Odczyt licznika energii – jak zrobić to poprawnie?

3.39 /5
(Ocen: 18)

Odczyt licznika energii elektrycznej polega na pobraniu danych o zużyciu energii z urządzenia i przekazaniu ich dostawcy prądu. Licznik energii elektrycznej jest podstawą do rozliczenia zużycia energii. Korzystając z rozliczenia rzeczywistego, odbiorca musi podać co miesiąc, bądź co kwartał szczegółowe dane. W przypadku rozliczenia prognozowanego, kolejne faktury są wystawiane w oparciu o prognozę zużycia. Jest ona tworzona na podstawie danych z ostatnich miesięcy, weryfikowanych przez inkasenta, przysyłanego przez firmę energetyczną.

Jak zgłosić odczyt licznika u poszczególnych firm energetycznych?

We wszystkich firmach zgłoszenie odczytu licznika energii elektrycznej jest możliwe za pośrednictwem telefonicznego biura obsługi klienta oraz stacjonarnych punktów obsługi klienta. Niemal każdy podmiot stwarza nam jednak również dodatkowe możliwości. Poniżej prezentujemy, jak to wygląda w niektórych firm.

Tauron – odczyt licznika

Wykorzystując numer ewidencyjny i PESEL można zarejestrować się w eBOK Tauron i podawać odczyt licznika wprost ze swojego konta.

Odczyt licznika w firmie Energa

Za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Klienta (eBOK Energa), bądź za pośrednictwem terminali wybranych punktów VIA TM Moje Rachunki. Druga z możliwości jest jednak płatna.

PGE – odczyt licznika

Można zarejestrować się w eBOK i podawać odczyt licznika wprost ze swojego konta.

Jak prawidłowo wykonać odczyt licznika energii elektrycznej?

Sposób odczytu licznika nie zależy od firmy, ale od rodzaju samego licznika. Wyróżniamy trzy główne rodzaje:

Inteligentny licznik odczytu energii elektrycznej

Firma samodzielnie, zdalnie, pobiera stan licznika, co zdecydowanie ułatwia wszelkie procedury, ograniczając je do minimum. Ten najnowocześniejszy z rodzajów liczników, niedługo będzie obowiązkowy, dlatego w przypadku konieczności wymiany warto już teraz zatroszczyć się o zdobycie licznika inteligentnego.

Indukcyjny licznik odczytu energii elektrycznej

Stan licznika jest podany na ekranie cyfrowym licznika. Najczęściej podaje się go wraz z kodem wyświetlającym się w górnym lewym rogu licznika. Kod informuje o typie zużycia energii. Aby określić zużycie energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym, należy pobrać ilość zużytych kWh na mierniku licznika i odjąć ilość zużytych kWh na liczniku w poprzednim okresie.

Elektroniczny licznik odczytu energii elektrycznej

Dostawca ma możliwość samodzielnego, zdalnego pobrania stanu licznika, ale nie jest on tak dokładny, jak licznik inteligentny. Jeżeli chcemy podać dokładny stan na konkretny dzień możemy zrobić to samodzielnie. Takie zgłoszenie odczytu stanu licznika będzie konieczne także w wypadku awarii, które niestety przy tym rodzaju liczników zdarzają się dość często. W takiej sytuacji musimy pamiętać, aby potwierdzić dostawcy, że licznik nalicza błędnie zużycie energii. Trzeba także zwrócić uwagę, aby podawać stan licznika zawsze w pełnych kWh, bez ostatniej, ułamkowej cyfry. W przypadku licznika elektronicznego, rodzaj podawanej informacji jest najczęściej określony kodem wyświetlanym w górnym lewym rogu licznika.

Kiedy samodzielnie wykonujemy odczyt?

Odczyt licznika energii elektrycznej podajemy samodzielnie wówczas, gdy rozliczamy się z dostawcą w sposób rzeczywisty, a nie dysponujemy licznikiem, umożliwiającym pobranie dostawcy odczytu zdalnie. Samodzielnie odczyt wykonujemy również w przypadku podejrzenia awarii.

Jak się zabrać za odczyt licznika energii elektrycznej?

Stan licznika należy podawać zawsze w pełnych kilowatogodzinach, a w przypadku licznika indukcyjnego należy podać stan zużycia zaznaczony miernikiem licznika, bez ewentualnych zer z przodu. W przypadku licznika elektronicznego lub inteligentnego dodatkowe informacje, jak odczytać licznik, znajdują się zazwyczaj na obudowie licznika. Jeśli korzystamy z taryfy całodobowej podajemy tylko jedno, całkowite zużycie kWh. W przypadku taryfy dwustrefowej, podajemy stan licznika dla obu stref.

Na co trzeba uważać, sprawdzając odczyt licznika energii elektrycznej?

Ważne jest przede wszystkim podanie dokładnych danych, w pełnych kilowatogodzinach.Trzeba także uważać, aby nie uszkodzić licznika, sztucznie zwalniając lub zatrzymując naliczanie zużycia prądu. Kradzież energii elektrycznej jest nie tylko nielegalna i karalna (grozi za nią do pięciu lat więzienia), ale również ryzykowna dla zdrowia odbiorcy i jego otoczenia, a często nieskuteczna.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
odbiorca energii elektrycznej ENERGA - rozliczenie rzeczywiste
odbiorca energii elektrycznej ENERGA - rozliczenie rzeczywiste
1 marca 2020 18:14

Czy nie za dużo wykształciuchów energa zatrudnia aby tak gmatwać proste rzeczy jakimi były odczyty stanu rzeczywistego sprzed roku lub dwóch .Co kilka m-cy zmiana i to na gorsze , aby utrudnić korzystanie z rozliczenia rzeczywistego . Jeżeli ENERGA chce zlikwidować tę opcję to miejcie odwagę o tym poinformować swoich odbiorców oficjalnie .Robicie to z podchodami , a może sami zrezygnują .Te utrudniające zmiany są dziełem uczonych i niedokształconych wykształciuchów po niby to uczelniach. Proszę o rzetelną odpowiedz kiedy skończy się proces utrudniania życia odbiorcom energi .

janusz
janusz
31 marca 2019 23:57

Dotychczas podawalem – wysylalem przez internet stan licznika pra du na „formularzu” podajac swoje dane i nr ewidencyjny, a teraz dokonaliscie jakichś zmian, że trzeba sie logowac. A\ ja pró to bowalem zalogowac sie to komunikat : albna 31.03.o email albo haslo nieodpowiednie. Wiec nie mogę Wam podać stanu liczka

ROMAN
ROMAN
5 października 2018 08:42

to największa głupota jaką spotkałem z tym podawaniem mam swój numer klienta i koniec a jak ktoś chce to niech płaci na moje konto po ch… tyle głupich pytań i danych .
przez tel. tez jest burdel na kółkach nie ma opcji do podania stanu jeden wielki BAŁAGAN

edyta
edyta
20 czerwca 2018 12:21

jak w pge podac stan licznika?który to kod?

Piotr
Piotr
27 lutego 2018 10:26

W jaki sposób odczytać licznik dwutaryfowy

Barbara
Barbara
27 lutego 2018 12:08
Odpowiedz do:  Piotr

Dzień dobry,

w przypadku licznika dwutaryfowego należy odczytać i podać firmie energetycznej zużycie z obu stref.

Pozdrawiam,
Barbara
zespół enerad.pl

Viola
Viola
17 kwietnia 2018 10:45
Odpowiedz do:  Barbara

Bardzo proste,ale dla pani,a nie dla zwykłego odbiorcy. W nowym liczniku wyskakują jakieś 4 pomiary i który jest właściwy????

Barbara
Barbara
18 kwietnia 2018 08:02
Odpowiedz do:  Viola

Dzień dobry,

trudno to określić, jeśli nie sa znane oznaczenia pomiarów. Najłatwiej byłoby to wyjaśnić na infolinii sprzedawcy prądu. Miałaby Pani wtedy najbardziej wiarygodną informację.

Pozdrawiam,
Barbara
zespół enerad.pl

cukinia
cukinia
22 stycznia 2018 21:11

Tauron skończonych [treść usunięta] zatrudnił do skomplikowania czegoś dobrego, praktycznie sprawdzonego. Komplikowanie ludziom dobrych rzeczy to specjalność pusta….

Komentarz edytowany przez redakcję.

k.l.
k.l.
4 listopada 2017 17:33

1.ile wynosi zużycie energii przy takich numerach
naliczniku mam 15.8.0 potem 0.2.2 a z prawej strony 0000002
co oznaczają poszczególne numery cyfrowe?

Barbara
Barbara
6 listopada 2017 18:04
Odpowiedz do:  k.l.

Dzień dobry,

kod 15.8.0 to sumaryczne zużycie energii, a 0.2.2 oznacza, że taryfa dla której zaprogramowany jest licznik to G11. Łącząc: zużycie prądu w taryfie G12 wynosi X. 0000002 to najprawdopodobniej wskazanie licznika, kody OBIS nie obejmują bowiem takiego oznaczenia.

Pozdrawiam,
Barbara,
zespół enerad.pl

Zdzisiek
Zdzisiek
1 kwietnia 2018 22:01
Odpowiedz do:  Barbara

A nie 15.8.0 czasem?

Barbara
Barbara
3 kwietnia 2018 08:10
Odpowiedz do:  Zdzisiek

Dzień dobry,

Panie Zdziśku ma Pan rację, przepraszam za literówkę.

Pozdrawiam,
Barbara
zespół enerad.pl

Ewa
Ewa
20 kwietnia 2017 10:08

K…wa mać komu to przeszkadzało? było dobrze szybko i sprawnie to jakiś kretyn wymyślił nowość która jest do dupy nie podam ,bo nie potrafię

Waldemar Rakowski
Waldemar Rakowski
18 kwietnia 2017 22:58

Mam serdecznie dość tego galimatiasu. Mnóstwo zbędnych informacji. Nie mogę podać odczytu licznika. Po jasną ch. hasło czy nie wystarczy e-mail i numer ewidencyjny..

Jadwiga Kędziora
Jadwiga Kędziora
12 kwietnia 2017 16:09

Te wszystkie zmiany są bardzo zagmatwane . Po co mi potrzebne hasło/ którego nie pamiętam / Podałam stan licznika ale nie wiem czy odebrano. Po co zmiana z lepszego na złe

Henryk Pałubicki
Henryk Pałubicki
7 kwietnia 2017 09:52

Pytam po co zmieniać to co było dobre i sprawdzone. Zgadzam się poprzedniczką, zawsze płaciłem za pośrednictwem internetu. Podawałem numer ewidencyjny i wyświetlał mi się poprzedni stan licznika i wpisywałem nowy, otrzymywałem kwotę do zapłaty, płaciłem i było OK

Bozena Rusin
Bozena Rusin
21 marca 2017 19:26

Jak można robić takie głupoty, jakiś eBOKa, nie normalny tauron. Ja do tej pory płaciłam przez internet. Teraz wychodzą mi jakieś dziwolągi. Wyprostujcie to wszystko żeby było przejrzyście, a nie wymyślacie jakieś hasła, e-maile. Ile razy trzeba się rejestrować żeby podać stan licznika? To jest wszystko chore i nienormalne nie mogę wejść jak zawsze.