zamrożenie cen prądu będzie kosztować 100 mld zł

Koszty mrożenia cen energii (prądu, gazu i ciepła): będzie kosztować 100 miliardów zł

19 września wejdzie w życie rozporządzenie, które będzie zobligowywać sprzedawców energii elektrycznej, do wstecznego obniżenia gospodarstwom domowym cen prądu o 12%. Jak podkreśliła minister klimatu, Anna Moskwa, do rozliczenia kosztów tej zmiany zostaną wykorzystane dotychczasowe mechanizmy rekompensat przewidziane dla sprzedawców energii.

Sytuacja kosztowa sektora energetycznego

Koszty związane z zamrożeniem cen prądu, ciepła i gazu w latach 2022-2023 mogą sięgnąć 100 mld zł, z czego ok. jedna trzecia (30 mld zł), będzie pochodziła z wpłat od spółek energetycznych.

Jednak, jak podkreśliła minister Anna Moskwa, finalne koszty będą prawdopodobnie niższe niż pierwotnie zakładano. Szefowa resortu klimatu stwierdziła, że wszystko będzie zależało od liczby odbiorców, którzy spełnią warunki do rozliczenia w 2023 r.

Nowe limity zużycia energii elektrycznej

Rząd szybko zaczął oficjalnie modyfikować przepisy dotyczące zamrożenia cen prądu, stało się to bowiem już po kilku miesiącach od wejścia w życie ustawy, na mocy której zamrożono ceny energii elektrycznej.

Niedawno rząd postanowił podnieść limity zużycia prądu. Dla większości gospodarstw domowych ustanowiono limit 3 tys. kWh. Gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z zamrożenia cen prądu do 3.6 tys. kWh rocznego zużycia, a rolnicy i posiadacze Karty Dużej Rodziny - do 4 tys. kWh. Co więcej, od 1 października 2023 r. sektor MŚP, samorządy oraz podmioty wrażliwe zostaną objęte niższą maksymalną stawką za energię elektryczną. Stawka wyniesie 693 zł za 1 tys. kWh.

Na czym polega mechanizm mrożenia, jakie są zasady oraz wysokość aktualnych stawek znajdziesz w raporcie "Zamrożenie cen prądu".

Finansowanie ze składki solidarnościowej

Składka solidarnościowa to odpowiedź na dyskusje w UE dotyczące opodatkowania nadmiernych zysków, osiągniętych przez firmy energetyczne w wyniku kryzysu po inwazji Rosji na Ukrainę. Pieniądze z tej składki posłużą do sfinansowania zwiększenia limitów zużycia energii oraz obniżenia maksymalnej stawki za energię elektryczną dla podmiotów wrażliwych, samorządów i sektora MŚP.

Prace nad projektem ustawy na przyszły rok, wprowadzającym wsparcie dla różnych odbiorców energii, są w toku.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-19 21:44

Czego to się nie robi aby wygrać wybory……szczególnie że płaci się nie swoimi tylko zawłaszczonymi z ETS.