mieszkanie, również w czasie chłodniejszych dni okresów przejściowych - wiosną i jesienią, gdy temperatury wykazują duże wahania, ale słońca zaczyna się już częściej pojawiać.

Ile paneli fotowoltaicznych do klimatyzacji?

Pozostaje pytanie, ile paneli fotowoltaicznych do klimatyzacji wystarczy, by pokryć nasze zapotrzebowanie energetyczne? Posłużmy się przykładem.

Klimatyzacja o mocy 5 kW pracująca 600 godzin rocznie, zużyje rocznie ok. 780 kWh. Skoro z 1 kW fotowoltaiki otrzymamy ok. 1000 kWh energii rocznie, to aby pokryć to zapotrzebowanie potrzebne będą np. dwa panele fotowoltaiczne o mocy 390 W. Łączna moc instalacji wyniesie ok. 0,78 kW.

Jak to policzyliśmy? Z pomocą naszego kalkulatora fotowoltaiki oraz kalkulatora zużycia energii. Pierwsze narzędzie pozwoli Wam obliczyć m.in. optymalną moc instalacji PV, szacowaną produkcję z systemu, a nawet pomoże dobrać pojemność magazynu energii. Kalkulator zużycia energii podpowie Wam, ile prądu skonsumują Wasze urządzenia.

Panele fotowoltaiczne do klimatyzacji i nie tylko

Warto podkreślić, że jeśli tylko dysponujemy odpowiednią ilością przestrzeni warto rozważyć większy system. Dlaczego? Im większa instalacja, tym mniejszy koszt jednostkowy. Dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zamontowanie pełnowymiarowej fotowoltaiki dla domu, która oprócz klimatyzacji, zasili resztę domowych urządzeń, obniżając Twoje całkowite rachunki. Jak to możliwe?

Prąd produkowany przez PV, w pierwszej kolejności pochłaniany jest przez pracujące aktualnie urządzenia. Dzięki temu, nie musicie pobierać prądu z sieci i nie ponosicie kosztów energii elektrycznej oraz opłat dystrybucyjnych. Co więcej, osoby produkujące prąd z fotowoltaiki na własne potrzeby mogą korzystać ze specjalnego systemu wsparcia - tzw. system opustów lub net-billingu. W tych systemach nadwyżka energii (to, czego nie zużyjecie na bieżąco) może zostać odesłana do sieci, by obniżyć rachunek za prąd nocą lub w miesiącach jesienno-zimowych.

Brzmi ciekawie i chcecie dowiedzieć się więcej? Oto lista najważniejszych stron:

Klimatyzacja na panele fotowoltaiczne - ile kosztuje?

Przyjmuje się, że przeciętne 4-osobowe gospodarstwo domowe zużywa ok. 3.000 kWh rocznie. Dodając do tego wspomniane wcześniej zużycie energii na klimatyzację, otrzymujemy roczne zużycie na poziomie 3780 kWh. Orientacyjna moc instalacji fotowoltaicznej dla powyższego gospodarstwa domowego powinna wynosić od ok. 4 do ok. 4,5 kW. Ile będzie Was kosztować taki system?

Sprawa nie jest oczywista, bo zależy od wielu czynników - np. marki podzespołów, trudności montażu czy lokalizacji. Szacunkowe wyceny kosztów fotowoltaiki możecie znaleźć tu: Ile kosztuje fotowoltaika?. Do kosztu paneli PV musicie jeszcze doliczyć koszt montażu klimatyzacji. W sumie wydamy od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, przy czym sporą część tej kwoty możemy "uciąć" korzystając z dofinansowań. A jest ich naprawdę sporo. Listy dostępnych dotacji znajdziecie na naszych stronach:

Zalety połączenia klimatyzacja + fotowoltaika

Połączenie klimatyzacji z fotowoltaiką ma kilka istotnych zalet. Jakich? Dlaczego warto zainwestować w to rozwiązanie?

  • Wygoda - to jedna z głównych przyczyn, dla których decydujemy się na montaż klimatyzacji. Dzięki temu urządzeniu można dostosować temperaturę w pomieszczeniu do naszych preferencji bez najmniejszego wysiłku. Nawet największe upały nie będą nam straszne, jeśli spędzimy je w klimatyzowanym pomieszczeniu.
  • Zdrowsze powietrze - nowoczesne klimatyzatory posiadają wiele funkcji, poprawiających jakość powietrza, którym oddychamy. Dostarczają świeże powietrze, filtrują je, dbają o optymalną wilgotność i uniemożliwiają namnażanie się bakterii i grzybów.
  • Uniwersalność - jak już wspominaliśmy, większość klimatyzatorów dostępnych obecnie na rynku jest wstanie nie tylko chłodzić, ale również, w razie potrzeby, dogrzewać pomieszczenia. A to wszystko za pomocą kilku przycisków na jednym urządzeniu.
  • Większa opłacalność instalacji PV - połączenie klimatyzacji z fotowoltaiką niesie ze sobą również korzyści finansowe. Klimatyzacja pobiera energię wtedy, gdy jest ona produkowana przez instalację. To oznacza, że zwiększa autokonsumpcję, zwiększając opłacalność całej inwestycji. Zamiast oddawać prąd do sieci (który potem ze stratą będziemy musieli pobrać), możemy nim za darmo schłodzić nasz dom.

Jak wynika z prognoz naukowców, fale upałów w przyszłości będą pojawiać się systematycznie, co może być sporym wyzwaniem dla naszego komfortu funkcjonowania, ale też i zdrowia. Warto zatem rozważyć połączenie klimatyzacja - fotowoltaika, w rozszerzonym wariancie, gdzie panele fotowoltaiczne zasilą czystą energią nie tylko klimatyzację, ale i pozostałe urządzenia. Dzięki temu zaoszczędzimy na rachunkach, ale też dołożymy swoją cegiełkę do poprawy jakości powietrza w Polsce.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments