spadek produkcji energii elektrycznej

Spadek produkcji energii elektrycznej w Polsce aż o 13,5%

Dane opublikowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) pokazują, że wielkość produkcji energii elektrycznej w czerwcu 2023 r. wyniosła 11.811 GWh. To oznacza, że w ujęciu rocznym spadła o 13,15%. Rok temu, w tym samym okresie, osiągnęła wartość 13.600 GWh.

W czerwcu bieżącego roku krajowe zużycie energii elektrycznej wyniosło 12.704 GWh. To zauważalny spadek w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to zużycie wyniosło 13.595 GWh. Od stycznia do końca czerwca 2023 r. wielkość krajowego zużycia energii elektrycznej zmniejszyła się o 4,91% do poziomu 83.118 GWh.

Zabezpieczenie finansowania rządowej agencji węglowej

Utworzenie NABE to krok w kierunku realizacji rządowego programu dotyczącego transformacji sektora elektroenergetycznego. Będzie to możliwe poprzez wydzielenie konwencjonalnych aktywów wytwórczych zasilanych węglem do podmiotu będącego jednoosobową spółką Skarbu Państwa.

Tworzenie NABE przebiegnie w dwóch etapach. W pierwszej fazie Skarb Państwa przejmie od grup energetycznych z udziałem Skarbu Państwa spółki zależne produkujące energię w konwencjonalnych elektrowniach węglowych. Chodzi o spółki takie jak: Tauron Wytwarzanie, Enea Wytwarzanie, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna („GiEK”), Enea Elektrownia Połaniec oraz Energa Elektrownie Ostrołęka. Następnie spółki zostaną skonsolidowane w ramach GiEK-u. Po konsolidacji podmiot zacznie działać jako NABE. Gwarancje finansowe dla nowo powstałej agencji ma zapewnić Skarb Państwa.

Porządkowanie polskiego sektora energetycznego

Rada Ministrów planuje przyjąć projekt w trzecim kwartale tego roku. Sprawdźmy więc, jak nowe rozwiązania mają wyglądać w praktyce z podziałem na objęte nimi podmioty.

Tauron

Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron, uważa, że proces porządkowania polskiego sektora energetycznego miarowo postępuje do przodu. Szef Tauronu podkreślił, że zakończenie w zeszłym roku procesu sprzedaży akcji Tauron Wydobycie i finalizowana obecnie sprzedaż akcji Tauron Wytwarzanie to krok milowy w rozwoju firmy. Realizacja tej transakcji pozwoli sfinansować wielkoskalowe procesy inwestycyjne związane z rozbudową aktywów odnawialnych oraz intensyfikacją rozwoju sieci elektroenergetycznych.

Propozycja Skarbu Państwa dotycząca Taurona zakłada zakup akcji podmiotu Tauron Wytwarzanie za symboliczną złotówkę, lecz z zastrzeżeniem spłaty zadłużenia spółki istniejącego na dzień nabycia akcji przez Skarb Państwa. Zadłużenie tego podmiotu wyniosło na 30 września 2022 r. 6,326 mln zł. Zgodnie z warunkami transakcji do dnia zamknięcia zadłużenie zostanie zmniejszone o 652 mln zł poprzez konwersję części długu na kapitał własny spółki.

PGE

W przypadku PGE Skarb Państwa proponuje zakup akcji PGE GiEK za sumę 849 mln zł. Kwota została ustalona na podstawie wartości przedsiębiorstwa z 30 września 2022 roku, a rozliczenie ma odbyć się według mechanizmu locked-box skorygowanego o wartość długu netto.

Enea

Enei zaproponowano, aby sprzedała udziały podmiotu Enea Wytwarzanie za kwotę 2,479 mld zł, natomiast wartość akcji Enea Elektrownia Połaniec to 632 mln zł. Obie sumy oparto na wartościach przedsiębiorstw ustalonych na 30 września 2022 r. i także skorygowano o wartość długu netto.

Energa

W przypadku spółki Energa Skarb Państwa proponuje zakup akcji Energa Elektrownie Ostrołęka za 153 mln zł.

Nabycie przez Skarb Państwa elektrowni węglowych odciąży ich obecnych właścicieli od śladu węglowego oraz uwolni ich potencjał inwestycyjny w celu wykorzystania go na rozwój inwestycji nisko- i zeroemisyjnych oraz związanych z nimi sieci dystrybucyjnych.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-07-22 18:12

No dobrze ale co z tego wynika ? – bo na razie spadek produkcji może być wynikiem recesji w gospodarce ewentualnie oszczędności. Jeżeli oszczędnosci to OK ale jeżeli to obraz recesji w gospodarce to jest problem.