Prezydent zamraża rynek energii elektrycznej. Do lipca. Co dalej?

Prezydent zamraża rynek energii elektrycznej. Do lipca. Co dalej?

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Nowe przepisy mają na celu ochronę najbardziej wrażliwych odbiorców tych produktów przed nagłymi skokami cen. Dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w Polsce to ogromna zmiana, która może wpłynąć na ich budżety. Dlaczego nowa ustawa jest tak istotna?

Cel ustawy: ochrona przed wzrostem cen

Głównym celem nowej ustawy jest ograniczenie wpływu podwyżek cen energii elektrycznej, gazu i ciepła na najbardziej wrażliwych odbiorców. Dotyczy to zarówno gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego, jak i podmiotów użyteczności publicznej. Jakie konkretne zmiany przewiduje nowe prawo?

Stawki maksymalne i rekompensaty

Nowa ustawa ustala maksymalne stawki cen energii elektrycznej na okres od stycznia 2024 roku do czerwca 2024 roku. Dla gospodarstw domowych stawka wynosić będzie maksymalnie 412 zł za MWh netto, a powyżej tego limitu cena wyniesie 693 zł za MWh. To istotna zmiana dla ponad 16,9 miliona gospodarstw domowych w Polsce, które będą mogły skorzystać z niższych cen prądu.

Ostatecznie, ustawa zakłada też utrzymanie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych i ciepłowniczych w okresie od 1 stycznia 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku. W przypadku braku zatwierdzenia taryf na 2024 rok przez Prezesa URE, rekompensaty będą wypłacane w wysokości 60% cen stosowanych w 2023 roku (to jednak nam nie grozi, bo URE już zatwierdziło taryfy przedstawione przez sprzedawców prądu).

Limit zużycia energii elektrycznej

Warto także zrozumieć, jakie będą limity zużycia energii elektrycznej dla różnych grup odbiorców. Ograniczenie limitów wynosić będzie:

  • 1,5 MWh dla odbiorcy uprawnionego
  • 2 MWh dla prowadzących gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej
  • 1,8 MWh dla odbiorcy uprawnionego z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • Dedykowane ceny dla rodzinnych ogrodów działkowych.

Nowe limity są zatem niższe niż w przypadku poziomów limitów przewidzianych na 2023 rok.

Limity, zasady oraz wysokość aktualnych stawek znajdziesz w raporcie "Zamrożenie cen prądu".

Wsparcie dla najbardziej potrzebujących

Dodatkowo, ustawa przewiduje wsparcie dla odbiorców paliw gazowych o najniższych dochodach, którzy wykorzystują kotłu na paliwa gazowe jako główne źródło ogrzewania. Wprowadzone zostaną również składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za gaz ziemny. Zamrożona stawka za gaz wyniesie 200,17 zł/MWh.

Zamrożenie cen prądu, to niewątpliwie dobra wiadomość dla gospodarstw domowych i innych podmiotów obawiających się wzrostu cen energii w 2024 roku. Niestety, nie ma co ukrywać, że jest to jedynie doraźne rozwiązanie. Już za pół roku, Polacy ponownie staną przed pytaniem — co dalej z cenami prądu? Odgórne manipulowanie rynkiem energii nie będzie możliwe w nieskończoność, a problem z cenami prądu w Polsce jest systemowy. Wpływa na niego m.in. duży udział paliw kopalnych (węgla) oraz opłat za emisję CO2. Dopóki Polska nie przestawi się na bezemisyjne źródła energii (m.in. atom, OZE), dopóty będziemy narażeni na brak stabilności rynku energii.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-25 17:32

Jedyna szansa teraz to off-grid. Ceny mają tendencję spadkową ,firmy instalacyjne „miękną” w ofertach bo rynek „zdechł” ….to teraz można instalować PV w wersji : „PV-Kozakiewicza Gest” *). Wersja ta to nic innego jak off-grid a wspomniany gest to w kierunku energetyki zawodowej…….i ich głupich rozliczeń net-bilingowych.

*) Gest Kozakiewicza- słynny gest naszego skoczka o tyczce Władysława Kozakiewicza z olimpiady w Moskwie
(szczegóły podaje Wikipedia.PL)