sprzedaż pomp ciepła w Holandii

Sprzedaż pomp ciepła w Holandii i Belgii osiąga rekordowe poziomy

Europejski rynek pomp ciepła, to obecnie bardzo duża arena rywalizacji dla producentów. Tylko w 2022 r. na 16 europejskich rynkach sprzedano ok. 3 mln pomp ciepła, czyli o ok. 40% więcej niż w poprzednim roku – twierdzi Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA). W tym roku zainteresowanie proekologicznymi urządzeniami szczególnie dynamicznie rośnie w Belgii i Holandii.

Według Holenderskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła w 2023 r., w Holandii zostanie zainstalowanych nawet 60% więcej pomp ciepła niż w analogicznym okresie rok temu. Natomiast w Belgii w pierwszym półroczu br. sprzedano ok. 30 tys. sztuk tych urządzeń – wskazało InfoPompeaChaleur.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Holenderski fenomen
  2. W Belgii przybywa pomp ciepła
  3. Ambitne plany

Holenderski fenomen

W Kraju Tulipanów w pierwszym półroczu br. sprzedano ponad 85 tys. pomp ciepła, czyli o 80% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. Do końca roku ten wynik może się podwoić. Należy jednak zaznaczyć, że statystyka może nie być do końca miarodajna, ponieważ do wzrostu tej tegorocznej, przyczyniły się ubiegłoroczne opóźnienia w wysyłce urządzeń.

Ostrożne szacunki wskazują, że w tym roku w Holandii liczba nowych instalacji wzrośnie w porównaniu z ubiegłym rokiem o kilkadziesiąt tysięcy - o ponad 50 tys. w nowych budynkach i ok. 120 tys. w istniejących. Dynamiczna ekspansja będzie możliwa pod warunkiem, że nie spowolnią jej politycy poprzez wprowadzenie niekorzystnych zmian w polityce klimatycznej. Wprowadzenie utrudnień byłoby jednak sprzeczne z planami holenderskiego rządu, dotyczącymi wcielenia w życie zakazu wykorzystywania kotłów w celach grzewczych (za ok. 3 lata - od 2026 r).

W Belgii przybywa pomp ciepła

Sprzedaż pomp ciepła, oprócz Holandii, znacznie wzrosła również w Belgii. W pierwszym półroczu 2023 r. sprzedano tu 30 tys. pomp ciepła, czyli o 140% więcej w porównaniu rok do roku. Wśród nich dominują powietrzne pompy ciepła typu powietrze - woda (86%). W Belgii bardzo dynamiczny wzrost, o ponad 140%, widać również w przypadku sprzedaży termodynamicznych podgrzewaczy wody. W pierwszym półroczu br. sprzedano ich ok. 22 tys. sztuk.

Jak wskazało InfoPompeaChaleur, rozwój rynku pomp ciepła w Belgii jest efektem inwestycji operatorów systemów dystrybucyjnych, mającym pomóc odbiorcom energii w przejściu na rozwiązania energooszczędne, i przyjaznej polityki podatkowej.

Ambitne plany

W 2022 r. sprzedaż pomp ciepła w Europie osiągnęła rekordowy poziom. Obecnie na Starym Kontynencie używanych jest ok. 20 mln pomp ciepła. Do końca 2030 r., według szacunków EHPA, może być ich nawet blisko 60 mln.

Czołówką w tym wyścigu prawdopodobnie będą Francja, Niemcy i Włochy, z liczbą nowych pomp ciepła przekraczającą odpowiednio: 8, 6 i 5 mln jednostek. Na czwartym miejscu rankingu umieszczono Polskę, dla której cel wyznaczono na blisko 3,1 mln pomp ciepła.
W ubiegłym roku w Polsce sprzedano 203.300 sztuk pomp ciepła. Spośród nich 188.200 to pompy ciepła typu powietrze - woda, 7.900 - to pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej, a 7. 200 - gruntowe pompy ciepła.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments