życzenie szczęścia

Śledztwo w Płocku: zarzuty dla nieuczciwych sprzedawców!

Pojawiły się już zarzuty prokuratorskie w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych firm oferujących sprzedaż prądu i usługi telekomunikacyjne. Na razie zatrzymano dwie osoby, dwie kolejne mają być aresztowane. Osoby oszukane mają szanse na odzyskanie swoich pieniędzy!

Działania prokuratury w Płocku

O tym, że organy ścigania zainteresowały się oszustwami pisaliśmy w artykule Nieuczciwi sprzedawcy prądu - prokuratura szuka oszukanych! Zespół trzech prokuratorów na wniosek Prokuratora Generalnego zaczął badać, jak niektóre firmy pozyskują nowych klientów. Chodzi tu przede wszystkim o celowe wprowadzanie w błąd, czyli podszywanie się pod dotychczasowych sprzedawców danej usługi.

Bulwersujące było też to, że oszuści wykorzystywali najczęściej osoby starsze i samotne. Nowe umowy zawierane były telefonicznie lub za pośrednictwem akwizytorów. Nowi klienci byli też często poddawani presji czasu. Nieuczciwi sprzedawcy nie mieli też skrupułów i przedstawiali nieprawdziwe warunki umów.

Łącznie prokuratura zidentyfikowała kilka tysięcy oszukanych osób. Zespół zajmuje się około 230 sprawami, zakończonych zostało 130.

Kim są oszuści?

Prokuratura w Płocku w toku postępowania przyjrzała się następującym firmom:

  • Polska Energetyka PRO (Polski Prąd i Gaz),
  • Polskie Centrum Telemedyczne,
  • Twoja Telekomunikacja,
  • Telekomunikacja dla Domu,
  • Polska Telefonia SA.

Firmy te znajdują się na cenzurowanym u Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK nakładał już wcześniej kary finansowe na niektóre z tych spółek. Nie odnotowano natomiast reakcji regulatora rynku energii elektrycznej, czyli prezesa URE.

Płacili za nieistniejącą usługę

Największe emocje budzi (nawet w nas) praktyka Polskiego Centrum Telemedycznego. Firma ta podsuwała swoje dokumenty do stosu innych. Klienci często nawet nie wiedzieli, że podpisali umowy. Otrzymywali jednak później wezwania do zapłaty zaległości.

wezwanie do zapłaty

Żródło: www.palestrapolska.wordpress.com

Prokuratura zwraca uwagę na najbardziej szokujący aspekt tej sprawy: firma oferowała badania EKG przeprowadzane przez telefon, w rzeczywistości jednak nie dysponowała żadną infrastrukturą, która umożliwiałaby realizację umowy!

Prokuratura pomoże w sprawach cywilnych!

Bardzo ważne dla osób oszukanych jest to, że jeśli wystąpią do sądu cywilnego, to uzyskają wsparcie prokuratury. Czemu jest to ważne? Ponieważ nie muszą wtedy drobiazgowo przedstawiać, że zostali oszukani. A przypomnijmy, że w tego typu sprawach liczy się to, kto lepiej przedstawia i argumentuje swoje racje. Na tej podstawie sąd podejmuje decyzje. Dla osób niezaznajomionych z procedurą sądową będzie to naprawdę duże ułatwienie.

Osoby poszkodowane mogą uzyskać od sądu potwierdzenie o nieważności umów (tak jakby nigdy nie zostały zawarte). Na tej podstawie można również domagać się odszkodowania. Wysokość będzie tutaj zależna od tego, jaki był mechanizm oszustwa.

Jeśli wiecie o jakimś przypadku oszustwa w Waszej rodzinie lub wśród znajomych, to prosimy, abyście przekazali te informacje! Wiele osób rezygnuje z walki o swoje prawa z powodu poczucia wstydu lub przeświadczenia, że nie uzyska wsparcia. Warto to zmieniać i też pokazywać oszustom, że takie działania będą napiętnowane.

Zmiana sprzedawcy prądu może być bezpieczna!

Na koniec chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na to, że podpisanie nowej umowy, to nie tylko ewentualne zagrożenia. Uczciwi sprzedawcy prądu w jasny sposób przedstawią Wam wszystkie warunki umowy, odpowiedzą też wyczerpująco na Wasze pytania. A możecie zyskać niższe rachunki za prąd i wyższą jakość obsługi klienta.

Zachęcamy do skorzystania z naszego rankingu sprzedawców, w którym prezentujemy firmy energetyczne i gazowe najbardziej godne zaufania.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mecenas
mecenas
2017-12-16 15:31

To Panstwo i jej unijne dyrektywy od 2007 r ponosi odpowiedzialność za uwolnienie rynku energii ,doprowadzili do tego że byle kto może sprzedawać prąd ,a teraz sądy mają niepotrzebną pracę ,takie są skutki dziadostwa ,sami dają podmiotom gospodarczym zgodę na prowadzenie takiej działalności.We Francij papierosy są sprzedawane tylko w specjalnych sklepach do tego wyznaczonych ,mało kto wie o tym w Polsce .Za mordę złodzieji i do kamieniołomów to będzie większy pożytek