Spada dynamika zmian sprzedawców energii

Spada dynamika zmian sprzedawców energii

Publikowane przez URE raporty wskazują, że ciągle rośnie grono odbiorców, którzy postanowili zmienić sprzedawcę energii. Postanowiliśmy dokładnie przyjrzeć się liczbom prezentowym w raporcie i sprawdzić, co oznaczają one dla branży i odbiorców prądu.

Ile było zmian sprzedawców energii?

Wykres: liczba zmian sprzedawców prądu do lutego 2018

Wykres: liczba zmian sprzedawców prądu do lutego 2018, źródło: ure.gov.pl

Ogólnie od początku liberalizacji rynku energii zostało zawartych 752 tysięcy nowych umów ze sprzedawcami prądu. Liczba ta obejmuje zarówno odbiorców domowych jak i biznesowych. Przyjrzymy się teraz, jak zmiany te wyglądały w poszczególnych grupach.

Odbiorcy indywidualni (prąd dla domu)

To najliczniejsza grupa końcowych, skąd też liczba zmian jest tutaj największa. Ogólnie od uwolnienia rynku zawarto 558 278 umów z nowymi sprzedawcami. W samym 2017 było to 84 237 zmian, a w ciągu dwóch miesięcy 2018 roku podpisano 11 411 umów z nowymi sprzedawcami.

Odbiorcy biznesowi (prąd dla firm)

O ile tutaj liczba odbiorców mniejsza, to znacznie większy jest jednak sam wolumen sprzedaży przypadający na jeden punkt poboru. W 2017 przedsiębiorcy zmienili sprzedawcę prądu 14 373 razy. W styczniu i lutym 2018 zawarto już 6 030 nowych umów.

Zmiany sprzedawców prądu w 2017 roku a lata poprzednie?

Chociaż przedstawione liczby wyglądają imponująco, to jednak warto zauważyć, że w poprzednich latach bywało lepiej. Chodzi tu między innymi o rok 2014, w którym odnotowano 152 108 zmian sprzedawców prądu w grupach taryfowych G. To prawie połowę więcej niż w zeszłym roku.

A jak to wygląda w innych krajach?

Trzeba przyznać, że na tle innym państw europejskich wypadamy dość słabo. Według statystyk zmiana sprzedawcy prądu w Polsce następuję średnio co 5 minut. Tymczasem w pobliskich Czechach (o wiele mniejszych przecież) taka zmiana następuje co minutę! Brytyjczycy w tym zakresie są jeszcze bardziej aktywni, bo tutaj do podpisania nowej umowy dochodzi średnio co 4 sekundy.

Można sięgnąć po jeszcze inne statystyki. Około 0,5% Polaków zmieniło sprzedawcę prądu, podczas gdy odsetek Słowaków tym zakresie wynosi 3%, a Szwedów 10%. Widać już, jak bardzo jesteśmy w tym względzie nieaktywni.

Dlaczego to takie dziwne? Ponieważ w stosunku do siły nabywczej pieniądza, jesteśmy mamy 3. miejsce w najwyższych stawkach za energię. Nasze rachunki za prąd odgrywają sporą rolę w budżecie domowym. Zaskakuje więc, że nie chcemy ich obniżać. I warto dodać, że takich oporów nie mamy np. w zakresie zmian operatorów komórkowych, dostawców internetu czy telewizji.

Dlaczego zmieniamy sprzedawcę prądu?

Zastanówmy się najpierw dlaczego zmieniamy firmy energetyczne. To przede wszystkim chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Jeśli korzystamy z oferty sprzedawcy z urzędu, to najczęściej przepłacamy. W dodatku nie mamy żadnych gwarancji cen prądu. To, ile zapłacimy, zależy od tego, co zdecyduje zatwierdzi w taryfie prezes URE.

Kiedy wybieramy ofertę rynkową, to mamy najczęściej atrakcyjniejsze stawki za kWh. I to przez ustalony czas. Sprzedawca prądu nie zaskoczy nas żadną podwyżką.

Nie można zapominać też o dodatkowych usługach. W ramach ofert rynkowych proponowane są różne pakiety: np pomoc fachowców. Niekiedy firmy proponują również zniżki na inne oferowane przez siebie usługi (np. telekomunikacyjne) lub produkty.

Najważniejsza dla wielu odbiorców jest jednak zmiana standardów obsługi. Niezależni sprzedawcy często lepiej sobie radzą z rozwiązywaniem problemów swoich klientów, są bardziej chętni do pomocy. To może być sporo odmiana jeśli wcześniej, korzystaliśmy wyłącznie z usług sprzedawcy z urzędu.

Dlaczego nie chcemy zmieniać sprzedawcy prądu?

A dlaczego wiele osób nie zmienia sprzedawców prądu? Jeden z powodów jest dość prozaiczny: nie każdy wie, że ma taka możliwość. Dość często wśród odbiorców energii pokutuje przeświadczenie, że są “przypisani” do danej firmy energetycznej.

Wiele osób ponadto boi się samej procedury zmiany sprzedawcy. Nie każdy wie, że wystarczy zgłosić się do wybranej firmy energetycznej, zawrzeć z nią umowę i podpisać upoważnienie do reprezentowania w zakresie formalności niezbędnych do zmiany. To nowy sprzedawca będzie dbał o to, by cały proces przebiegał jak najbardziej komfortowo. Inaczej po wygaśnięciu umowy możemy wrócić do poprzedniej firmy.

Strach o wysokie koszty zmiany. Po raz kolejny podkreślamy: pierwsza zmiana sprzedawcy jest całkowicie bezpłatna. Przy kolejnej trzeba zwrócić uwagę, czy w umowie na czas określony nie ma jakichś kar umownych. Poniesiemy koszty tylko wówczas, gdy jest o tym mowa w zawartym przez nas porozumieniu z nową firmą energetyczną.

Oszustwa nieuczciwych sprzedawców energii elektrycznej. Zachowanie niektórych firm energetycznych kładzie się cieniem na całej branży - odbiorcy prądu po prostu jej nie ufają. Na szczęście kary ze strony UOKiK oraz działania prokuratury sprawiają, że nieuczciwi sprzedawcy są eliminowani z rynku, a konsumenci lepiej chronieni.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Zmiana sprzedawcy prądu została przez nas opisana w osobnym artykule. Teraz tylko chcielibyśmy Wam przypomnieć, że nie musicie robić nic na siłę ani pod presją. Warto skorzystać z udostępnionych przez nas narzędzi: kalkulatora cen prądu oraz rankingu sprzedawców prądu. Zobaczycie tam, jaka firma energetyczna proponuje najniższe ceny oraz sprawdzicie, jak oceniliśmy jej wiarygodność.

Kiedy chcecie mieć 100% pewności, że dobrze wybraliście, to możecie jeszcze zadzwonić do danego sprzedawcy prądu. Przez telefon możecie się wszystkiego dowiedzieć, dopytać o szczegóły. W wielu przypadkach wzór umowy przesyłany jest na maila - możecie się na spokojnie zapoznać ze wszystkimi warunkami porozumienia.

Uczciwi sprzedawcy prądu unikają “łapanek” klientów, ponieważ ci po zakończeniu umowy szybko od nich uciekną do innej firmy i już nigdy nie wrócą. Przy tak niewielkiej ilości zmian dla niezależnych sprzedawców liczy się każdy pozyskany odbiorca energii.

Zmiana sprzedawcy prądu - i co dalej?

Wnioski z opublikowanego raportu nie są optymistyczne: zmian sprzedawców energii jest zbyt mało. W efekcie cierpią sami odbiorcy prądu, bo niewielka ilość zmian osłabia konkurencję wielkich koncernów, czyli niezależnych sprzedawców energii elektrycznej.

Zachęcamy Was do przyjrzenia się ofertom różnych firm energetycznych. Można to zrobić na przykład za pomocą naszego kalkulatora cen prądu. Dzięki niemu można w prosty sposób wyliczyć, jak zmiana sprzedawcy prądu czy taryfy prądowej, wpłynie na wysokość rachunku za energię.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments