Narzędzie od fraunhofer pomoże w doborze PV, magazynu energii i pompy ciepła

Narzędzie od Fraunhofer pomoże dobrać fotowoltaikę, pompę ciepła i magazyn energii

Niemiecki Instytut Fraunhofera IWU (Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology) stworzył zaawansowane narzędzie online o nazwie Automated Renewable hOmepower Network (ARON), które pozwala na precyzyjne obliczanie rozmiarów instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii dla gospodarstw domowych. ARON, dostępne bezpłatnie, umożliwia użytkownikom ocenę idealnego rozmiaru systemów PV z uwzględnieniem wielu parametrów, takich jak lokalizacja, nachylenie dachu, profil zużycia energii oraz specyfikacje modułów słonecznych.

Obliczanie wymiarów instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła

ARON pozwala na szczegółowe określenie potrzeb energetycznych domu, co jest kluczowe przy planowaniu fotowoltaiki. Narzędzie uwzględnia m.in. zdefiniowaną moc modułu PV, orientację względem kierunków świata i kąt nachylenia. Całkowita dopuszczalna moc systemu może wynosić do 30 kWp. Dodatkowo, ARON wspiera także w obliczaniu mocy potrzebnej dla pomp ciepła, uwzględniając takie czynniki jak rodzaj i moc ogrzewania, standard izolacji termicznej domu, a także roczne zapotrzebowanie na ciepło.

Planowanie pojemności magazynu energii

Inną ważną funkcją ARON jest możliwość obliczenia pojemności magazynu energii, co jest istotne przy balansowaniu produkcji i zużycia energii w gospodarstwie domowym. Użytkownicy mogą określić wymaganą pojemność akumulatorów (do maksymalnie 30 kWh), a także uwzględnić wszelkie dostępne dofinansowania i koszty inwestycyjne. Narzędzie to umożliwia także automatyczne obliczenie wielkości akumulatora na podstawie danych wejściowych, co jest szczególnie przydatne przy zintegrowaniu systemu magazynowania energii z instalacją PV i pompą ciepła.

Wyniki analizy są prezentowane w przystępnej formie, w tym za pomocą diagramów i podsumowań, co ułatwia interpretację i podejmowanie decyzji o inwestycjach w odnawialne źródła energii.

Wsparcie decyzji inwestycyjnych i optymalizacja kosztów

ARON to nie tylko narzędzie do obliczania parametrów technicznych, ale również pomoc w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Umożliwia ono szacowanie kosztów inwestycji i potencjalnych oszczędności, oferując użytkownikom pełniejszy obraz korzyści płynących z zastosowania technologii odnawialnych źródeł energii. Przyjazny interfejs i prosta obsługa sprawiają, że ARON jest dostępne dla szerokiej grupy odbiorców, ułatwiając planowanie efektywnej i ekonomicznej transformacji energetycznej w gospodarstwach domowych.

Oprogramowanie można pobrać ze strony instytutu, wyłącznie na systemy Windows. Niestety, narzędzie jest dostępne w języku niemieckim.

W języku polskim nieustannie gorąco polecamy nasz kalkulator fotowoltaiki - w przystępny sposób pomoże zwymiarować instalację PV i policzyć efektywność i korzyści.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments