Ogrzewanie elektryczne domu – które opłaca się najbardziej?

3.76 /5
(Ocen: 25)

Koszty związane z ogrzewaniem domu należą do jednych z najwyższych rocznych wydatków związanych z jego eksploatacją. Przy czym to, jak wysokie będą nasze rachunki zależy nie tylko od stopnia termoizolacji budynku, ale i zastosowanego źródła ciepła. Pomimo tego, że powszechnie uważa się, że ogrzewanie elektryczne jest jednym z najdroższych, to wraz z rozwojem energooszczędnego budownictwa, coraz więcej osób skłania się ku jego zastosowaniu, doceniając jego wiele zalet. Które z elektryczne źródło ciepła jest najbardziej opłacalne?

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Ogrzewanie elektryczne – decyduje się na nie coraz więcej osób

Wybór sposobu ogrzewania domu, nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza, że do dyspozycji mamy obecnie wiele możliwych do zastosowania rozwiązań. Warto przy tym podkreślić, że bez względu na to, na jaki system grzewczy się zdecydujemy, to i tak wydatki związane z ogrzewaniem domu będą wynosić średnio 70-80 proc. całkowitych kosztów jego użytkowania. Dlatego, tak ważne jest, aby decyzję o preferowanym źródle ciepła podjąć już na etapie planowania budowy domu lub jego modernizacji. Od tego bowiem zależeć będzie nie tylko wysokość rachunków za ogrzewanie, komfort użytkowania takiego systemu, ale i jego wpływ na środowisko naturalne.

Jednym z rozwiązań, które cieszy się rosnącą popularnością, zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym, jest ogrzewanie elektryczne, polegające na przemianie energii elektrycznej w ciepło w elemencie oporowym, którym może być drut, pręt lub taśma metalowa. Tak duże zainteresowanie ogrzewaniem elektrycznym spowodowane jest przede wszystkim rosnącymi cenami gazu płynnego i oleju opałowego, przez co zmniejsza się różnica pomiędzy cenami energii elektrycznej i pozostałych paliw. Coraz większa jest również świadomość ekologiczna Polaków, którzy na pierwszym miejscu stawiają dbałość o środowisko naturalne. Trzeba jednak pamiętać, o tym, że o ile samo korzystanie z takiego systemu nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji, o tyle już produkcja energii elektrycznej, do której zwykle wykorzystuje się węgiel, zdecydowanie nie jest ekologicznym procesem. Można to jednak zmienić montując panele fotowoltaiczne, ale o tym za moment. Ważne jest także, że ten sposób ogrzewania nie wymaga wysokich kosztów inwestycyjnych, a zasilane energią elektryczną urządzenia grzewcze, charakteryzują się wysoką sprawnością i wygodą (w porównaniu chociażby z korzystaniem z takich paliw stałych jak drewno czy węgiel).

Elektryczne źródła ciepła

Tak więc, pomimo tego, że ze względu na rosnące ceny prądu, ogrzewanie elektryczne powszechnie uważane jest za jedno z najdroższych, to i tak coraz więcej osób docenia jego zalety. Przy czym, ten rodzaj ogrzewania może być stosowany jako główne źródło ciepła lub pełnić funkcję ogrzewania uzupełniającego. Co ważne, ogrzewanie elektryczne doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i mieszkań. Ponadto systemy grzewcze zasilane prądem są łatwe w montażu i obsłudze (ich instalacja jest znacznie mniej wymagająca i szybsza niż w przypadku centralnego ogrzewania). Również same urządzenia wykorzystywane do ogrzewania budynku energią elektryczną zajmują niewiele miejsca i w porównaniu do innych technologii, nie stanowią, aż tak dużego jednorazowego wydatku.

Warto tu od razu podkreślić, że ogrzewanie elektryczne to tak naprawdę wiele odmiennych systemów. Wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z tzw. ogrzewaniem bezpośrednim, czyli z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym (takim jak: przewody, maty, czy folie grzejne) lub grzejnikami. Jednak źródłem ciepła wykorzystującym elektryczność są także kotły elektryczne, które są w pełni bezobsługowym, nowoczesnym, komfortowym i przede wszystkim bezpiecznym rozwiązaniem (często stosuje się je wraz z kotłami na paliwa stałe). Na rynku dostępne jest również elektryczne ogrzewanie konwekcyjne i akumulacyjne (w postaci tzw. pieców akumulacyjnych) oraz pompy ciepła, które ok. 20 proc. energii elektrycznej pobierają z sieci (prąd niezbędny jest w ich przypadku do pracy sprężarki). Jak zatem widać, wybór sposobu rodzaju ogrzewania elektrycznego ma ogromne znaczenie, w zależności bowiem od określonego systemu grzewczego zupełnie różne mogą być koszty zarówno samej inwestycji, jak i eksploatacji.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Ogrzewanie konwekcyjne i akumulacyjne

Do przetwarzania energii elektrycznej w cieplną dostępny jest obecnie szeroki wybór urządzeń. Przy czym podejmując decyzję o zastosowaniu jednego z nich pod uwagę należy wziąć to, który ze sposobów zapewni nam odpowiednią temperaturę przy najniższych kosztach eksploatacyjnych. Do jednych z najczęściej stosowanych rozwiązań należy ogrzewanie konwekcyjne i akumulacyjne.

Ogrzewanie konwekcyjne

Jednym z najłatwiejszych w montażu urządzeń do przetwarzania energii elektrycznej w cieplną są grzejniki konwekcyjne w poszczególnych pomieszczeniach (każdy z własnym termostatem). W ich przypadku bowiem inwestor nie musi budować żadnej specjalnej instalacji grzewczej. Grzejniki konwekcyjne są:

 • tanie, w sklepach dostępne są modele nawet za kilkadziesiąt złotych (których zakup odradza się ze względu na to że działają bezawaryjnie nie dłużej niż przez jeden sezon grzewczy) oraz te wyższej jakości w cenie 150 – 200 zł za sztukę;
 • komfortowe, zwłaszcza, gdy grzejniki wyposażone zostaną w programatory czasowe (nawet te najprostsze wtykane do gniazdka). Kwestie instalacyjne sprowadzają się w ich przypadku jedynie do podłączenia do zasilania (włączony grzejnik konwekcyjny przetwarza na bieżąco energię elektryczną na ciepło poprzez naturalną konwekcję);
 • lekkie i niewielkie, występują w wersji stojącej bądź jako modele przeznaczone do zamontowania na ścianie.

Należy tu jednak podkreślić, że rozwiązanie to nigdy nie należało do najpopularniejszych, głównie ze względu na wysoką cenę prądu w podstawowej taryfie (średnia cena 1 kWh dla gospodarstw domowych wynosi ok. 0,65 zł/kWh). Grzejniki konwekcyjne są zatem niedrogie, jednak już ich eksploatacja jest dość kosztowna, ponieważ stałe użytkowanie w mieszkaniu czy domu kilku grzejników konwekcyjnych podniesie rachunki za prąd o przynajmniej kilkaset złotych miesięcznie. Nowoczesne grzejniki coraz częściej jednak posiadają możliwość programowania pracy w blokach czasowych, dzięki czemu można dostosować intensywność ich pracy do tańszych stref taryfowych, co naturalnie przekłada się na zdecydowanie niższe koszty (przy założeniu, że cena prądu w taryfie dwustrefowej wyniesie 0,45 PLN/kWh, to roczne koszt ogrzewania wyniesie w budynku o powierzchni 100 m² ok. 4.600 zł).

Ten system grzewczy najlepiej sprawdzi się jako ogrzewanie uzupełniające (w przypadku kotła zasypowego i kominka) oraz w budynkach, które ogrzewane są sporadycznie (np. w domkach letniskowych czy działkowych). Ich użycie może mieć również sens w przypadku domów o skrajnie niskim zapotrzebowaniu na ciepło, zbliżonych do standardu pasywnego. Przy czym nieco oszczędności przynieść może zastosowanie za grzejnikami specjalnej folii termicznej odbijającej i kierującej ciepło w stronę ogrzewanego pomieszczenia.

Zalety grzejników konwekcyjnych:

 • niska cena zakupu;
 • brak kosztów montażu;
 • ogrzewanie dowolnego rodzaju pomieszczeń;
 • gwarancja komfortu termicznego;
 • bezobsługowa i bezawaryjna praca;
 • możliwość rozbudowy lub zmniejszenia instalacji grzejnej w zależności od potrzeb;
 • powolne oddawanie ciepła.

Wady grzejników konwekcyjnych:

 • wysokie koszty eksploatacyjne;
 • możliwość ogrzania niewielkiej powierzchni przez pojedynczy grzejnik;
 • niska moc (do 2.000 W);
 • dość częsta awaryjność.

Ogrzewanie akumulacyjne

Kolejnym ze sposobów ogrzewania elektrycznego domów i mieszkań są piece akumulacyjne, które pod względem kosztów wytworzenia ciepła (co akurat w przypadku ogrzewania prądem jest najistotniejsze) wypadają zdecydowanie korzystniej niż grzejniki konwekcyjne (generują one koszty porównywalne z ogrzewaniem domu gazem ziemnym). Ponieważ w przypadku tego rodzaju ogrzewania dąży się do wykorzystania tańszej dwustrefowej taryfy G12, która jest szczególnie ceniona przez osoby z dużym zapotrzebowaniem na prąd, posiadającymi urządzenia grzewcze wykorzystujące energię (w tym i ogrzewanie akumulacyjnego), wytwarzające i gromadzące ciepło w godzinach taniej taryfy oraz ogrzewacze wody (np. bojler).

Obowiązujące w niej bowiem strefy niższej opłaty za prąd w godzinach 22:00-6:00 i 13:00-15:00 (a w taryfie G12w dodatkowo również w weekendy, święta i dni wolne od pracy) są bardziej korzystne cenowo niż w jednostrefowej taryfie G11. Przy czym oszczędność na centralnym ogrzewaniu elektrycznym wynika z tego, że piec akumulacyjny pobiera tanią energię elektryczną, produkując przy tym ciepło, które następnie gromadzi i oddaje w ciągu całego dnia. Tak więc, w godzinach obowiązywania niższych stawek, magazynowanie jest dość ciepła, żeby wystarczyło go na całą dobę. Jednak, aby możliwe było sprostanie dziennemu zapotrzebowaniu na ciepło urządzenie to musi posiadać przynajmniej dwa razy większą moc niż piec elektryczny, który funkcjonowałby bez przerwy.

Większość dostępnych pieców akumulacyjnych to urządzenia stojące (niektóre modele mogą być jednak powieszone na ścianie, czy zabudowane), które są zdecydowanie cięższe i większe niż grzejniki elektryczne. Rozmiary urządzenia uzależnione są od rodzaju i mocy, piece akumulacyjne:

 • do 1 kW ważą 60-90 kg;
 • przy 2 kW ok. 80-100 kg;
 • przy 4 kW średnio 200 kg;
 • przy 6 kW jest to ok. 250-300 kg.

Co ważne, dzielą się one na urządzenia ze statycznym i dynamicznym rozładowaniem. Pierwsze z nich są wersją prostszą i mniej komfortową, składającą się z bloku akumulacyjnego, w którym umieszczona jest grzałka elektryczna. W urządzeniach ze statycznym naładowaniem ogrzewana jest pewna masa akumulacyjna, która następnie oddaje ciepło (faza ta odbywa się samoczynnie i użytkownik nie ma nad nią żadnej kontroli). Zyskać można ją natomiast w przypadku pieców z tzw. dynamicznym rozładowaniem, w których dodatkowym elementem jest wentylator wymuszający przepływ powietrza wewnątrz urządzenia, a wraz z nim i oddawanie ciepła. Przy prawidłowej konfiguracji system ten nie ustępuje pod względem komfortu typowemu ogrzewaniu z grzejnikami ściennymi.

Pomimo tego, że ogrzewanie elektryczne akumulacyjne nadal uważane jest przez wiele osób za przestarzałe i mało praktyczne, to należy zaznaczyć, że w ostatnich latach udoskonalona została zarówno technologia działania pieców akumulacyjnych, jak i zmniejszeniu uległy ich wymiary. Obecnie urządzenia te wyróżniają się niezawodnością i wysoką sprawnością, generując znacznie mniejsze zużycie energii niż grzejniki konwekcyjne.

Zalety ogrzewania akumulacyjnego:

 • brak kosztów instalacyjnych i konserwacji;
 • łatwość montażu i eksploatacji;
 • brak konieczności budowy komina i wydzielania pomieszczenia na kotłownię;
 • niewygórowane koszty eksploatacyjne (przy wykorzystywaniu tańszej taryfy G12).

Wady ogrzewania akumulacyjnego:

 • duży ciężar, co może spowodować np. konieczność wzmocnienia stropu i trudności podczas transportu);
 • dość wysoki koszt zakupu urządzenia. Piece statyczne o mocy około 1,7 kW można kupić już za 1.000 zł, a droższe z dynamicznym rozładowaniem, o tej samej mocy za 2.000 zł (natomiast piece o największych mocach 5-6 kW kosztują już powyżej 3.000 zł);
 • brak możliwości zastosowania w pomieszczeniach wilgotnych (obudowy pieców akumulacyjnych mają skłonność do korozji);
 • ogrzewanie jedynie pomieszczenia, w którym znajduje się to urządzenie grzewcze;
  długi czas nagrzewania.

Kotły elektryczne

Do ogrzewania elektrycznego w domu można także zastosować kocioł elektryczny, który wyróżnia się dużym komfortem użytkowania, bezpieczeństwem i niemal stuprocentową sprawnością. Przy czym jego cena jest zazwyczaj dużo niższa niż podobnej mocy kotła gazowego lub olejowego. Nowoczesne i ekologiczne kotły elektryczne warto zastosować tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia domu do sieci gazowej. Często stosowane są one w energooszczędnych budynkach, w których zajmują mało miejsca i można je zamontować praktycznie w dowolnym pomieszczeniu (mają niewielkie rozmiary i ładny design). Kotły elektryczne c.w.u. sprawdzają się także jako ogrzewanie elektryczne domu pasywnego. Ponadto instalacja kotła elektrycznego jest niedroga, nie wymaga bowiem przyłącza gazowego, budowy komina, kotłowni ani pomieszczeń na składowanie opału. Jedynym warunkiem jego montażu jest przyłącze elektryczne.

Co ważne, kotły elektryczne mogą stanowić samodzielne źródło ciepła lub też współpracować z innymi kotłami na paliwo stałe czy z kominkiem. Piec elektryczny do ogrzewania może mieć jedną lub więcej grzałek (od tego, ile ich posiada zależy jego moc). W tym drugim przypadku, włączają się one po kolei, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepło, dzięki czemu zwiększa się moc urządzenia grzewczego (sterowanie grzałkami może odbywać się automatycznie lub według preferencji użytkowników). Większość dostępnych kotłów elektrycznych to niewielkie urządzenia jednofunkcyjne, wykonane w wersji wiszącej (mogą one współpracować z zasobnikiem c.w.u., dzięki czemu jedno urządzenie zapewni także ciepłą wodę). W ofercie znajdują się również kotły stojące, zazwyczaj już o większej mocy i z wbudowanym zasobnikiem lub też ich tańsze rodzaje bez zasobnika (już bez możliwości podgrzewania c.w.u.).

Zalety kotła elektrycznego:

 • wysoka, niemal stuprocentowa sprawność;
 • łatwość użytkowania i montażu w dowolnym pomieszczeniu ze względu na mały rozmiar (nie wymaga również nawiewu i wentylacji);
 • niższy koszt od ceny kotła gazowego lub olejowego o podobnej mocy (przykładowo, cena kotła elektrycznego z buforem 400 l to wydatek na poziomie 6.000 zł);
 • bezpieczeństwo – brak ryzyka zaczadzenia;
 • komfort użytkowania (nie trzeba usuwać popiołu);
 • oszczędność – nie wymaga budowy komina czy pomieszczenia przeznaczonego na magazynowania opału;
 • ochrona środowiska naturalnego – brak emisji spalin zanieczyszczających powietrze;
 • modernistyczny design, które prezentuje się estetycznie w każdym pomieszczeniu;
 • może stanowić samodzielne źródło ciepła, jak i być uzupełnieniem kotła na paliwa stałe (może współpracować również z kominkiem).

Wady kotła elektrycznego:

 • wysoki koszt ogrzewania (rachunki);
 • wymaga zasilania trójfazowego i instalacji dużych mocy (powyżej 6 kW), konieczne jest wówczas wystąpienie do rejonu energetycznego o zwiększenie przydziały mocy;
 • niezbędne może okazać się przerobienie instalacji i przyłącza.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe (które wykonane może być z zastosowaniem m.in. przewodów grzejnych, mat grzejnych, czy folii grzewczych) staje się coraz bardziej docenianym systemem podnoszącym komfort i wygodę domowników. Ciągle jednak pokutuje przekonanie, że jest ono drogie. W rzeczywistości jednak tym systemem grzewczym można łatwo sterować, precyzyjnie określając zmiany temperatury w ciągu doby dla każdego z pomieszczeń niezależnie. Tak więc, elektryczne ogrzewanie podłogowe pracuje wyłącznie w zaprogramowanym czasie, a przez resztę doby jest nieaktywne, dzięki czemu rachunki za prąd są nieznacznie wyższe od przeciętnych. Ponadto, po jego założeniu odpadają również koszty związane z konserwacją (najlepsi na rynku producenci udzielają pełnej gwarancji na swoje systemy nawet do 20 lat). Stosując natomiast nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego oparte na przewodach samoregulujących oraz odpowiedniej izolacji podłoża, można dodatkowo zaoszczędzić do 20 proc. energii w porównaniu do klasycznego systemu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być stosowane jako ogrzewanie podstawowe lub uzupełniające. Dzieli się je na:

 • bezpośrednie, w którym kable grzejne znajdują się tuż pod posadzką w warstwie zaprawy klejącej, co powoduje, że ogrzewanie działa zaraz po włączeniu (w jego przypadku istnieje także możliwość regulacji temperatury pomieszczenia i jej okresowego obniżania przy użyciu termostatu);
 • akumulacyjne, w którym kable grzewcze mają nad sobą 7-10 cm betonowej wylewki, działającej jako akumulator ciepła (jego użytkownik nie ma możliwość bezpośredniej regulacji temperatury, a jedyną metodą zapanowania nad zużyciem energii jest regulacja czasu ładowania).

Elektryczne ogrzewanie podłogowe dedykowane jest przede wszystkim dla budynków, które czeka generalny remont lub dopiero są w budowie. Wszelkie bowiem zmiany na etapie eksploatacji będą wiązać się z kuciem podłogi, wymagają zatem bardziej inwazyjnych prac niż w przypadku systemu grzejnikowego, gdzie tego rodzaju modyfikacje są stosunkowo proste.

Wykonanie dokumentacji najlepiej zlecić jest doświadczonemu fachowcowi, który uwzględni zapotrzebowanie cieplne budynku oraz parametry techniczne zastosowanych materiałów instalacyjnych (projekt ten może okazać się również niezbędny w sytuacji wystąpienia ewentualnych awarii).

W przypadku zaś mniejszych prac remontowych zaleca się ogrzewanie elektryczne pod panele, ze względu na bardziej ograniczoną ilość wymaganych działań. Ważne jest jednak, aby przed wykonaniem instalacji zadbać o to, aby zabezpieczyć budynek przed nadmierną utratą ciepła, dlaczego? Ponieważ tego rodzaju instalacje sprawdzają się wyłącznie w przypadku domów o poprawnie wykonanej izolacji cieplnej (im większy jest ubytek ciepła, tym wyższe są koszty ogrzewania).

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego:

 • niski koszt wykonania instalacji;
 • szybka i prosta kontrola temperatury;
 • duża powierzchnia grzejna;
 • komfort użytkowania za pomocą urządzeń sterujących;
 • nie wymaga konserwacji;
 • można stosować je jako ogrzewanie samodzielne lub uzupełniające (w każdym pomieszczeniu i pod różnymi typami wykończenia);
 • można zastosować je w domkach letniskowych (nie ma ryzyka zamarznięcia wody);
 • brak konieczności kucia posadzki, możliwość zastosowania na już istniejących;
 • jest niewidoczne dla użytkowników, instalacja znajduje się bowiem pod podłogą.

Wady kotła elektrycznego:

 • wysoki koszt ogrzewania (rachunki);
 • wymaga zasilania trójfazowego i instalacji dużych mocy (powyżej 6 kW), konieczne jest wówczas wystąpienie do rejonu energetycznego o zwiększenie przydziały mocy;
 • niezbędne może okazać się przerobienie instalacji i przyłącza.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompa ciepła – ekologiczne rozwiązanie dla wszystkich

Wśród instalacji zasilanych prądem znajdują się także pompy ciepła zaliczane do najefektywniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku urządzeń grzewczych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Urządzenia te nie potrzebują żadnego paliwa, z wyjątkiem niewielkiej ilości prądu z sieci (stanowiącego ok. 25 proc. całkowitego zużycia) i umożliwiają redukcję kosztów ogrzewania nawet o 70 proc., w porównaniu do instalacji tradycyjnych. Ponadto, ten rodzaj systemu grzewczego jest bezobsługowy, w pełni zautomatyzowany i nie wymaga składowania paliwa, co gwarantuje dodatkowe oszczędności związane z pracami budowlanymi (sprawdźcie, jakie jeszcze korzyści daje dom z pompą ciepła).

Te ekologiczne urządzenia, nie tylko służą do ogrzewania domu i do podgrzewania wody użytkowej, ale chłodzenia pomieszczenia podczas ciepłych dni. Przy czym na wzrost popularności pomp ciepła ma nie tylko ich wielozadaniowość, ale i wysoka sprawność, mała awaryjność oraz coraz niższa cena, którą można dodatkowo obniżyć korzystając z dostępnych obecnie dofinansowań na pompę ciepła (w tym programu Czyste Powietrze), czy ulgi termomodernizacyjnej. Co istotne, pompy ciepła stanowią doskonałe uzupełnienie instalacji PV i rekuperacji, coraz częściej również współpracują z magazynami energii. Wszystko to sprawia, że z roku na rok, rośnie w Polsce liczba osób, które decydują się na montaż pompy ciepła (tylko do 2019 roku było ich ok. 130.000).

Te ekologiczne urządzenia cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza w nowoczesnym, energooszczędnym i pasywnym budownictwie. Aby jednak instalacja taka była ekonomiczna i efektywna, to konieczne jest dopasowanie mocy pompy ciepła do potrzeb domu i jego mieszkańców. W tym celu najlepiej jest zasięgnąć rady specjalisty, który będzie służył fachową pomocą przy jej szacowaniu (jeśli szukacie doświadczonej i cenionej przez użytkowników firmy, koniecznie zajrzyjcie do naszego rankingu najlepszych ofert i firm montujących pompy ciepła). Co ważne, jeszcze na etapie prac budowlanych dobrze jest uwzględnić to, że w większości pompy ciepła to urządzenia niskotemperaturowe, które podobnie zresztą jak kotły kondensacyjne, najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym (efektywność instalacji maleje wraz ze wzrostem temperatury zasilenia).

Zalety pompy ciepła:

 • brak dodatkowych kosztów związanych z kotłownią, kominem spalinowym;
 • możliwość skorzystania z dofinansowania lub niskooprocentowanego kredytu na pompę ciepła;
 • dbałość o środowisko – nie tylko do swojej pracy w 75 proc. wykorzystuje ona odnawialne źródła energii, ale i obniża emisję CO2 przeciętnie o 20 proc. w stosunku do kotłów gazowych;
 • szybki i mało inwazyjny montaż powietrznej pompy ciepła;
 • komfort użytkowania – sterowanie zdalne, możliwość regulacji temperatury dla poszczególnych pomieszczeń;
 • niezawodność i trwałość do kilkudziesięciu lat;
 • szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych (realny czas zwrotu inwestycji wynosi 5 do 7 lat, w stosunku np. do kotłowni na gaz, olej opałowy);
 • dzięki połączeniu pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi cała energia elektryczna wykorzystywana w domu może być darmowa;
 • prestiż i wzrost wartości domu.

Wady pompy ciepła:

 • wysoki koszt urządzenia i jego montażu, zwłaszcza w przypadku gruntowej pompy ciepła, gdzie konieczne jest wykonanie odwiertów (gdy inwestor zdecyduje się na zainstalowanie kolektora pionowego) lub wygospodarowanie kilkuset metrów terenu na zainstalowanie kolektora poziomego;
 • uzależnienie jej działania od energii elektrycznej (w przypadku awarii czy przerwy w dostawie prądu, pompa ciepła przestaje działać). Dobrze zatem zastosować dodatkowe źródło ciepła, np. kominek lub zainwestować w fotowoltaikę, która zasila pompę darmową energią elektryczną.

Gdzie najlepiej sprawdzi się ogrzewanie elektryczne?

Energia elektryczna jest źródłem ciepła nie generującym zanieczyszczeń, które obciążałyby środowisko naturalne. Doskonale sprawdzi się wszędzie tam:

 • gdzie nie ma poprowadzonej sieci gazowej;
 • inwestor nie chce korzystać z ogrzewania kotłem na paliwo stałe lub olejem opałowym (ze względu na uciążliwość obsługi tego rodzaju instalacji grzewczej lub też brak dla niej odpowiedniego zaplecza magazynowego).

Ważne jest jednak, aby przed zastosowaniem ogrzewania elektrycznego zadbać o poprawne wykonanie izolacji cieplnej. A więc nie tylko o dobre ocieplenie ścian zewnętrznych, stropodachu oraz zamontowanie okien o niskiej przewodności cieplnej, ale i odpowiednią wentylację. Warto w tym celu postawić na energooszczędną wentylację pomieszczeń jaką jest rekuperacja (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła), dzięki której zapotrzebowanie budynku na ciepło, zostaje znacznie obniżone. Rekuperacja pozwala na realną oszczędność energii wynoszącą ok. 30 proc. Natomiast przy zastosowaniu innych systemów ograniczających straty ciepła (np. odpowiedniej izolacja), koszty te będą jeszcze niższe). Należy tu podkreślić, że największe oszczędności przynosi rekuperacja z pompą ciepła i fotowoltaiką.

Ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdza się przy niedużych, dobrze zaizolowanych i ocieplonych budynkach. Przy czym, aby korzystać ze wszystkich jego zalet, konieczne jest zainwestowanie w nowoczesne urządzenia, które charakteryzują się wysoką wydajnością cieplną.

Ogrzewanie elektryczne – jaki koszt?

Jak widać, ogrzewanie elektryczne można realizować na wiele sposobów. Zaczynając od najmniej ekonomicznych tradycyjnie zamontowanych grzejników, poprzez elektryczne ogrzewanie podłogowe, kotły elektryczne, a na energooszczędnych pompach ciepła kończąc. Przy czym to, ile użytkownik zapłaci za prąd zależeć będzie od:

 • metrażu domu;
 • liczby osób zamieszkujących budynek i ich trybu życia (jak dużo spędzają w nim czasu);
 • zaizolowania i ocieplenia budynku;
 • zakładu energetycznego obsługującego dany teren;
 • urządzeń grzewczych i przygotowanie instalacji (większa moc przyłączeniowa do domu);
 • zarządzania ogrzewaniem (najlepsze efekty przynosi stosowanie sterowników dedykowanych do danej instalacji);
  ceny paliwa, jakim w jego przypadku jest prąd.

Należy tu jednak podkreślić, że również na ogrzewaniu elektrycznym można zaoszczędzić. W jaki sposób? Otóż uwzględniając ograniczone do minimum naprawy i przeglądy, czy zrezygnowanie z budowy komina i kotłowni. Jak też brak kosztów związanych z przyłączem gazowym lub kupnem, czy dzierżawą zbiorników na paliwa ciekłe. Prócz tego sposobem na znaczące zmniejszenie wydatków jest zużywanie prądu głównie w nocy oraz w wybranych godzinach w ciągu dnia oraz w weekendy.

Najprostszym, ale jednocześnie najbardziej energochłonnym sposobem ogrzewania elektrycznego jest ogrzewanie konwekcyjne, aby można było je zastosować, potrzebny jest dom o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Korzystniejsze finansowo jest z pewnością elektryczne ogrzewanie akumulacyjne. Piec akumulacyjny może bowiem ładować się w strefach niższych opłat za prąd w tańszej dwustrefowej taryfie G12, a w czasie kiedy koszt energii elektrycznej jest wyższy, uwalniać ciepło w pomieszczeniach.

Nie tylko taryfa G12 pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd przy urządzeniach akumulacyjnych. Warto również pamiętać o tym, że mniej za energię elektryczną zapłacić można zmieniając dotychczasowego sprzedawcę prądu na innego, w czym z pewnością pomoże Wam nasz ranking sprzedawców prądu i gazu.

Roczny koszt ogrzewania w PLN, dla poszczególnych rodzajów budynku o metrażu 120 m² przy taryfie G11 w wysokości 0,56 zł, a G12 – 0,37 zł:

Rodzaj ogrzewanego budynku Taryfa G11 Taryfa G12
Pasywny (15 kWh/m²) 1.008 667
Niskoenergetyczny (30 kWh/m²) 2.016 1.332
Energooszczędny (70 kWh/m²) 4.704 3.108
Średnio energooszczędny (110 kWh/m²) 7.392 4.884
Energochłonny (150 kWh/m²) 10.080 6.660

Roczny koszt ogrzewania w PLN, dla poszczególnych rodzajów budynku o metrażu 150 m² przy taryfie G11 w wysokości 0,56 zł, a G12 – 0,37 zł:

Rodzaj ogrzewanego budynku Taryfa G11 Taryfa G12
Pasywny (15 kWh/m²) 1.260 833
Niskoenergetyczny (30 kWh/m²) 2.520 1.665
Energooszczędny (70 kWh/m²) 5.880 3.885
Średnio energooszczędny (110 kWh/m²) 9.240 6.105
Energochłonny (150 kWh/m²) 12.600 8.325

Tak więc, przykładowo, w przypadku osób, które zdecydują się na ogrzewanie domu energooszczędnego o powierzchni 150 m² grzejnikami elektrycznymi, rocznie będą za nie płacić ok. 5.880 zł. Bardziej opłaca się wówczas przejście na system dwutaryfowy, co pozwoli ograniczyć wydatki za energię elektryczną o 30-40 proc. (poniesione koszty wyniosą wtedy ok. 3.885 zł). Jak jednak widać, nadal tak wysoki rachunek za ogrzewanie jest ogromnym obciążenie dla domowego budżetu.

Najbardziej opłacalne jest ogrzewanie domu pompą ciepła

Najbardziej opłacalnym elektrycznym źródłem ciepła jest pompa ciepła. Przy czym najwyższym współczynnikiem efektywności COP, charakteryzują się pompy ciepła gruntowe. W przypadku tych najczęściej kupowanych urządzeń, COP wynosi ok. 4,8 (pompa ciepła pobierając 1 kWh energii elektrycznej jest w stanie wygenerować średnio 4,8 kWh ciepła). Również powietrzne pomp ciepła, wyróżniają się coraz lepszą sprawnością. Średnie COP bez ekstremum, dla tych typu Split to – 3,6, a Monoblok – 3,8. Dla przykładu, dla pompy ciepła z COP=4, koszt ogrzewania domu będzie najniższy i wynosić będzie zaledwie 1.750 zł.

Należy jednak zaznaczyć, że owszem pompy ciepła dają tańsze ciepło, jednak ich zakup i montaż wiąże się z większym nakładem finansowym. Albowiem w przypadku pompy ciepła powietrze – woda typu SPLIT o zmiennej wydajności (z inwerterem) w budynku o powierzchni ogrzewanej 150 m² to wydatek ok. 35.000 zł (dla pomp gruntowych to nawet 60.000 zł). Natomiast samo ogrzewanie domu to koszt ok. 2.500 zł rocznie. Co ważne, dla osób korzystających z prądu w celach grzewczych, atrakcyjnym rozwiązaniem jest własna instalacja fotowoltaiczna, która produkuje darmowy prąd z energii Słońca. Dzięki czemu można nie tylko zaspokoić zapotrzebowania na energię elektryczną, ale i na ogrzanie wnętrza domu i przygotowywanie c.w.u. Inwestycja w fotowoltaikę i pompę ciepła jest perspektywie czasu najbardziej opłacalną opcją, która w ciągu 25 lat pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ogrzewanie elektryczne – jak wypada w porównaniu z innymi dostępnymi źródłami ciepła?

Prąd elektryczny to rozwiązanie, które owszem, wyróżnia się największą wygodą użytkowania i najniższym kosztem wstępnym inwestycji, jednak zasilane nim ogrzewanie jest najdroższe w eksploatacji. Dla przykładu, wyposażenie kotłowni na paliwo stałe to wydatek w wysokości 15.000 – 35.000 złotych, natomiast zakup grzejników elektrycznych, czy pieca akumulacyjnego do ogrzania identycznej powierzchni jest już kilka razy tańszy. Samo użytkowanie tego systemu grzewczego nie przedstawia się już tak optymistycznie. Wytworzenie 1 kWh może bowiem kosztować 0,50-0,90 zł (tak ważny jest zatem wybór odpowiedniej taryfy).

Inaczej sytuacja przedstawia się gdy inwestor zdecyduje się na montaż pompy ciepła, która nie licząc oczywiście ogrzewania drewnem opałowym (które jest nieekologiczne i uciążliwe), jest obecnie najtańszym sposobem pozyskiwania energii cieplnej do ogrzewania domu i c.w.u. Nawet w porównaniu z kotłem na gaz płynny czy olej, te przyjazne środowisku urządzenie daje rocznie oszczędności eksploatacyjne wynoszące kilka tysięcy złotych. Nawet mimo tego, że koszt zwrotu pompy ciepła wynosi najwięcej, bo ok. 10 lat, w porównaniu z innymi źródłami ciepła, takimi jak chociażby kocioł elektryczny, to i tak w perspektywie 20 lat daje nawet 134.000 zł oszczędności. Dodatkowo koszt całego przedsięwzięcia można obniżyć ubiegając się o różnego rodzaju dofinansowania na zakup i montaż tego urządzenia oraz niskooprocentowane kredyty.

Oto koszty ogrzewania pompą ciepła w porównaniu z innymi źródłami energii dla domu ocieplonego o powierzchni 150 m² (wyniki te mogą różnić się w konkretnych przypadkach):

Źródła ciepła Średni roczny koszt ogrzewania budynku i c.w.u. (w PLN) Koszt ogrzewania budynku i c.w.u. przez 20 lat (w PLN) Oszczędność na pompie ciepła po 20 latach użytkowania (w PLN) Koszt zwrotu Pompy ciepła (w latach)
Pompa ciepła powietrzna 2.500 50.000
Kocioł gazowy na gaz ziemny 3.400 68.000 10.000 10
Kocioł olejowy 4.800 96.000 46.000 6
Kocioł elektryczny (taryfa G-11) 9.200 184.000 134.000 4

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Ogrzewanie elektryczne – zalety i wady

Zalety ogrzewania elektrycznego:

prosty i szybki montaż;
niskie koszty inwestycyjne i instalacyjne (nie ma konieczności budowy komina czy wydzielania specjalnych pomieszczeń lub gromadzenia paliwa);
może stanowić dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą podłączyć domu do sieci gazowej, a którym zależy na niskich kosztach eksploatacji urządzenia grzewczego (koszt ogrzewania pompą ciepła jest niższy niż ogrzewanie gazowe);
dbałość o środowisko naturalne (nie emituje spalin i nie zanieczyszcza powietrza);
ogólna dostępność do energii elektrycznej;
efektywna praca – żadne inne kotły nie osiągają tak wysokiej sprawności, nawet jeśli ich moc jest porównywalna;
komfortowa obsługa – możliwość sterowania również zdalnie;
możliwość wykorzystania tańszej II taryfy poboru prądu elektrycznego;
bezpieczeństwo – brak zagrożenia wybuchem czy zaczadzeniem;
duży wybór urządzeń grzewczych;
nowoczesne instalacje elektryczne są praktycznie bezawaryjne;
nie wymaga częstej konserwacji;
przyjazne alergikom, ponieważ gwarantuje w pomieszczeniach najkorzystniejszy mikroklimat;
cicha praca;
brak dodatkowych przyłączy do domu np. gazu;
czysta eksploatacja (w domu nie ma dymu, popiołu, czy kurzu z opału);
niewielkie rozmiary elektrycznych urządzeń grzewczych;
możliwość współpracy z instalacją fotowoltaiczną.

Wady ogrzewania elektrycznego:

wysoki koszt eksploatacji (w porównaniu z kotłami na paliwa stałe czy z piecami gazowymi;
najlepiej sprawdza się w dobrze zaizolowanych i niewielkich domach, gdzie do ogrzania nie ma dużej ilości przestrzeni;
jego montaż może wymagać spełnienia szeregu wymogów w zakresie odpowiedniej instalacji elektrycznej (niektóre piece potrzebują zasilania trójfazowego o napięciu 400 V);
brak możliwości ogrzewania mieszkania w sytuacji częstych przerw w dostawie energii elektrycznej.

Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
28 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Belle
Belle
3 czerwca 2021 23:15

u nas panele Infrared Oxyly. dobra jakosc, wybralismy te z grafikami, polecam. Bardzo dobre ogrzewanie i ekologiczne

Daniel89
Daniel89
22 kwietnia 2021 12:19

Ja u siebie mam powietrzną pompę ciepła od Fonko i koszty jej eksploatacji w pełni mi odpowiadają. Sprzęt jest skuteczny i gwarantuje komfort w domu 🙂

Wolański
Wolański
3 marca 2021 20:25

mamy panele na podczerwień polskiej marki, naprawdę dobry wybór. Super się sprawdzają , można wybrać te z grafikami i stanową i ozdobę ściany. Super

Anna
Anna
19 kwietnia 2021 08:48
Odpowiedz do:  Wolański

Proszę o informację czy takie panele grzeją punktowo (trzeba być w zasięgu panela aby ogrzał ciało) czy są w stanie ogrzać całe pomieszczenie?

Ogrzewanie-Elektryczne.pl
Ogrzewanie-Elektryczne.pl
1 lutego 2021 18:21

Naszym zdaniem najważniejszą zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego za pomocą kabli czy też mat grzewczych jest praktycznie bezobsługowa eksploatacja, a trwałość takiego systemu oceniana jest na kilkadziesiąt lat.

Slawek
Slawek
12 stycznia 2021 14:48

Najtańsze ogrzewanie to tzw. HVAC, czyli pompa powietrze-powietrze split lub kanałówka oraz rekuperacja.

Sławek
Sławek
13 stycznia 2021 21:38
Odpowiedz do:  Slawek

Katarzyna Fodrowska dlaczego usunęła pani link […] który wyjaśnia zasadę działania systemu HVAC?

Last edited 6 miesięcy temu by Sławek
KRZYSZTOF
KRZYSZTOF
10 stycznia 2021 12:08

Przy omawianiu piecow elektrycznych nie wspomniano o piecach elektrodowych tzw. piecach Galana.

Gregor
Gregor
10 stycznia 2021 09:52

Większość artykułu to brednie. Pani redaktor uprawia psedudo reklame, a stwierdzenie, że spalanie drewna jest nieekologiczne to już czysta fanaberia. Proponuję zająć się bardziej flamenco😔

Jerzy
Jerzy
10 stycznia 2021 07:16

Dzień dobry wszystkim posiadam ogrzewanie elektryczne od 87 roku mieszkam w starej kamienicy w której kiedyś były piece które były zasilane grzałkami elektrycznymi później przeszedłem na centralne ogrzewanie wodne na kocioł elektryczny jest jest to drogie ogrzewanie z tego powodu iż administracja nie robi nic w kierunku energooszczędności budynku wszystko musiałem wykonywać sam w tej chwili nie jestem w stanie ocieplić całego budynku no i jest jeszcze jeden minus mówi się tyle o ekologii ale ludzie którzy chcą chcę być ekologiczni nie dostają żadnych ulg od naszego państwa więc jestem za tym że nadal najtańsze dogrzewaniem będzie ogrzewanie węglem i drewnem na ekologię trzeba mieć głęboko gdzieś tak jak państwo nam tak my państwu a przede wszystkim nic się nie myśli w tym kierunku

Darek
Darek
9 stycznia 2021 23:57

A co z promiennikami podczerwieni ? To też grzejniki, a w tym bardzo bogatym opracowaniu jednak ich brak ?

instaldom
instaldom
9 stycznia 2021 23:29

brakuje mi informacji o kotłach indukcyjnych, które są zdecydowanie najtrwalszym rozwiązaniem

Znafca
Znafca
9 stycznia 2021 22:58

Kilka koparkek Bitcoin zanurzonych w oleju, olej przepływa przez wymiennik ciepła, odbieramy to ciepło i ogrzewamy dom oraz cwu. Żadne pompy czy piece tego nie pobiją.

Tomasz
Tomasz
9 stycznia 2021 21:33

Szkoda że w porównaniu zabrakło ogrzewania na podczerwień bo pewnie by się okazało że pompy ciepła już nie są takie oszczędne

Andrzej
Andrzej
25 lutego 2021 07:59
Odpowiedz do:  Tomasz

Tak. Potwierdzam. Posiadam kocioł indukcyjny 10 kW Pereko. Szybko zagrzewa wodę w obiegu. Rachunki na akceptowalnym poziomie. Gdy szukałem kotła nie było artykułów na jego temat. Czekam na Wasz.

Piotr
Piotr
9 stycznia 2021 21:21

Bzdury, pompa ciepła Minimum 35000zł do tego fotowoltaika zeby wyjść na Zero około 45000zł.
Ok dotacja do tego wszystkiego pewnie obnizy koszty. Ale jaka dotacja jak pisuary wszystko zablokowali. Niema kasyi nie bedzie juz na nic w Polsce polecam.pozdrawiam

Kuba
Kuba
9 stycznia 2021 20:16

Zużywam w grudniu 1200 kw gazu place 230 zł, za taką ilość prądu zaplacilbym 900 zł. Prąd tak ale tylko z pompą wtedy rachunek byłby taki jak za gaz.

Marek
Marek
9 stycznia 2021 20:03

Witam. Szkoda że nie ma informacji o piecach wykorzystujących indukcję do ogrzewania. Myślę że to ciekawe urządzenia i są one już dostępne na naszym rynku. Pozdrawiam

Andrzej
Andrzej
25 lutego 2021 08:01
Odpowiedz do:  Marek

Czekam na artykuł o kotłach indukcyjnych.

Xxx
Xxx
9 stycznia 2021 19:55

Nie mam pojęcia jakie ogrzewanie dla mamy, elektryczne bardzo drogie, palić, hmm też place, i w końcu nie wiem