ponad 1200 odbiorców zmieniło sprzedawcę gazu

Ponad 1200 odbiorców zmieniło w drugim kwartale 2023 roku sprzedawcę gazu

Od 2007 r. na mocy TPA klienci mają prawo do zmiany dostawcy gazu. W drugim kwartale 2023 r. z tego prawa skorzystało ponad 1.200 odbiorców. To mniej niż w pierwszym kwartale (2.700). Z jakiego powodu dostawców gazu zmieniamy najchętniej? Na to pytanie odpowiedział Urząd Regulacji Energetyki (URE).

Na zmianę sprzedawcy gazu w drugim kwartale 2023 r. zdecydowało się 1.200 odbiorców

Według danych przedstawionych przez URE, w drugim kwartale 2023 r. sprzedawcę zmieniło ponad 1.200 odbiorców gazu. Warto podkreślić, że decydują się oni na ten krok, mimo wprowadzenia w 2023 r. przez ustawodawcę szczególnych rozwiązań dla odbiorców w gospodarstwach domowych. W Polsce, od wybranego przez siebie sprzedawcy, gaz kupuje niecałe 300 tys. konsumentów (ponad 296 tys.).

W podziale na grupy taryfowe najwięcej, bo blisko 280 tys. odbiorców, zaliczono do grupy W 1-4. Z kolei najmniej, tylko 11 - do W 10:

zmiany sprzedawcy gazu

Źródło: URE

Klienci są bardziej świadomi

Taryfa gazowa, to ustalony cennik dla gazu, który determinuje warunki jego sprzedaży. W ramach taryf konsumenci są przypisywani do konkretnej kategorii na podstawie ilości gazu, którą zużywają w ciągu roku, lokalizacji, do której gaz jest dostarczany, i typu tego paliwa. Według URE, który regularnie monitoruje i publikuje statystyki dotyczące rynku energii i gazu w Polsce, główną motywacją klientów do zmiany dostawcy gazu jest chęć zaoszczędzenia.

Poza tym klienci są bardziej świadomi i wymagający, dlatego z uwagi na szeroką dostępność ofert konkurencyjnych coraz chętniej szukają rozwiązań, które będą jak najlepiej odpowiadały im potrzebom. Szukają obsługi na wysokim poziomie, która szybko rozwiąże ich problem, a od firmy oczekują elastyczności.

Przy wyborze dostawcy bądźmy ostrożni

Zmiana dostawcy gazu to poważna decyzja, dlatego powinna zostać podjęta w pełni świadomie, z uwzględnieniem wszystkich potencjalnych korzyści i ryzyk. Przed podpisaniem umowy, warto więc dobrze się zastanowić, zapoznać się z ofertą i uwzględnić jej wszystkie za i przeciw.

URE, który publikuje ostrzeżenia dotyczące nieuczciwych ofert, przypomina, że przy zawieraniu umowy na odległość, sprzedawca musi poinformować o możliwości jej odstąpienia oraz przekazać wzór takiego oświadczenia. Mamy prawo odstąpić od takiej umowy bezkosztowo w ciągu 14 dni i nie musimy nawet podawać powodu swojej decyzji. Przed podpisaniem umowy zwróćmy uwagę nie tylko na cenę, ale również na sposób rozliczeń, dodatkowe opłaty i warunki wypowiedzenia.

Gaz tanieje

W drugim kwartale 2023 r. cena gazu ziemnego w państwach UE i krajach EOG była niższa około 2,5 razy w porównaniu do roku poprzedniego.

W pierwszych miesiącach br. cena gazu ziemnego w krajach Unii Europejskiej i EOG osiągnęła średnio 296,51 zł za MWh, czyli spadła o ponad 140 zł w porównaniu z ceną w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Z kolei w drugim kwartale 2023 r. średni koszt zakupu gazu w tych krajach spadł do 177,92 zł/MWh, co było wartością około 2,5 razy niższą niż w porównywalnym okresie rok wcześniej. Wtedy gaz kosztował 442,15 zł/MWh.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments